Због чега је село Поповац код Параћина у врху листе најзагађенијих места у Србији?

Поповац код Параћина већ 12 година за редом налази се на врху листе најзагађенијих места у Србији. Према евиденцији еколошких удружења чак 183 дана у прошлој години присуство ПМ10 честица било је у црвеној зони, а дозвољено је 35. Шта су узроци и јесу ли мерења релевантна?

Пре 25 година сви кровови у Поповцу били су овакви. Стање се из корена променило после приватизације Цементаре и уградње врећастих филтера који задржавају  загађења. Међутим званична мерења која су јавно доступна на сајту Агенције за заштиту животне средине показују да је концентрација најкрупнијих ПМ честица годинама у назад у црвеној зони а да је само  у прошлој години порасла за 22 одсто.

„Већ пету годину за редом ваздух у Поповцу је прекомерно загађен. За све то време општина Параћин ни једном није обавестила грађане о потенцијалним ризицима које ово загађење носи, такође ни један од извештраја након контроле квалитета ваздуха није доступан на сајту општине Параћин“, наводи Владан Вугделија, еколошки активиста.

Мештани Поповца нерадо говоре о квалитету ваздуха. Већина је на неки начин везана за цементару или имају чланове породице који тамо раде.

На питање - какав је ваздух у Поповцу, анкетирана одговара: „То идите питајте у фабрику какав је ваздух. То ми ништа не можемо да урадимо“.

Мерну станицу која аутоматски бележи и шаље измерене параметре купила је управо Цементара која је по уговору и дозволама које има и сама у обавези да контролише ниво емисије и да за мерења ангажује овлашћене институције. Постоје мишљења да подаци са аутоматске мерне станице нису до краја релевантни јер је станица тик уз фабрички круг, крај прометног јавног пута и неасфалтираног паркинга за тешка возила.

Зато је општина Параћин званично покренула питање постављања још једне станице и то у центру насеља.

„Молба је упућена Агенцији за заштиту животне средине за постављање нове, додатне мерне станице и сада је је све на Агенцији да се то постављање и изврши“, истиче Јасмина Цветковић, инспекторка за екологију општине Параћин.

У Цементари „Моравацем“ такође мисле да садашња позиција мерне станице није добра и да независна мерења Завода за Јавно здравље из Ћуприје показују драстично ниже емисије ПМ10 честица у центру насеља. Такође се придружују иницијативи да се постави још једна мерна станица.

четвртак, 16. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове