Њујорк тајмсу додељен Пулицер за истраживање о раду деце миграната широм САД
Универзитет Колумбија у Њујорку објавио је добитнике Пулицерових награда за 2024. годину. Пулицерове награде сматрају се најпрестижнијим у америчком новинарству и одају признања за рад у више новинарских и уметничких категорија.
Објављени су добитници Пулицерових награда за 2024. годину, које додељује Универзитет Колумбија у Њујорку.
Локални лист Локаут Санта Круз добио је Пулицера у категорији извештавања о ударним вестима за текстове о поплавама и клизиштима у Калифорнији.
Награду у категорији истраживачког новинарства освојила је новинарка Њујорк тајмса Хана Драјер за серију прича о раду деце миграната широм Сједињених Држава.
Награда за јавну службу, која се сматра најпрестижнијом, припала је "ПроПублици", непрофитној организацији са седиштем у Њујорку посвећеној истраживачком новинарству. Признање је додељено за разоткривање мреже сумњивих финансијских афера у које је умешан судија Кларенс Томас из Врховног суда САД.
Сара Конвеј из Сити бироуа и Трини Рејнолдс-Тајлер из Института "Невидљиви" добили су награду у категорији локалног извештавања за серију прича о систeмском расизму и несталим женама Афроамериканкама у Чикагу.
О Маску писао Ројтерс, о аферама Модија Вашингтон пост
Новинска агенција Ројтерс је освојила признање за текстове о пракси пословања компанија Илона Маска из аутомобилске и авио-индустрије у категорији националног извештавања.
Иста награда додељена је и за истраживање Вашингтон поста о опасностима полуаутоматске пушке "АР-15", нашироко коришћене у масовним убиствима у Америци, у чланку "Терор у понављању".
Новинари Вашингтон поста награђени су и за свеобухватну истрагу на терену у Индији, која је разоткрила методично подривање највеће светске демократије од стране премијера Нарендре Модија и његових хиндуистичких савезника.
Дејвид Е. Хофман из Поста освојио је награду за уредничко писање за серију о коришћењу дигиталне технологије од стране ауторитараца за сузбијање неслагања.
Добитник и колумниста Вашингтон поста за текстове о Путину и Русији
Признање за међународно извештавање добио је Њујорк тајмс за извештаје о нападу Хамаса на југ Израела 7. октобра, неуспесима израелских обавештајних служби да спречи акцију и одговору Војске Израела.
Сарадник Вашингтон поста Владимир Кара-Мурзи добитник је признања у категорији коментара за текстове писане о Владимиру Путину, животу о Русији и демократској будућности његове земље, наводи се у образложењу одлуке.
Критичар Џастинг Џанг из Лос Анђелес Тајмса добио је признање за жанровску филмску критику пишући о савременом искуству гледања филмова.
Магазин Њујорк тајмс добио је награду и за сценарио дугометражног филма "Мајка која се променила: прича о деменцији", ауторке Кејти Енгелхарт, у којем се описује како су две сестре поступале након што им је мајка добила дијагнозу да болује од Алцхајмерове болести.
Пулицерова награда – историја и традиција
Пулицерове награде сматрају се најпрестижнијим у америчком новинарству и одају признања за рад у више новинарских и уметничких категорија.
Овогодишња признања додељена су док су се на појединим америчким универзитетима, укључујући и Колумбију, одржавали пропалестинским и произраелски протести.
Награду је установио Џозеф Пулицер, мађарско-амерички новинар и издавач, који је након смрти 1911. сав свој иметак завештао Универзитету Колумбија.
Прва Пулицерова награда је додељена 4. јуна 1917, а добитнике бира независна комисија.
Коментари