Читај ми!

Јапан разматра повратак нуклеарној енергији 11 година након катастрофе у Фукушими

Јапан разматра изградњу нуклеарних реактора следеће генерације и поновно покретање неактивних електрана у великој промени политике, 11 година након катастрофе у нуклеарној електрани Фукушима Даичи који је уздрмао зависност земље од атомске енергије.

Премијер Фумио Кишида рекао је да је упутио владину комисију да испита како би "нуклеарни реактори следеће генерације опремљени новим сигурносним механизмима" могли да се користе и помогну Јапану да постигне циљ неутралности од угљеника до 2050. године.

Очекује се да ће савет за "зелену трансформацију" поднети извештај до краја године, рекао је Кишида у среду.

Промена правца, која би могла да укључи продужење животног века постојећих реактора, истакла је борбу Јапана да обезбеди стабилно снабдевање енергијом због рата у Украјини и растућих трошкова енергије.

Неколико влада је било принуђено да смањи зависност Јапана од нуклеарне енергије након катастрофе у марту 2011. године, када је снажан цунами уништио резервно снабдевање електричном енергијом Фукушиме Даичи, и проузроковао квар на три од шест реактора.

Већина јапанских нуклеарних електрана је од тада неактивна, док је влада рекла да неће градити нове реакторе или заменити старе, страхујући од реакција јавности.

Ако се остваре, Кишидини планови би означили драматичан преокрет тог става.

Због рата у Украјини, сматра Кишида, Јапан би требало да има на уму потенцијалне кризне сценарије.

"Да бисмо превазишли непосредну кризу узроковану поремећајем у снабдевању електричном енергијом, морамо предузети највеће кораке да мобилишемо све могуће политике у наредним годинама и припремимо се за сваку ванредну ситуацију", наводи јапански премијер.

Министар економије и индустрије Јасутоши Нишимура рекао је да је "изузетно важно обезбедити све опције за редизајнирање стабилног снабдевања енергијом" и да би ће те перспективе, размотрити и све опције у вези са нуклеарном енергијом.

Неопходна подршка јавности

Кишида је признао да ће влада морати да добије подршку јавности, која се окренула против нуклеарне енергије након Фукушиме.

Званичници верују да су бирачи постали пријемчивији за нуклеарну енергију због растућих трошкова енергената и након кризе у Токију током недавног топлотног таласа. Земља је у великој мери зависна од увозних фосилних горива, преноси Гардијан.

"То је први корак ка нормализацији енергетске политике Јапана", рекао је Јун Арима, професор на факултету јавних политика Универзитета у Токију.

Седам реактора је тренутно у функцији, а три су ван мреже због редовних безбедносних инспекција.

Десетине других још увек пролазе кроз процес поновног лиценцирања према строжим безбедносним стандардима уведеним након катастрофе 2011. године.

Већа улога нуклеарне енергије у јапанској енергетици могла би да доведе до поновног покретања седам додатних реактора након следећег лета, укључујући два у Кашивазаки-Кариви, највећој нуклеарној електрани на свету. Поновно покретање те електране било би посебно контроверзно, пошто га води Tokyo Electric Power, иста компанија која управља електраном Фукушима Даичи.

Продужење века реактора законским ограничењима 

Влада ће размотрити продужење животног века постојећих реактора преко законског ограничења тако што ће приликом израчунавања њиховог радног века искључити период у коме су били затворени - у неким случајевима и неколико година.

Постројења у принципу могу да раде до 40 година, али могу да наставе да производе електричну енергију још 20 година ако прођу безбедносне надоградње и прођу прегледе које спроводе регулатори.

Јапан је поставио циљ да удео нуклеарне енергије буде између 20 и 22 одсто у снабдевању електричном енергијом у 2030. Пре катастрофе у Фукушими, око трећине производње електричне енергије долазило је из нуклеарних електрана, али је 2020. тај број био мањи од пет одсто.

недеља, 17. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње