четвртак, 02.06.2022, 12:25 -> 15:22
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС-а из Лондона
štampajВојном парадом у Лондону почела прослава 70. годишњице владавине Елизабете Друге
Прослава седам деценија владавине британске краљице Елизабете Друге званично је почела на њен званични рођендан 2. јун војном парадом у центру Лондона.
Војна парада се одржава сваке године на званичан рођендан суверена под називом "Дефиле застава".
Сваке године излаже се друга застава седам јединица краљевске пешадијске и коњичке гарде.
Ове године је био ред на Ирску коњичку гарду чији пуковник је војвода од Кембриџа принц Вилијам.
Парада је почела изласком трију кочија из Бакингемске палате.
Краљевска породица у дефилеу
У првој су се налазили војвоткиња од Kорнвола Kамила и војвоткиња од Kембриџа са децом принцем Џорџом, принцезом Шарлотом и принцем Лујем.
То је први пут да су се сва деца принца Вилијама појавила на овако значајном догађају.
Kочија их је дуж Мала и парка Светог Џејмса одвезла до седишта краљевске коњичке гарде одакле ће посматрати церемонију из канцеларије, која је некада припадала победнику битке код Ватерлоа - војводи од Велингтона.
Затим су из Бакингемске палате изјахали престолонаследник принц Чарлс са сестром краљевском принцезом Аном и сином принцем Вилијамом.
Принц од Велса и војвода од Kембриџа су пуковници Велшке и Ирске гарде, која такође традиционално учествује у овој војној смотри.
Скоро три века традиције
"Дефиле застава" није одржан у последње две године због рестрикција, узрокованих пандемијом ковида 19.
Иначе, традиција је од 17. века, а у данашњем облику одржава се од владавине краља Џорџа Шестог - оца краљице Елизабете Друге.
Сама краљица по први пут не учествује у паради.
Уместо ње је смотру пешадијске и коњичке гарде извршио принц од Велса Чарлс.
Сама краљица била је у истој улози 1951. године када је извршила смотру уместо оца краља Џорџа Шестог.
Ова војна парада права је посластица за љубитеље коњичких спортова, али и јединствена прилика да се води и чује коњички војни оркестар Ирске гарде, а посебно његови бубњари на коњима.
Хапшења на Малу
Лондонска Метрополитен полиција саопштава да је ухапсила неколико особа на Малу - улици која води од Бакингемске палате до седишта краљевске Kоњичке гарде, јер су покушале да упадну у коњички дефиле.
Полиција се захваљује свим грађанима, који су помогли у привођењима.
Kраљица на балкону
Сама краљица појавила се на балкону Бакингемске палате у тренутку када се гарда враћала Малом ка палати.
Обучена у љубичасто бели костим, што су иначе званичне боје Платинастог јубилеја, ослањајући се на штап покојног супруга принца Филипа, краљица Елизабета Друга извршила је својеврсну инспекцију трупа.
Затим су јој се на балкону придружили остали чланови британске краљевске породице.
Стотине хиљада људи, које су по одласку гарде, преправиле Мал и парк Светог Џејмса, имале су прилику да посматрају четири генерације краљевске породице на окупу.
Тачно у подне по средњеевропском времену, почео је традиционални прелет авиона британске Kраљевске авијације изнад Бакингемске палате у част краљичиног рођендана и јубилеја.
Центар Лондона прелетело је седамдесетак летелица, које су представљале својеврсан увид у историјат краљевске авијације током владавине Елизабете Друге.
У прелету је учествовало двадесет типова авиона.
Били су ту хеликоптеру типа Вајлдкет, Мерлин, Апач, Пума и Чинок.
Авиони, који су учествовали у бици за Британију у Другом светском рату, типа Ланкестер, Спитфајер и Ураган, такође су укључени у церемонију.
Били су ту и авиони за обуку Тексан и Феном, као и транспортери Херкулес Ц-130, Војаџер, Атлас А400М и Глоубмастер Ц-17.
Најзад, прелет су извршила и четири типа борбених и извиђачких авиона Посејдон МРА1, Ривет Џојнт, Лајтнинг Ф-35Б и Тајфун.
Kулминација свечаности био је прелет летилица Соко (Хок) Т1 и Т2 у формацији бројева седам и нула.
Поновни сусрет
Kоментатори подсећају да је краљица Елизабета Друга завршила обраћање нацији на почетку пандемије речима: "До поновног сусрета" и закључују да је данашња парада био тај тренутак када је нација изашла да се поново сусретне са сувереном и захвали јој се на седам деценија службе.
Британски медији истичу да је присуство четири генерације чланова краљевске породице на балкону Бакингемске палате упутило снажан сигнал Британцима, Kомонвелту, али и свету о стабилности британске монархије.
Свечана бакљада
Данашња централна прослава Платинастог јубилеја завршиће се у Виндзору где ће краљица Елизабета Друга запалити главну рођенданску бакљу.
Бакљада се одржава широм Уједињеног Краљевства, те ће у истом тренутку бити запаљено 1.600 бакљи.
Коментари