Читај ми!

Kњига солидарности у власотиначком крају

Захваљујући програмској акцији Радио Београда „Kњига солидарности", која траје 53 године, у власотиначки крај стигла је вредна донација. Хиљаду књига добили су ђаци основне школе „Свети Сава" у селу Гложану, и библиотека „Десанка Максимовић" у Власотинцу.

На међународни дан матерњег језика, најлепши поклон Основној школи "Свети Сава" у власотиначком селу Гложану. Kутије пуне романа, поезије, стручне литаратуре у акцији "Kњига солидарности" Радио Београда. Ђаци са радошћу и знатижељом разгледају нове наслове, бирају омиљене књижевне жанрове и писце.

Мина Николић,ученица 8.разреда ОШ "Свети Сава" у Гложану, каже: "Ја од малена волим да читам и гајим љубав према књижевности и читању генерално. Сматрам да је веома битно, обогаћујемо свој речник и свашта нешто научимо."

Теодора Тодоровић, ученица 8.разреда ОШ "Свети Сава" у Гложану, додаје. "Обожавам да причам на дијалекту. Сматрам да је то обележје нашег краја и да не треба да заборавимо старе речи, првенствено наше корене.Исто тако, сматрам да треба нашу љубав према дијалекту да преносимо млађим генерацијама."

Михајло Стојиљковић, ученик 8.разреда ОШ "Свети Сава" у Гложану, објашњава. "Ја највише волим да читам романе,волим да анализирам писце."

На полицама школске библиотеке у Гложану је 5000 књига. Фонд је сада богатији за још 300 наслова. Захвални су за подршку и вредну донацију и запослени у библиотеци "Десанка Максимовић" у Власотинцу.

Драгана Димитријевић, директорка ОШ "Свети Сава" у Гложану, каже: "То је једно богатство којим су наши ученици додатно подстакнути на читање и на бављење књижевношћу, иако захваљујући нашим професорима српског језика они то још одавно раде. Изузетно су посвећени и читању и учењу књижевности и успешни су такмичари."

Срба Такић, директор библиотеке "Десанка Максимовић" у Власотинцу, наводи: "Нема доброг учења без добрих медија, без добре библиотеке, без добрих установа културе. Све је то једно прожимање, једно допуњавање и једна неопходна симбиоза."

Путују књиге широм земље више од пола века.Толико дуго траје јединствена програмска акција Радио Београда. У хуманој, културној, просветитељској мисији књиге иду из руке у руку. Стижу свуда где се говори, чита и пише на српском језику. Сваке године подели се више од 10 000 књига.

Михајло Шћепановић, уредник акције "Kњига солидарности", каже: "Уназад 3 године настојимо да посећујемо библиотеке где смо некада раније били. Да видимо у каквом су стању, да ли је обогаћен књижни фонд, да ли деца читају. По мом личном искуству, и хвала им на томе, деца у тим мањим срединама више воле књигу, цене, читају и није све у новим технологијама."

Марљиви, паметни, вредни као пчелице.Тако се зове и часопис школе у Гложану, коју похађа 243 ђака. Неизмерно воле књиге а читањем, кажу, чувају свој језик. Радо цитирају и поруку Душка Радовића "Волите српски језик сваког дана по мало, јер он нема никог осим нас."

 

субота, 22. фебруар 2025.
6° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса