Читај ми!

Реакције у Кини на НАТО самит: Да ли је Пекинг "пресудни помагач" Москве у рату у Украјини

На недавно одржаном самиту земаља чланица НАТО у Вашингтону, Кина је окарактерисана као "пресудни помагач" Русије у рату у Украјини и "системски изазов за евроатлантску безбедност".

На недавном самиту лидера земаља НАТО-а у Вашингтону, којим је обележено 75 година од оснивања алијансе, Народна Република Кина је означена као "пресудни помагач" који доприноси продужењу рата у Украјини.

При том се, наравно, мисли на економску помоћ коју је Пекинг до сада пружио Москви, а коју у Бриселу виде као суштински допринос развоју и одржавању руске војноиндустријске базе.

Кина, истичу државни медији у тој земљи, помиње се чак 14 пута у саопштењима НАТО самита и описује и као "системски изазов за евроатлантску безбедност", односно, као земља "чије јавно изнете амбиције и политика присиле настављају да буду изазов за интересе, безбедност и вредности НАТО-а".

Мотиви НАТО-а по кинеским стручњацима и медијима

Џоу Бо, научник Центра за међународну безбедност и стратегију Универзитета Цингхуа, сматра да је његова земља имала десетогодишње захлађење у односима са земљама НАТО-а због бомбардовања кинеске амбасаде у Београду током рата у Југославији 1999.

Ипак, како каже, они су нормализовани од момента када су се се десет година касније морнарице НР Кине и НАТО-а сусреле у Аденском заливу не би ли заједно радиле на решавању проблема пиратства на ободу источне Африке.

Бо верује да су квалификације изнете на рачун Кине на самиту НАТО-а у Вашингтону израз схватања америчке владе да је Кина њен дугорочни и стратешки компетитор, а не показатељ реалних проблема у односима.

Други кинески аналитичари истичу да се горе поменуте квалификације односе и на чињеницу да су кинеске компаније током трајања рата у Украјини откупљивале велике количине руске нафте и гаса, као и то да су предузећа највеће азијске државе продавала знатне количине робе широке производње, аутомобиле и камионе Русији.

Многи од тих производа на Западу се карактеришу као роба "дуалне намене", односно, као продукти, који могу наћи примену и за војне сврхе.

Ти кинески коментатори, међутим, истичу да је Пекинг истовремено и највећи спољнотрговински партнер Украјине, те и да њој продаје велике количине робе дуалне намене.

По њима, нарочито је познато да Кијев у својим ратним напорима користи огромне количине (прерађених) комерцијалних дронова кинеског произвођача "ДЈИ".

Због тога, кинески коментатори сматрају да су квалификације НАТО-а у односу на њихову земљу престроге и неправедне.

Као главни разлог за њих, поред стратешког опредељења Вашингтона да Пекинг дефинише као свог највећег глобалног геополитичког такмаца, виде намеру НАТО-а да оправда јачање свог присуства у Пацифику и његову жељу да у Кини нађе убедљив изговор за неповољну војну ситуацију у Украјини.

Кинески новинари мање су уздржани у својим коментарима од професионалних аналитичара и северноатлантску алијансу критикују не само за "хладноратовски менталитет" и безразложно "паничење", већ и настојање да у Кини нађу жртвено јагње за сопствене политичке промашаје.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње