Читај ми!

Источна Азија као нови театар за НАТО – истовремени амерички притисак на Москву и Пекинг

Поред рата на истоку Европе, регион Индопацифика оцењује се као највећи изазов за глобалну безбедност. Кина са пажњом прати и оштро се противи све тешњој сарадњи НАТО савеза са Јапаном, Јужном Корејом, Аустралијом и Новим Зеландом. Лидери тих држава, други пут, учествовали су на Самиту Алијансе. Оно што погађа Европу, тиче се и Азије, порука је генералног секретара Јенса Столтенберга уз оцену: безбедност није регионална, већ глобална, зато морамо да се држимо заједно.

Пре четири године Доналд Трамп први пут је у документа НАТО-а уврстио Кину. И од тада се тумачи да Вашингтон жели да обузда моћ Пекинга. Економски, политички, војно. Прецизније, да обузда кинески утицај у азијско-пацифичком региону. И да, како се оцењује, повеже два главна театра којима се на глобалном нивоу бави.

Милан Игрутиновић из Центра за европске студије оцењује да Америка жели да успостави једну врсту баланса фокусираности и енергије коју троши на европска безбедносна питања и на Кину.

"На неки начин жели да колико је могуће више своје европске партнере и савезнике рефокусира на Источну Азију, да их повеже са земљама које су јој блиске. То су Аустралија и Нови Зеланд, које су део безбедносне иницијативе ‘пет пари очију‘. То су још и Јапан и Јужна Кореја као главни амерички пријатељи, и главни економски савезници у региону", објашњава Игрутиновић.

Професорка Факултета политичких наука Драгана Митровић приметила је да је врло занимљиво настојање САД да шири утицај НАТО-а, што подржава Немачка, која се све више укључује.

"Недавно су наручили наоружање од Аустралије. Већ се укључила у маневре такозване слободе пловидбе у Јужном кинеском мору и тако даље. Усвојила је своју индо-пацифичку стратегију, као уосталом и сама Европска унија", додаје Митровићева.

Истовремени притисак на Москву и Пекинг

Демонстрацијом слободе пловидбе, циљ партнерстава Савеза у Индо-пацифику је да Кину држи подаље од Тајвана.

Како оцењује дописник РТС-а из Јапана Иља Мусулин, војно-стратешки, намера је истовремени притисак на Москву и Пекинг. И муниција и оружје за Украјину.

"Јужна Кореја је већ испоручила неколико стотина хиљада граната. Ове две земље праве оружје и муницију по НАТО стандарду, па је тако нешто могуће. Али углавном, идеја је да оне испоруче потребну муницију, можда и наоружање, значи Сједињеним Америчким Државама, да се попуне америчка складишта, а где би онда Американци даље своје оружје проследили у Европу, односно у Украјину", објашњава Мусулин.

Без консензуса у Вилњусу, најоштрија оцена из Пекинга

Ипак, на Самиту у Вилњусу није било консензуса да НАТО отвори Канцеларију у Јапану. Успротивила се Француска. НАТО партнерствима у суседству и званично се успротивио Пекинг.

"Видели смо кинеског амбасадора у УН, који је рекао да НАТО ствара проблеме широм света и заправо да је НАТО главни изазивач светских проблема и главна претња глобалном миру. Оштрију оцену нисмо могли да добијемо из Пекинга", истиче Митровићева.

"Супарници који не желе да ствари измакну контроли"

Пекинг, у намери да не дозволи да се НАТО прелије у Источну и Југоисточну Азију, Европи нуди економске прилике.

"Питање је како ће та стратегија да се у пракси очитује због кинеске улоге у нападу Русије на Украјину, и кинеске неспремности да се ангажује контра Русије, што Европа, односно ЕУ од ње стално очекује, па и НАТО. Та два центра моћи се полако раздвајају. Који су лимити, видећемо. За сада одржавају контакте и покушавају да одрже предвидивост својих стратешких корака", каже Игрутиновић.

Игрутиновић их види и као супарнике који не желе да ствари измакну контроли. Док Хенри Кисинџер из Пекинга поручује да Америка и Кина не могу да приуште да у другој страни виде противника.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње