уторак, 15.11.2022, 09:00 -> 11:44
Извор: РТС
Родио се осмомилијардити становник Земље
Од овог јутра број људи на планети премашује осам милијарди, што значи да нас је двоструко више него 1976. Број становника ће наставити да расте, али не тако високом стопом. Највише становника има Кина, али се очекује да ће је Индија догодине сустићи.
Сајт Worldometer, који се ослања на податке институција, али и пројекције, прати пораст броја становника на планети и у девет часова је показао да се родио и осмомилијардити човек. У исто време и Популациони фонд УН је на Твитер профилу објавио да нас сада има осам милијарди.
На планети је 1800. године живело милијарду људи. Двомилијардити Земљанин родио се 1930. Само 30 година касније, на Земљи је било три милијарде људи, а 1976. четири милијарде. Од тада се популација људи удвостручила.
У нашем региону рођена су петомилијардита и шестомилијардита беба - 11. јула 1987. у Загребу је рођен Матеј Гашпар из Загреба (петомилијардита беба), а 12. октобра 1999. у Сарајеву је са 3,5 килограма рођен Аднан Мевић (шестомилијардита беба).
Седмомилијардити становник Земље рођен је 31. октобра 2011. године. На церемонији у индијској држави Утар Прадеш симболично је предат сертификат девојчици Наргис Кумар као седмомилијардитом становнику Земље.
Популациони фонд УН овакав пораст становништва види као велики успех, будући да је порастао животни стандард, продужен животни век, квалитетнији су здравствена заштита и услуге.
Међутим, према подацима УН светска популација тренутно расте најспоријом стопом од 1950. године и могла би достићи око 8,5 милијарди 2030. године, 9,7 милијарди 2050. године, а врхунац од око 10,4 милијарде људи очекује се осамдесетих.
Осам земаља биће носиоци раста светског становништа - Демократска Република Конго, Египат, Етиопија, Нигерија, Пакистан, Филипини и Танзанија.
Тренутно се у нашем региону, у централној и источној Европи, бележе ниске стопе фертилитета, што је у комбинацији са миграцијама утицало на смањење броја становника. Процене су да ће Србија, до 2050, остати без чак петине становиштва, наводи се у данашњем саопштењу Популационог фонда УН.
Коментари