Читај ми!

Ф-35 проблема између Вашингтона и Анкаре – ко коме дугује новац

Турска тражи од САД да им врати 1,4 милијарде долара уплаћених за авионе нове генерације Ф-35. Американци пак желе да им Анкара уплати још новца, јер је производња ове летелице, после суспензије Турске, поскупела за између 400 и 500 милиона долара. Америка на корак од одобравања испоруке Ф-35 Грчкој.

Ф-35 проблема између Вашингтона и Анкаре – ко коме дугује новац Ф-35 проблема између Вашингтона и Анкаре – ко коме дугује новац

Фотографије авиона Ф-35 осветљеног рефлекторима испред црвене завесе све је што остало од америчко-турског партнерства у производњи авиона пете генерације. Четири године касније, Анкара тражи да јој се врати 1,4 милијарде долара уложених у овај пројекат. Америка пак захтева додатне уплате због губитака који су у међувремену настали.

Компанија "Локид Мартин" је средином јуна 2018. године у Тексасу представила први авион Ф-35 направљен за турско ратно ваздухопловство, али су се ствари, одмах након тога, драматично закомпликовале, па ова летелица никада није стигла у Турску.

Летелица са серијским бројем "18-0001", као и још пет "турских" летелица задржано је у Сједињеним Америчким Државама пошто су прво Сенат, а одмах затим и администрација тадашњег председника Доналда Трампа, суспендовали учешће Турске у овом пројекту, јер је Анкара, у међувремену, од Русије купила противавионски систем С-400.

Почетком недеље, турски министар спољних послова Махмут Чавушоглу је од САД затражио да врати 1,4 милијарде долара, одавно уплаћених за нове авионе.

"Што се тиче авиона Ф-35, Турска је искључена из програма. Платили смо 1,4 милијарде и природно је да очекујемо да нам се тај новац врати. Било би пожељно да се то догоди што пре", рекао је Чавушоглу.

Нешто пре тога, и Американци су сличан захтев послали властима у Анкари, тврдећи да је суспензија турског учешћа у пројекту Ф-35 довела до додатних трошкова, односно између седам и осам милиона долара по летелици.

Или 500 милиона долара, колико је "Локид Мартин" коштао процес промене добављача тачно 1.005 од укупно 24.000 делова који се уграђују у авионе Ф-35. Турска је, према уговору, производила 817 компоненти за труп авиона и 188 делова мотора.

Турски извори наводе да су компаније из ове државе, упркос суспензији, испоручивале делове све до септембра 2021. године, после чега је Турска и званично суспендована из производње авиона Ф-35.

Готово истовремено, Турска је први пут затражила да се јој се врати новац. Серија сусрета две стране окончана је без резултата.

У компликовану ситуацију око испоруке ратних авиона Анкари умешао се и конгресмен Мајк Мекол, који је Турској предложио да своје системе С-400 испоручи Украјини, а да заузврат добије амерички систем "патриот", по матрици како је то са С-300 учинила Словачка.

Администрација Џозефа Бајдена је била нешто конкретнија од конгресмена, па је Турској понудила 40 нових авиона Ф-16 и модернизацију још 80 летелица у замену за слободан пролаз Шведској и Финској у НАТО.

И када се чинило да је Анкара пристала на овакву понуду, прокурдски активисти су у Стокхолму запалили примерак Курана, што је изазвало гневну реакцију турских власти и на неодређено време одложило пријем Шведске у Алијансу.

Власти у Анкари укључиле су се у пројекат рачунајући да ће са 100 авиона заменити постојећу флоту летелица Ф-16 и представљати водећу ваздухопловну силу у региону.

У међувремену, турске произвођаче је заменио немачки "Рајнметал", који ће убудеће производити централи део трупа овог авиона. Новим уговором, предвиђено је да ће у Немачкој бити постављена и производна линија за комплетне летелице Ф-35. Остале делове убудуће ће производити америчке компаније.

Додатне тензије у решавању проблема везаних за овај пројекат представља и размена тешких речи између Атине и Анкаре, јер је Турска оптужила Европску унију за "једнострано понашање и недостатак визије" према Турској.

Турске критике се односе на серију недавних проблема у односима две државе, који су проистекли из турских тврдњи да су грчке оружане снаге довукле наоружање и додатно ојачале положаје на острвима која се налазе надомак турске обале.

У међувремену, Грчка је од САД затражила испоруку авиона Ф-35. Према последњим информацијама из Вашингтона, Конгрес је на корак од одобравања ове испоруке.

недеља, 17. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње