Читај ми!

Нигер под притиском – претње, протеривања и погледи преко нишана

Војне власти Нигера наложиле амбасадорима Француске и Немачке да у року од 48 сати напусте државу. Споразум нових власти у Нијамеју са Малијем и Буркином Фасо да се три државе заједно одупру могућој војној интервенцији западно-афричког савеза. Aмеричка изасланица стиже у регион. Сенка Јевгенија Пригожина над регионом који се већ недељама налази на ивици сукоба.

Нигер под притиском – претње, протеривања и погледи преко нишана Нигер под притиском – претње, протеривања и погледи преко нишана

Због одбијања да се одазове позиву и осталих активности француске владе које су у супротности са интересима Нигера, француски амбасадор Силван Ите (Sylvain Itte) проглашен је непожељном особом у још једном потезу који овај нестабилан регион гура у дубљу кризу.

Амбасадор Ите је протеран након што је Француска затражила повратак на власт недавно свргнутог председника Мохамеда Базума.

Париз је, на вест о протеривању амбасадора, оценио да "војна хунта нема овлаштења да предузима такве потезе", после чега остаје нејасно да ли ће амбасадор Ите остати у Нијамеју.

Недуго потом, војна хунта у Нигеру наложила је и амбасадору Немачке да у року од 48 сати напусти ту земљу.

Француски амбасадор је протеран свега неколико часова пошто је западно-афрички економски савез, Ековас (ECOWAS) потврдио решеност да, уколико остале опције пропадну, оружјем на власт врате председника Базума, кога је војска збацила 26. јула.

За разлику од претходног ултиматума генералима у Нијамеју, Ековас овог пута није временски ограничио рок за повратак председника Базума, наводећи, радије да је пуч у Нигеру "војни удар превише" у ионако проблематичном региону.

"Надамо се да ће дипломатски напори довести до жељеног резултата и да распоређивање војске неће бити потребно... У сваком случају, настављамо припреме како би снаге биле спремне за акцију", рекао је председника Ековаса, дипломата из Гане, Омар Турај.

Најаве ове организације да ће војно интервенисати у Нигеру, нашироко су тумачене као објава рата генералима који су на силу преузели власт у Нијамеју, али је Ековас, у међувремену, ретерирао тврдећи да је оружана интервенција последња опција за решавање кризе.

Анти-Ековас коалиција

Тако, међутим, не мисле три државе из овог дела Африке – Нигер, Мали и Буркина Фасо, које су се договориле да се заједнички бране у случају војне интервенције и у "шест руку" воде борбу против група радикалних исламиста активних у региону.

"Свестан сам потребе да се искористи нови моментум патриотизма и позивам све снаге да се укључе у национални дијалог... како би се поставили темељи новог уставног уређења заснованог на нашој традицији и вредностима републике", рекао је шеф војне хунте у Нигеру, генерал Абдулрахман Ћијани.

Вођа војних власти је, такође, оптужио Ековас да је санkцијама ускратио становницима Нигера храну и лекове, те да "смрћу хиљада људи жели да подели народ и наметне му своју вољу".

"Мисле да ће силом да нас натерају на оно што је за нас неприхваљиво и коси се се интересима народа и државе", рекао је генерал Ћијани.

Ћијанијева изјава уследила је недуго псоле најаве Стејт департмента да ће помоћница државног секретара за Африку, Моли Фи у наредна четири дана разговарати са званичницима Нигерије, Чада и Гане о даљим корацима у решавању кризе у Нигеру.

"У свим разговорима, поновиће заједнички став о очувању тешко стечене демократије у Нигеру и хитном ослобађању председника Базума и његове породице, који се противно закону држе у притвору", наводи Стејт департмент. Моли Фи ће се, такође, састати и са званичницима Бенина, Обале Слоноваче, Сенегала и Тога.

Базум тражи помоћ Америке

Свргнути председник Мухамед Базум, који се налази у притвору "негде у Нигеру", затражио је помоћ Америке и међународне заједнице, како би се у замљи обновио уставни поредак.

Базум је, у писму Вашингтон посту, упозорио на растући утицај "руских криминалаца" из групе "Вагнер" тврдећи да би читав регион упасти у вртлог "бруталног тероризма" какав је виђен у Украјини.

Страх од руског утицаја у Нигеру избио је је у први план дан после пуча, када су демонстранти по улицама Нијамеја носили руске заставе и тражили "раскид неоколoнијалних односа" које та држава има са Француском.

Бивши француски амбасадор у САД и Уједињеним нацијама, Жерар Аруд рекао је дневнику Поан да је пуч у Нигеру у највећој мери резултат неоколонијалног односа Париза и афричких држава, али и недостатка јасне стратегије Европске уније према том континенту.

Оцена француског дипломате уследила је после бројних антифранцуских парола које су на улицама Нигера, али и Малија и Буркине Фасо, узвикивале присталице нових власти.

Иако је махање руским заставама на улицама градова у Нигеру изазвало узнемиреност на Западу, аналитичари тврде да такве манифестације више представљају отпор француском утицају, него стварни утицај Москве.

Пригожинова сенка над Африком

Ипак, у Малију се налази око 1.500 припадника руске компаније "Вагнер", чији ће статус у великој мери зависити од намера Москве да, на било којих начин, подржи њихов даљи боравак у Африци.

"Вагнеровци" су подршку војним властима у Малију и влади у Судану наплаћивали у злату и нафти, па аналитичари сматрају да ће њихова будућност зависити од воље домаћина да и даље финансира њихове услуге.

Или, како је вест о паду авиона шефа "Вагнера" Јевгенија Пригожина прокоментарисао саветник централноафричког председника Фиделе Гуанђика: "Појавиће се неки нови Пригожин".

Гунђика је, пре недељу дана, позирао у мајици "Вагнера", чији ће припадници, како ствари стоје, остати у Судану и Малију све док тамошње владе плаћају рачуне, или ће, временом, већина прећи у редове неке друге руске формације овог типа.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње