Европски лидери се опиру економском раздвајању од Kине

Француска, Немачка и Холандија, показују јавни наступи њихових лидера овог месеца, резервисане су у односу на захтев Вашингтона да изврше економско одвајање од Кине ради геополитичких циљева као што су успоравање њеног економског развоја и слабљење њене војне моћи.

Прошле недеље, одмах након Блумберговог новог економског форума у Сингапуру и састанка Групе 20 на Балију, одржана је и конференција Организације за економску сарадњу у азијско-пацифичком региону АПЕЦ у Бангкоку.

На сусрету у тајландској престоници учесницима се обратио француски председник Емануел Макрон који се заложио за један јединствени светски поредак у којем државе не морају да се определе да ли су за САД или Кину, упозоривши да је идеја о стварању супротстављених економских блокова "велика грешка" која би нанела штете и САД и Кини.

Председник Макрон, као и канцелар Олаф Шолц и холандски премијер Марк Руте, овог месеца су се састали са кинеским председником Си Ђинпингом, који их је позвао да наставе да развијају економску сарадњу с његовом земљом и да се не приклоне покушајима за њену економску изолацију, односно, да се уздрже од политизације економије како би се обезбедила стабилност у снабдевању и функционисању привреда.

Тај позив, чини се, наилази на разумевање не само председника Макрона који се својим говором у Бангкоку практично супротставио визији Вашингтона о економском одвајању од Кине, већ и немачког лидера Олафа Шолца, који је упркос противљењу коалиционих партнера из редова зелених и слободних демократа посетио Пекинг почетком овог месеца, где се с домаћинима сложио да економско раздвајање није пожељно.

Штавише, холандски министар спољне трговине Лише Шрајенмахер, преноси агенција Блумберг, изјавио је у интервјуу за домаћи лист НРЦ да САД не треба да очекују да ће његова земља беспоговорно следити америчку политику забране извоза чипова и опреме за њихову производњу Кини - холандски АСМЛ држи удео од чак око 80 одсто светске производње фотолитографских машина за прављење чипова, због чега би његово учешће у санкцијама против Кине било од виталног значаја.

Стратегија Вашингтона за слабљење Кине

Ове године интензивира се настојање званичног Вашингтона да кроз забрану или ограничење извоза и систем санкција ускрати Пекингу приступ напредним технологијама у области вештачке интелигенције, информативних технологија и електронске индустрије, па и стратешким сировинама као што су литијум, кобалт и други (ретки) метали.

Вашингтон ради на томе да створи ланце снабдевања који би искључивали кинеска предузећа и састојали се од економских субјеката земаља које су његови војнополитички савезници. Државни врх највеће економије света саветује и захтева од својих компанија и влада савезничких држава да смање свој удео у пословању на кинеском тржишту активнијим трагањем за пословним партнерима у земљама из сопственог политичког блока или измештањем производних капацитета из Кине у друге државе, попут Вијетнама, Тајланда или Индонезије.

Такође, Вашингтон већ неколико година упозорава своје војнополитичке партнере да не дозволе продор кинеског капитала у секторе привреде који су витални за функционисање државе.

Геостратешки циљ економског раздвајања од Пекинга који заговара Вашингтон је да се успори технолошки и економски развој Кине, ослаби њена армија и умањи сопствена и зависност економија савезничких земаља од кинеског тржишта и капитала стварањем одвојених, паралелних привредних светова у којима се подобност за трговину и другу пословну сарадњу одређује не на основу тржишних принципа и економских потреба већ политичке подобности и војних интереса.

То би некада у будућности требало да доведе до ефекта сличног оном у распаду Совјетског Савеза, када су САД и њени западни савезници, као боље економски и технолошки развијени блок, превладали у вишедеценијском исцрпљујућем геополитичком боју суперсила.

Америчко гледање на Кину

Амерички аргументи за сузбијање раста кинеске економске и војне моћи су вишеструки, од тога да је Кина агресивно настројена и има империјалистичке амбиције, да настоји да продре и уздрма америчко друштво, до тога да прети да охрабри ауторитаризам широм света.

Амерички званичници, нарочито они из Демократске партије, по правилу жестоко критикују кинеско руководство за ауторитарност и гушење људских слобода, при чему се често позивају на стање у Хонгконгу, Синђијангу и на Тибету. Упозорава се на амбицију Пекинга да загосподари читавим Јужним кинеским морем и наглашава његова наводна намера да у наредних неколико година силом стави Тајван под своју контролу.

Политичари и коментатори блиски Републиканској партији такође оптужују Кину да није учинила довољно да сузбије епидемију ковида и сматрају је одговорном за губитак преко милиона живота у њиховој земљи. У САД се често говори и о "дугогодишњој крађи" америчке интелектуалне имовине, односно индустријској шпијунажи, и тврди да је кинески економски успон у знатној мери заснован на недозвољеном копирању америчких технологија и условљавањима страних улагања уступањем знања и технологија.

Кина се ових дана оптужује и за нарушавање суверенитета САД због успостављања канцеларија, које функционишу као једна врста "полицијских станица" које прате животе и деловање кинеске емиграције.

Обе партије уједнињене су у уверењу да Кину треба одвратити од војне интервенције на Тајвану и укротити јачањем војних савеза у Индо-Пацифику, те економским раздвајањем.

Покушај Европљана да нађу сопствени пут?

За успешно економско раздвајање од Кине потребна је сарадња мноштва војнополитичких савезника.

И заиста, Вашингтон је већ успео да штапом и шаргарепом убеди немали број земаља попут Аустралије, Филипина, Канаде, па донекле и Немачке, да не дозволе и чак пониште већ реализоване кинеске инвестиције у њихове руднике, важну саобраћајну и телекомуникациону инфраструктуру и обрадиво земљиште, као и да приволи тајванске и јужнокорејске компаније на гигантске инвестиције од више десетина милијарди долара у изградњу фабрика полупроводника у САД, које ће не само донети Америци најновије и најсложеније технологије, већ и осетно умањити зависност тих предузећа од радне снаге и продаје у Кини.

Ипак, земље Европске уније, иако би желеле да се придруже прекоокеанском савезнику Вашингтону у очувању стратешких сектора привреде од кинеског утицаја и, као и до сада, у осуди владе у Пекингу по питању демократије и права мањина, чини се, немају апетита за економско раздвајање од свог највећег спољнотрговинског партнера.

Не само зато што њихове компаније често остварују убедљиво највеће приходе управо на кинеском тржишту и што кинеске инјекције капитала неретко функционишу као спас за њихове крупне привредне субјекте, већ и због опште економске ситуације која је, због поремећаја које су изазвале пандемија ковида, рат у Украјини и санкције против Русије, суморна.

У условима када буја инфлација и европске компаније нагло губе компетитивност јер нису више у стању да добаве јефтине енергенте из Русије, ограничавање извоза у најмногољуднију земљу света, одбијање кинеских инвестиција и стварање ланаца снабдевања из којих су искључени кинески рудници и фабрике било би заиста погубно.

Зато треба опростити званичницима у западноевропским престоницама ако су опхрвани сумњама у вези са тим зашто се у време када себи наносе дубоке ране како би се солидарисали с Вашингтоном у његовом настојању да економски сломи Русију од њих тражи да себи нашкоде и у односима с Кином.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње