Како изгледа најстарији документ у архиву Јагодине?
Историјско-географска карта из 1595. године најстарији је документ у Историјском архиву Јагодине. Штампана је као учило за студенате на енглеским колеџима, а у Јагодину је стигла из Јужноафричке Републике, захваљујући приватном колекционару.
Историјско-географска карта приказује источни део Балкана у античко доба, а један од највећих уцртаних градова јужно од Дунава на карти је Хореум Марги. Град на подручју данашње Ћуприје.
„Највећи град на простору данашње Србије од свих римских градова, дакле економски, логистички, мануфактурно , саобраћајно био је битнији и од Сингидунума и од Сирмијума и од Виминацијума и од Феликс Ромулијане и од Наисуса и од Улпијане, то су све градови који су се налазили у неком да тако кажем луку око Хореум Маргија, који је представљао центар тога, као нека звезда која је ширила не само римску цивилизацију него римску економију“, наводи историчар Дејан Танић.
Најстарији документ који се чува у историјском архиву Јагодине штампан је у Лувену који је био центар картографије на западу. Осим што карта приказује прилике овог дела Балкана у другом веку нове ере, говори и о историјским приликама људи којима је била намењена. Наручена је за потребе енглеских колеџа.
„Интересантна ствар ово је 16. век, текст је на савременом енглеском, кад кажем савременом мислим Шекспировом енглеском који је много различит од средњевековног енглеског. У то време крај 16. века енглески је већ био говорни језик елите и образовања што није био случај, можда мење од сто година пре, француски и латински језик су били службени језици у Енглеској, а ово је већ крај 16. века време Елизабете прве енлески језик је већ језик културе у Енглеској, може се рачунати као нека сензација, дотад то није било тако”, каже историчар Дејан Танић.
Карта источног Балкана у доба антике у Јагодину је стигла захваљујући приватном колекционару који је до ње дошао у Јужноафричкој републици. Жеља му је била да и данашње генерације знају да живе на подручју које је било значајано и важно место још у доба антике.
Коментари