Читај ми!

Зашто је све мање бракова у Шапцу?

У односу на претходне деценије, у Шапцу је све мање склопљених бракова, а више развода. Док млади лакше излазе из партнерског односа, старије генерације чувају оно што су годинама стварале и градиле.

Двадесетједногодишња Маријана и пет година старији Василије, у свечаној сали шабачке општине, венчали су се пре шест деценија. У дворишту куће у којој су живели, организовали су свечани ручак и славље са тридесетактак гостију. У браку су добили сина, затим две унуке и праунука. Са најближима ће у марту, обележити дијамантску свабду.

"Тајна дугог брака је прво у љубави, после у градњи поверења, поштовања, стрпљења”, сматра Маријана Мијаиловић из Шапца.

"Најважније за дуг брак и леп брак јесте стрпљење, поштовање, и односи да буду толерантни једни према другима, односно уколико се дешавају неки конфликти да увек једно мора да попусти”, наводи Василије Мијаиловић из Шапца.

Године су мењале и бројеве и људе. Неповерење, љубомора, контрола, непоштовање, само су неки од фактора који ометају формирање здравог и функционалног односа између двоје људи.

"Данас имамо све већи број развода бракова, зато што, чини ми се, да људи више не посматрају брак као заједницу која функционише до краја живота, која треба да траје до краја живота већ као заједницу која траје док функционише. Такође, имамо и случај и да су партнери оптерећени бројем улога које постају све сложеније”, објашњава Марија Пантелић, психолог- психотерапеут.

Од почетка ове године, У Шапцу је закључено и уписано 50 бракова.

"На територији града Шапца у 2024. години, закључено је и уписано 617 бракова, што је за 49 бракова мање него у 2023. години. Када кажем уписано, мислим и на парове који живе ван територије града Шапца, односно ван територије РС који су свој брак уписали по месту пребивалишта. Као једну од занимљивости што се тиче закључења бракова, можемо рећи да је у прошлој 2024. години, 49 жена задржало своје презиме”, каже Ана Анђелић, начелница Одељења опште управе.

Пред Основним судом у Шапцу, прошле године разведено је 335 бракова. Пре одласка пред матичара, млади се све чешће одлучују на заједнички живот, без потписа и сведока. Оно што поломе, тешко састављају.

"Парови би требали више да се посвете самом односу, као што су то радили у фази изградње тог односа, на самом почетку, да упражњавају она понашања са самог почетка везе, када су били фокусирани једно на друго, да угађају једно другом, да проводе више времена заједно, да буду усмерени и окренути. Дакле, повратак на оне почетне фазе и стадијуме везе може бити једно од решења”, каже Марија Пантелић, психолог- психотерапеут.

У граду на обали Саве, претходне године, рођено је 947 беба, 58 мање него 2023. Више је близаначких трудноћа. У Шабачком породилишту, срећа се прошле године 11 пута, множила са два.

понедељак, 24. фебруар 2025.
5° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса