Хаотичан старт за демократе, касне резултати гласања у Ајови

Изборе демократа за страначког председничког кандидата обележио је хаотичан старт – резултати сатима касне пошто партијски званичници проверавају "недоследности" провобитног пребројавања. Демократска странка саопштила је да очекује да ће у току дана објавити податке.

Демократска странка започела је у понедељак вишемесечне унутарстраначке изборе на којима ће бити изабран њен председнички кандидат који ће се супротставити председнику САД Доналду Трампу.

Бирачи су стигли на више од 1.600 локација ширoм Ајове, прве америчке савезне државе која бира демократског противкандидата Трампу на председничким изборима у новембру.

Међутим, резултати касне, а демократе у Ајови су објавиле да их поново проверавају због "недоследности" приликом добијања података с бирачких места, што је изазвало фрустрацију међу тимовима демократских кандидата и критике републиканаца.

За сада није јасно када ће резултати бити објављени, напомиње Ројтерс.

У трци је остало укупно 11 претендената на председничку номинацију – Мајкл Бенет, Џо Бајден, Мајкл Блумберг, Пит Бутиџиџ, Тулси Габард, Ејми Клобучер, Девал Патрик, Берни Сандерс, Том Стејер, Елизабет Ворен и Ендру Јанг.

Према анкети Њујорк тајмса, сенатор из Вермонта Сандерс има предност, а подржава га 25 одсто демократских гласача.

Следи Бутиџиџ из Индијане (18 одсто), бивши потпредседник Бајден (17 одсто), а затим Воренова (15 одсто).

За разлику од Бајдена, чија се популарност не мења, рејтинг Пита Бутиџиџа је у последње време у порасту. Према неким анкетама, Бутиџиџ има највеће шансе да победи Трампа, а следи га Бајден.

Мале државе, а велики утицај на ток гласања 

Ајова и Њу Хемпшир имају релативно мали број гласача, али упркос томе имају битну улогу у самом изборном процесу из простог разлога јер су – прве.

Резултати који се остваре у Ајови и Њу Хемпширу дају прву и реалну слику и процену о популарности кандидата и његовој могућности да привуче гласове.

Претходних година је неколико кандидата одустајало од борбе већ средином фебруара, и то баш због лоших резултата у Ајови и Њу Хемпширу.

Ако победи на следећим предизборима у Њу Хемпширу, где ће се гласати после Ајове, Сандерс би био ближи номинацији, процењује Њујорк тајмс, који подсећа да милијардер Блумберг, који је на кампању потрошио више од 260 милиона долара, чека такозване предизборе у "суперуторак" почетком марта да се упише у демократску трку за гласаче.

Реч је о првом уторку у марту, када тринаест савезних држава организује избор страначких кандидата и борба озбиљно почиње.

Читав процес бирања тзв. делегата завршава се у јулу када се на страначким конвенцијама бира званични кандидат странака за председничке изборе који ће бити одржани у новембру.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње