Више Палестинаца ухапшено је у израелским рацијама широм Западне обале.
Израелске снаге су напале више градова и села у покрајинама Рамала и Ел Бирех, Рантис и Кафр Акаб.
Израелска војна возила виђена су и током рације јужно од Наблуса.
(Wafa)
недеља, 29.12.2024, 05:48 -> 20:42
Извор: РТС
Тензије на Блиском истоку не јењавају. Најмање 16 Палестинаца је погинуло, а више њих је тешко рањено у израелском ваздушном нападу на избеглички камп Нусеират и болницу "Ел Вафа", саопштила је палестинска цивилна одбрана. Израел је, са друге стране, навео да је гађао милитанте у том објекту који више није у функцији. Отмичари Хамаса мучили су таоце у Појасу Газе, наводи се у новом извештају израелског Министарства здравља, који ће бити достављен Уједињеним нацијама идуће седмице.
Више Палестинаца ухапшено је у израелским рацијама широм Западне обале.
Израелске снаге су напале више градова и села у покрајинама Рамала и Ел Бирех, Рантис и Кафр Акаб.
Израелска војна возила виђена су и током рације јужно од Наблуса.
(Wafa)
Девет Палестинаца је убијено, а најмање 15, укључујући жене и децу, рањено у израелском гранатирању подручја северозападно од избегличког кампа Нусеират, који се налази у централном делу енклаве, јавља Вафа.
(Wafa)
Убиство бившег вође либанског покрета Хезболах, Хасана Насралаха, које је починио Израел, представља кулминацију инфилтрације израелских обавештајаца у редове тог покрета која је трајала деценијама, пише Њујорк тајмс, позивајући се на израелске, америчке и европске изворе.
Амерички лист је засновао своју истрагу на изјавама више од 20 садашњих и бивших неименованих израелских, америчких и европских званичника који откривају колико дубоко су израелски обавештајци продрли у редове Хезболаха, методично прикупљајући податке и припремајући сукоб са тим покретом.
Израелски обавештајци су, према наводима извора Њујорк тајмса, регрутовали особе које су у бункерима Хезболаха постављале прислушне уређаје, пратили састанке једног од највиших команданата покрета са његовим љубавницама и имали скоро стални увид у кретања вођа либанског покрета.
Међу тим открићима израелских обавештајаца истиче се догађај из 2012. када су припадници јединице 8200 украли информације о тајним склоништима лидера Хезболаха и њиховом арсеналу ракета.
Амерички лист наводи да је било и тренутака када би припадници Хезболаха постали сумњичави, као што се то догодило крајем 2023. када је један њихов техничар посумњао да нешто није у реду са батеријама пејџера које је касније Израел детонирао, онеспособивши хиљаде терориста либанског покрета.
Њујорк тајмс наводи и да су израелски обавештајци у септембру дошли до обавештајних информација према којима су припадници Хезболаха били толико забринути због пејџера да су неке од њих послали у Иран да буду прегледани.
(New York Times, Tanjug)
Хамас је одбацио тврдње Израела у вези са начином на који је убијен у Техерану Исмаил Ханије, бивши шеф политичког бироа тог покрета, јавља Ирна.
У саопштењу, Хамас је категорички демантовао све "измишљотине" Израела, посебно такозване детаље операције против Исмаила Ханијеа. Покрет је навео да је Израел тврдио да је Ханије убијен тако што је у његову собу у иранском хотелу подметнута бомба током посете Техерану поводом инаугурације председника Масуда Пезешкијана.
Хамас је напоменуо да су заједничке истраге његовог безбедносног апарата и иранских власти откриле да је атентат изведен коришћењем вођене ракете која је садржала 7,5 килограма експлозива, а која је посебно имала за мету Ханијехов мобилни телефон.
У саопштењу се истиче да су тврдње Израела очајнички покушај да се скрене пажња јавности са овог вишеструког злочина, који представља еклатантно кршење суверенитета Ирана.
Израелски министар одбране Израел Кац потврдио је први пут прошле недеље да Израел стоји иза атентата на Ханијеа, који је убијен у јулу када је боравио у Техерану на инаугурацији Масуда Пезешкијана.
(Танјуг)
Француски председник Емануел Макрон затражио је хутну и обилну хуманитарну помоћ за Газу, упозоривши да је тај регион суочен са катастрофалном ситуацијом и недопустивим хуманитарним губицима, саопштила је Јелисејска палата, преносе француски медији.
Макрон је то затражио у јучерашњем разговору са египатским председником Абделом Фатахом ел Сисијем, дан након што је телефоном разговарао са јорданским краљем Абдалахом Другим, преноси телевизија БФМ.
"Хитно је, више него икада, после 15 месеци сукоба, издејствовати ослобађање свих талаца које држи Хамас, успоставити трајно примирје и омогућити да хуманитарна помоћ стигне у великим количинама до становника Газе", истакао је Маркон у телефонским разговорима са председником Египта и краљем Јордана.
Француски председник је указао и на "расположивост" Француске кад је реч о наставку "заједничких хуманитарних акција" са Јорданом како би се помоћ упутила директно у Појас Газе.
Такође је исказао спремност да сарађује са свим регионалним партнерима на ефикасној примени дводржавног решења, пре свега у оквиру самита који ће организовати заједно са Саудијском Арабијом у јуну идуће године.
Макрон је у разговорима истакао и то да је "пад Башара ел Асада прилика за Сирију и цео регион", указујући на значај заштите мањина и наставка борбе против тероризма.
Осврнувши се на ситуацију у Либану, оценио је да треба спровести изборни процес у циљу избора председника, после више од две године, наводи француска телевизија уз подсећање да ће се либански парламент с тим у вези састати 9. јануара.
(Танјуг)
Отмичари из палестинске милитантне групе Хамас мучили су таоце у Појасу Газе, укључујући сексуално и психичко злостављање, гладовање, наношења опекотина и медицинско занемаривање, наводи се у новом извештају израелског Министарства здравља, који ће бити достављен Уједињеним нацијама идуће седмице.
Извештај је заснован на разговорима са медицинским и социјалним радницима који су лечили више од 100 талаца - Израелаца и странаца, од којих је већина ослобођена крајем новембра 2023. године током кратког примирја између Израела и Хамаса, пренео је Ројтерс.
Осам талаца је спасила израелска војска. Међу ослобођеним таоцима је више од 30 деце и тинејџера, а за неколико њих је утврђено да су били везани, претучени или жигосани ужареним предметом, према извештају који је објављен у суботу и који је упућен специјалном известиоцу УН за борбу против тортуре.
Жене су рекле да су биле изложене сексуалним нападима, док су мушкарци били премлаћивани, изгладњивани, жигосани, држани везани у изолацији, а био им је забрањен и приступ тоалету, наводи се у извештају.
Истиче се да је појединим таоцима било ускраћено лечење због повреда и болести.
У извештају није идентификован ниједан талац по имену или старости ради заштите њихове приватности.
Хамас је више пута негирао да је мучио 251 таоца које је отео у нападу на југ Израела 7. октобра 2023. године.
Израел верује да је још жива половина од 100 талаца које Хамас још држи у Појасу Газе.
У нападу Хамаса на југ Израела у октобру 2023. године убијено је 1.200 људи, а у израелској војној операцији у Појасу Газе која је уследила до сада је убијено више од од 45.000 Палестинаца, већином цивила.
Израелске власти истражују наводе о злостављању палестинских затвореника ухапшених током рата у Појасу Газе.
(Reuters)
Најмање седам особа је погинуло, а више њих је тешко рањено у израелском ваздушном нападу на болницу Ел Вафа у центру града Газе, саопштила је палестинска цивилна одбрана.
У саопштењу цивилне одбране се додаје да је у нападу више људи тешко рањено на горњем спрату болнице Ел Вафа у централном делу града Газе, преноси Ел Арабија.
Израел је, са друге стране, навео да је гађао милитанте у том објекту који више није у функцији.
Израелска војска је саопштила да је извела високо прецизан удар чија мета су били припадници јединице ваздушне одбране палестинског покрета Хамас који су, како је наведено, деловали из "командног и контролног центра у згради која је некада била болница "Ел Вафа".
"Та зграда више не служи као болница", наведено је из израелске војске, док је министарство здравља у Гази саопштило да болница и даље ради.
Како су навели званичници болнице, објекат је делимично сређен и примао је један број пацијената, а да данас није погођен израелским ударом за неколико дана би био отворен у пуном капацитету.
Напад на ову болницу уследио је дан након што је израелска војска окончала ударе на болницу Камал Адван, у северној Гази.
Израелска војска привела је директора болнице Хосама Абу Сафијеха за којег сумња да је припадник Хамаса.
(Al Arabiya)
Израелски борбени авиони су током ноћи погодили лансере у Беит Хануну на северу Појаса Газе из којих су у суботу испаљене две ракете дугог домета на подручје Јерусалима, саопштила је израелска војска.
Војска наводи да у том ракетном нападу на Јерусалим није било повређених, нити је причињена штета, пошто су оба пројектила пресретнута.
Истиче се да је у лансеру, пре него што га је погодио израелски борбени авион, била постављена још једна ракета, пренео је Тајмс оф Израел.
На снимку који је објавила војска види се како ракета излеће из лансера након израелског удара.
Израелска војска покренула је нову операцију против Хамаса у Беит Хануну на северу Појаса Газе. Погођене су стамбене зграде, под рушевинама су десетине људи.
Извршила је и рацију у болници "Камал Адван", јединој која ради у том делу енклаве. Евакуисане су стотине пацијената и особља, а део установе је изгорео.
Палестинско Министарство здравља је саопштило да су израелски војници запалили болницу, а особље је пренело да су их припадници ИДФ-а тукли и мучили.
Израелска војска, са друге стране, тврди да је спровела сигурну евакуацију пацијената и лекара, и да је болница била упориште Хамаса. Ухапсила је директора Хусама Абу Сафију због сумње да је оперативац Хамаса. Осим Абу Сафије, припадници ИДФ-а су у болници ухапсили још 240 особа.
За то време, израелска војска гађала је седам прелаза дуж границе Сирије и Либана, са намером да прекину доток оружја Хезболаху у јужном Либану.
Сирене за ваздушну опасност огласиле су се у Јерусалиму, и у региону Мртвог мора – због пројектила испаљеног из Јемена. Хути тај напад сматрају чином солидарности са Палестинцима у Гази.
Напетост не јењава ни на Западној обали. Израелска војска спровела је рације и ухапсила 15 Палестинаца у неколико области.
У Техерану је убијен шеф иранске обавештајне службе.
Директор Светске здравствене организације Тедрос Аданом Гебрејесус изјавио је да су он и његове колеге "за длаку избегли смрт" током недавног израелског напада на међународни аеродром у јеменској престоници Сани.
Испред куће израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа ухапшено је пет демонстраната, који су тражили да се премијер хитно заложи за ослобађање талаца које држи Хамас у Гази, пренели су израелски медији.
Хамас ће можда пристати на договор којим би ограничен број израелских талаца био ослобођен као гест пред инаугурацију новоизабраног председника САД Доналда Трампа крајем јануара, изјавио је неименовани израелски званичник укључен у преговоре о таоцима.
Коментари