Мајмунске богиње регистроване и у Аустралији, Италији, Немачкој и Шведској
Случајеви мајмунских богиња забележени су до четвртка у САД и Канади, а данас и у Аустралији, Француској, Италији, Немачкој и Шведској.
Први случај мајмунских богиња забележен је 7. маја у Великој Британији, а сада се шири светом.
Први пацијент који је добио мајмунске богиње 7. маја је путовао у Нигерију, где се верује да је инфициран, пре него што се вратио у Енглеску. Сада већ има девет потврђених случаја у Британији.
У Шведској и Италији потврђен је по један случај мајмунских богиња, а за један случај у Француској још се чека потврда. У Португалији је потврђено пет, а у Шпанији данас нових 14 случајева.
Шведске власти кажу да нису сигурне како је болесник инфициран, а заражени из Италије је наводно недавно боравио на Канарским острвима.
И у Немачкој откривен први случај мајмунских богиња
Институт за микробиологију немачких оружаних снага у Минхену потврдио је први случај мајмунских богиња у Немачкој, а у питању је пацијент са карактеристичним лезијама на кожи, наведено је у саопштењу те службе.
Немачки министар здравља Карл Лаутербах изјавио је да "на основу доступних информација претпоставља да се вирус није тако лако преносио и да би се епидемија могла обуздати, ако здравствене власти реагују брзо".
Када је реч о болеснику из Масачусетса, он је хоспитализован и у "добром је стању". Америчке власти тврде да не представља претњу по јавно здравље.
Засад нема вакцине против мајмунских богиња у Европи а, према писању шпанског дневника Паис, шпанске власти су, наводно, наручиле хиљаду вакцина против великих богиња како би се избориле са потенцијалном епидемијом.
Мајмунске богиње припадају породици вируса у којој су и велике богиње. Ретка су вирусна болест која је углавном блага и од које се већина људи опорави после неколико недеља. Вирус се не преноси лако међу људима и ризик од епидемије није велик, кажу британски стручњаци.
Према подацима на сајту Светске здравствене организације, смртност од мајмунских богиња је, од првог случаја откривеног почетком седамдесетих у ДР Конгу, била до 11 одсто, а у последње време варира између три и шест одсто.
Коментари