Шакали у ваљевским селима
Број шакала, последњих година, у Србији расте, па и у ваљевском крају. Где су виђени и у којој мери могу представљати опасност по домаће животиње у селима, проверавао је Михаило Јевтић.
Територија шакала се шири венцем ваљевских планина. У појединим планинским селима се све чешће виђају кажу мештани.
„А шакал, његово станиште чујем од људи да је Радановци, Дреновци, Маковиште овамо Црвени брег, тамо има шакала", наводи Мирослав Милованоивић, из Села Таор код Ваљева.
„Има га у селима мало ниже у Лесковицама у клисуриу Граца у Сушици, Брезовицама, ту га има, а овде не јел шакал избегава терен вука“, показује Огњен Крнетић, чувар природе.
У овом селу на обронцима Повлена и другим подручјима где је стабилна популација вука шакали су мање присутни. Популација шакала у ваљевском крају је у експанзији као и у Централној Србији:
„До пре десетак година покјединачно је виђан на нашим теренима у Ловачком удружењу Браћа Недић у ловишту Маглеша, сада већ су то веће цифре и озбиљнији бројеви. Популација је у експанзији. Годишњи план одстрела се креће од око 30 примерака за одстрел, значи стотинак комада можда и више јер је врло незгодно за процену тренутне популације. Шакал је у принципу предаторска врста која природног непријатеља фактички, осим човека, нема у планинском делу. Он не воли да буде у теренима које има вука јер га вук потискује, а у овим средњим брдским и нижим пределима осим човека нема у природи непријатеља", објашњава Драган Пајчић, из ЛУ "Браћа Недићи" Ваљево.
Шакали се пре свега хране животињским отпадом и лове ситне животиње. Напади на овце су врло ретки.
Огњен Крнетић, чувар природе објашњава: „Шакал је релативно ситан предатор, он је мало већи од лисице, 12 до 15 килограма, просечна сјеничка овца има око 80 килограма па сами процените колико он може да нанесе штету овцама. Они се углавном хране глодарима, хране се ситним животињама, кунићима, једу ланад, живину, у чопру неком би можда могли неко јагње, и хране се доста на депонијама. Ми на жалост одлажемо тај анимални отпад свуда, свуда у сваком потоку имате неку кожу, црева... тако да се ту најчешће хране".
Мештани ваљевских села често за нападе на овце сумњају на шакале, што углавном није случај кажу ловци, јер су најчешће у питању пси луталице. Процењује се да ће број шакала да расте имајући у виду да се ове животиње лако прилагођавају. Имјаћи у виду да их привлачи животињски отпад, не би требало бацати остатке хране нити стварати депоније.
Коментари