Ужице: Како функционише хуманитарна рециклажа текстила?
Ужички Ретекс иновациони центар већ 15 година успешно смањује негативни утицај текстилног отпада на животну средину и истовремено пружа прилику за рад женама са инвалидитетом, измењеним психичким стањем, као и самохраним мајкама и оним женама које су претрпеле насиље.
Наши препуни ормари могу постати извор прихода људима из рањихив група. Доказ за то је рад Ретекс иновациони центара, који је настао као део програма Женског центра Ужице.
Грађани у посебне контејнере, који су томе намењени и који се налазе испред центра, доносе гардеробу која им више није потребна. Очувани текстил из хуманитарног сервиса само прошле године је у континуитету снабдевао 80 породица и 43 појединца.
“Ми прикупимо око 15 тона текстила на годишњем нивоу. Текстил који не може да се донира из разноразних разлога, он долази у радионицу где се сада налазимо и од тог текстила уствари ми производимо различите производе”, каже Марина Туцовић, менаџер програма.
Како истичу у Ретекс иновационом центру, већини жена које су биле радно ангажоване у овом програму то су била прва запослења. Такође, оне овде стичу знања која касније могу да искористе у покретању свог бизниса. Базични производи који настају у радионици су цегери, несесери, пернице и јастучнице, а њихови купци су најчешће друштвено одговорне компаније, институције и организације цивилног сектора. Упркос различитим изазовима, центар истрајава у свом племенитом делању више од једне деценије.
“Оно што нам свакако даје и ветар у леђа и снагу јесу грађани и грађанке које код нас већ 15 година одлажу текстил. Некако ми је то увек фасцинантно да се сетим једне госпође која је 2010. донела једну малу кесу, не знајући уопште о чему се ради просто је чула и желела да подржи, да и дан данас долази”, наводи Марина Туцовић, менаџер програма.
Поред гардеробе и кућног текстила, грађани последњих година доносе и обућу, кожну галентерију, али и посуђе и књиге.
Хуманитарни сервис Ретекс иновационог центра омогућава свим грађанима да бесплатно преузму штагод им је потребно.
Коментари