понедељак, 26.08.2024, 10:24 -> 10:56
Извор: Guardian
Продужен притвор оснивачу "Телеграма" Павелу Дурову
Француски суд продужио је притвор оснивачу "Телеграма" Павелу Дурову који је ухапшен у суботу на аеродрому у Паризу због наводних недела у вези са том апликацијом, међу којима су и тероризам и прање новца.
Истражни судија који води случај продужио је у недељу притвор Дурову (39) и он може трајати највише 96 сати, рекао је извор близак истрази, преноси Гардијан.
Када се та фаза притвора заврши, судија може да одлучи да Дурова ослободи или поднесе тужбу и одреди даљи притвор.
Дуров је задржан је у суботу вече на париском аеродрому Бурже, непосредно након изласка из приватног авиона којим је долетео из Азербејџана.
Како је раније наведено, ухапшен по налогу у вези са популарном апликацијом за размену порука.
Истрага се наводно води о недостатку уређивања садржаја, а према писању локалних медија, француско правосуђе сматра да је Дуров умешан у бројна кривична дела и могао би да се суочи са оптужбама за тероризам, трговину дрогом, превару и прање новца.
Платформа Телеграм у саопштењу је навела да послује у оквиру индустријских стандарда и да се стално побољшава као и да очекује да ситуација у вези са хапшењем Дурова буде брзо решена.
Амбасада Русије у Паризу затражила је од француских власти да објасне разлоге за притварање Дурова, наводећи да су оне до сада одбијале да сарађују по том питању, јавили су руски медији.
Дуров је напустио Русију 2014. након што је одбио да се повинује захтевима Кремља да угаси опозиционе групе на друштвеној мрежи ВК коју је основао када је имао 22 године. Напустио је ВК након спора са власницима и фокусирао се на Телеграм, апликацију коју је основао са својим братом Николајем 2013. године.
Апликација Телеграм данас има 950 милиона активних корисника и постала је главни извор информација о рату у Украјини, наводи Гардијан.
Дуров живи у Дубаију, где је седиште Телеграма, и има држављанство Француске и Уједињених Арапских Емирата (УАЕ).
Недавно је рекао да је покушао да се настани у Берлину, Лондону, Сингапуру и Сан Франциску пре него што је изабрао Дубаи, који је похвалио због пословног окружења и "неутралности“.
Коментари