Због поскупљења у Банату мање површина под минералним ђубривом

Пред пролећну сетву пољопривредници су се нашли у проблему због новог поскупљења минералног ђубрива. Само овај трошак ће поскупети пролећну сетву по хектару за 10 одсто у односу на лане. То ће погодити посебно ратаре са мање сетвених површина који ће због уштеде смањити употребу минералног ђубрива.

Мања је тражња за минералним ђубривима ових дана, наводи пољопривредник Александар Ђурагин из Чуруга. Због новог поскупљења ратари калкулишу, чекајући субвенције по хектару. Од нове године цена свих врста минералних ђубрива је расла месечно за око шест динара по килограму.

"Нека тренутна цена УРЕЕ на данашњи датум је између 71 и 72 динара по килограму, говоримо о цени да се купи сада а не на задужење или агро рок. Док је цена АН-а исто такође поскупела и отишла је на неких 59 динара по килограму. Људи морају неминовно да се задуже на агро рок, да ли на пшеницу или чак скроз до јесени на кукурузе, где је наравно месечни износ камате 1,2 процента", каже Александар Ђурагин, пољопривредниок из Чуруга.

На Продуктној берзи у Новом Саду годину су почели са ценом УРЕЕ од 420, а сада је 485 евра за тону. На то се урачунава ПДВ и трошак превоза. Боље су прошли они који су се снабдели пре нове године.

"То јесте озбиљан проблем ако се ђубриво не наручи на време. И сад у односу од нове године до сада ви можете да изгубите преко сто евра по тони за ђубрива, плус ако се то неадекватно искористи озбиљан минус може да се направи", истиче Бранислав Богданов, пољопривредник из Томашевца.

Уштеда се постиже уз анализу земљишта. У Земљорадничкој задрузи у Лукићеву су на тај начин употребили мање минералног ђубрива у прихрани озимих усева.

"Урадили смо узимање на одређеним парцелама узорака, наравно сондама које се мапирају и на основу слике и шеме која се добије баца се различита количина ђубрива у зависности од потребе на различитим деловима парцеле. То је корак даље и могу рећи да према првој процени на тој површини од неких 150 хектара између 13 и 14 тона ђубрива смо мање растурили" наглашава Југослав Лазић, Земљорадничка задруга "Вељко Лукић Курјак" Лукићево.

Српски увозници и произвођачи минералног ђубрива истичу да је сличан проблем и на светском тржишту. Подсећају да је ранијих година ђубриво било и 1000 евра за тону. У Европи цена зависи од снабдевања гасом и цене тог енергента.

 

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом