Читај ми!

Француска војна парада - симболи од Олимпијских игара до Украјине

Француска обележава државни празник - Дан пада Бастиље, свечаностима и традиционалном војном парадом. Александра Колаковић са Института за политичке студије рекла је за РТС да парада указује на одређене спољнополитичке моменте Француске, у фокусу је пламен који се дели, са једне стране је посвећен Олимпијским играма, а на међународном плану је рат у Украјини.

Дуж авеније Јелисејских поља, од Тријумфалне капије до Трга Конкорд маршира шест хиљада учесника. Међу њима припадници копнене војске, морнарице, а париско небо ће надлетати десетине авиона и хеликоптера. Овогодишњи слоган параде је "Дељење пламена", а одржава се у околностима рата на европском тлу - у Украјини.

Александра Колаковић са Института за политичке студије рекла је, гостујући у Дненвику РТС-а, да када се говори о француском националном празнику, 14. јулу, треба имати на уму димензију која је веома значајна за саму Француску - Дан националног јединства, пад Бастиље, је празник који се обележава од 1880. године, за време треће републике.

Тада су, како каже, потврђене праве вредности републике и револуције - слобода, правда и једнакост и у контексту тога су вредности битне за цео свет, те тековине су утицале на Србију и Стетењски устав.

Говорећи о празнику у данашњим околностима, Колаковићева додаје да Макрон и Француска не пропуштају да пошљау поруку која се односи на садашњи тренутак и на будући тренутак.

"Видимо параду која указује на одређене спољно-политичке моменте Француске, у фокусу је пламен који се дели, са једне стране је посвећен Олимпијским играма које ће се одржати 2024. у Француској, али битиније на међународном плану јесте рат у Украјини. Видели смо да су биле пристуне трупе источноевропских држава, Литванија и Летонија, и читав појас бивших држава социјаистичког блока, које су данас чланице ЕУ - Слобачка, Чешка, Бугарска, Румунија - то је једна показатељ онога што би у нарендом периоду требало да буде кључно а то је неко европско јединство, посебно оних држава које стварају баријеру продору руских утицаја", исткла је Колаковићева.

Макронов кабинет је њен контекст описао као стратешки.

Колаковићева каже да је стратешка аутомонија Европе француска линија коју Макрон настоји да следи и у том контексту треба посматрати најаву да ће се увећати војни буџет, то је у складу са стратешким компасом који је донет у марту, али истовремено са ранијим документом који се тиче нове стратегије француске војске.

Осврћући се на изазове фрнцуске владе, Колаковићева каже да ситуација није уобичајена за политички живот, Макрон није успео да добије апсолутну већину, то је велики изазов за владу.

"Ојачала је левица, док смо говорили о јачању Марин ле Пен, и крајње деснице, ојачала је крајња левица - оно што су проблеми земље је инфлација, раст цена и проблеми са енергентима, интересантно је да ће долазити до покушаја смена и Макрона и отварања нових афера", закључила је Колаковићева.

уторак, 19. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње