Читај ми!

Трамп поново узбуркао духове, прети да ће преузети Панамски канал

Као и током првог председничког мандата, Доналд Трамп не престаје да изненађује домаћу и светску јавност и пре него што је преузео други. Прети и поновним увођењем америчке контроле над Панамским каналом, због превисоке цене за коришћење тог пролаза. Председник Панаме одговара - нема преговора о суверенитету и независности земље. Новоизабрани амерички председник каже и да арктичко острво Гренланд треба да буде у америчком власништву.

Говорећи пред присталицама у Аризони, Доналд Трамп је рекао да неће дозволити да Панамски канал падне у погрешне руке, упозоравајући на потенцијални кинески утицај. Кина не контролише нити управља каналом, али део компаније са седиштем у Хонгконгу већ дуго управља лукама које се налазе на улазима у канал на Карибима и Пацифику.

"Када је председник Џими Картер глупо предао канал, дао га је за један долар. Током његовог мандата само је Панама управљала каналом, а не Кина или нека друга земља. САД су корисник број један Панамског канала, са 72 одсто удела у транзиту робе која стиже из америчких лука. Мислите о томе. Ми смо га изградили, ми га највише и користимо", истакао је Трамп.

Канал је отворен 1914. године. Сједињене Америчке Државе су управљале њиме све до 1977. године. Након периода заједничке управе, Вашингтон је у потпуности предао контролу над пролазом 1999. године. Председник Панаме каже да сваки квадратни метар канала и околних области припада Панами и да ће тако и остати. У томе га подржава председница Мексика.

"Канал не контролишу ни Кина, ни Европска унија, ни САД. Одбацујем било какве лажне интерпретације. Канал ће остати у рукама Панаме, као наше наслеђе. Очекујем да ћемо очувати добре односе са новом америчком владом, уз узајмано поштовање", напоменуо је председник Панаме Хозе Раул Мулино.

Буру је изазвала и Трампова изјава о статусу Гренланда. Сматра да та аутономна територија Данске, због националне сигурности и слободе широм света, треба да буде под америчком контролом, о чему је говорио и током првог председничког мандата.

"Гренланд није на продају. Није био ни 2019. када је стигла прва понуда. Желимо већу сарадњу са Американцима у одбрани, образовању и бизнису, али нисмо на продају и нећемо бити под њиховом контролом", каже посланица у парламенту Данске Аја Чемниц.

Кристијан Келдсен, директор "Гренланд бизниса" каже да на то треба гледати као позив на дијалог. "САД су наш важан партнер, постоји дуга историја односа Америке и Гренланда. Мислим да не мањка политичког интереса да се настави сарадња", додаје Келдсен.

Острво, чији је главни град ближе Њујорку него Копенхагену, има богата налазишта минерала, нафте и гаса. Стратешки је важно за америчку војску која ту има велику базу ратног ваздухопловства, као и за систем за рано упозоравање на балистичке пројектиле.

уторак, 24. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње