Зашто велике банке напуштају Лондон и селе се у Милано

Последице Брегзита све више се осећају у Великој Британији у којој се наставља тренд напуштања Лондона који је срце британске економије, од стране великих финансијских компанија, те премештања у земље и градове које нуде повољније порезе, попут Милана.

"Ситигруп", "ЈП Морган", те "Голдман Сакс" само су нека од светски познатих имена у свету финансија која су одлучила да преместе седишта као и велики број запослених у овај италијански град који се сматра центром економије у Италији.

"Голдман Сакс" је одлучио да пресели део свог деска за трговину евром из Лондона у Милано. По писању Блумберга, запослени у овој банци, која је једна од највећих на свету, преселиће своје канцеларије почетком године у овај град, а на локалном нивоу ће запослити још људи поред 80 већ присутних у Виа Санта Маргерита.

"Ситигруп", њујоршка инвестициона банка, од 2018. године, увећала је број запослених у Италији који се попео на 230. Номура, јапанска финансијска компанија, запослила је Елену Агости, која је дуго година радила за "Голдман" и "ЈП Морган", не би ли била та која би водила рачуна о италијанском тиму који ће чинити само жене.

"ЈП Морган" која је у Италији присутна више од 100 година пребациће део свог банкарског менаџмента у Милано. На престижној локацији Пјаце Kордузио ради око 200 запослених а међу њима су и менаџери на сениорским позицијама, њих двадесет, који су, након Брегзита, пребачени из Лондона као и из Њујорка у овај град.

Порези мањи за 70 одсто – један од разлога селидбе

Велика имена светских банака не напуштају Велику Британију само зато јер више не припада Европи већ изнад свега зато јер су порези у Италији знатно нижи.

Оснивач студија Тавекио и Асоћати, адвокат Андреа Тавекио, објаснио је за Kоријере дела сера: "Чак и у контексту екстремне глобалне мобилности и политичке нестабилности, на пример Бреxит 2016. године, Ренцијева влада је одлучила да одобри правила како би повратак 'новца и мозгова' у Италију учинио привлачним".

Један од њих је копирала Француска (а слична правила постоје и у другим европским земљама као што су Белгија и Шпанија), подсећа адвокат.

"Према предметном закону, који се, између осталог, примењује и на повратак банкара, особа која није боравила у Италији најмање две године може да се определи за повољан режим који обично доводи до 70 одсто смањење годишњег прихода за пет година. Сви остали порези и доприноси за социјално осигурање се, с друге стране, плаћају нормално", навео је Тавекио.

"Влада Ђентилонија је такође увела још један закон, о такозваној "преношеној камати" (инструментима подстицаја за управљање фондовима и компанијама), који се под одређеним условима опорезују као финансијски приход (углавном по стопи од 26 одсто), а не као приход од рада (са стопом до 43 одсто). То је закон који је омогућио да се разјасни начин опорезивања дохотка у Италији", додао је Тавекио.

Велики број квалификованог кадра из банака и приватног капитала премешта се у Милано јер је то град који важи за један од најбољих што се инфраструктуре тиче, затим ефикасног приватног здравства, универзитета те великим бројем страних школа: енглеске, америчке, немачке, француске.

Удружење страних банака АИБА, издало је податак да је пресељење страних банака из Енглеске у Милано на нивоу од 60 до 75 ресурса што конкретно значи до 10 јединица из области приватног банкарства, до 35 у пословању бизнис тржишта, до 30 у корпоративно инвестиционом банкарству.

Према подацима Британске банке, 75.000 радних места у финансијском сектору у Великој Британији је угрожено из разлога који се директно приписују Брегзиту.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње