Пракса па теорија: Шта је навело једног Крушевљанина да упише факутет у петој деценији
Пољопривредни факултет Универзитета у Нишу ове године уписао је нову генерацију студената. Традиционално највеће интересовање је за студијски програму Воћарство и виноградарство. Међу бруцошима који редовно долазе на предавања је и четрдесеседмогодишњи Неша Којић.
Студентски живот му није стран. Пре више од 2 деценије апсолвирао је на Београдском универзитету историју. Сплетом животних околности данас на факултету није иза катедре у улози професора већ међу колегама студентима.
Неша већ дуже време живи у Шведској са породицом. Ради у једном од највећих расадника контејнерских садница, али је све чешће у Србији где је наставио породичну традицију калемарства и уписао пољопривреду.
„Одлучио сам се да упишем тај факултет воћарство и виноградарство. Желим да то неко искуство које имам практично које имам продубим кроз тај неки теоријски део и заиста постоји предавање, постоји пуно тога које ја анализирам, кажем биљка се тако и тако понашала зато. Ја сматрам да треба проверити теоријско знање кроз праксу и видети шта може да се надогради", каже Неша Којић, студент попљопривреде.
„Највеће интересовање од оснивања факултета је за смер Воћарство и виноградарство. Имамо пар студената који су 40 и преко 40 година, али кажем то је позитивно и свакако да они имају одређена практична знања сада ће да стекну теоријска и да употпуне и унапред тај свој процес пољопривредне производње“, наводи Др Иван Филиповић, декан Пољопривредног факултета.
Искуство стечено радећи у у Шведској, Неша већ неколико година примењује у својим расадницима у Србији.
„Нека жеља постоји да то буде неки двосмерни пут, да неку технологију која се тамо примењује искористим да применим овде, а да истовремено неке наше саднице јер код нас не доминирају те хибридне сорте већ оне природне“, додаје Неша Којић.
Истрајност му каже у овим зрелим годинама не недостаје па ће упоредо са стицањем звања инжењера пољопривреде ширити капацитете контејнерске производње у свом крају.
Коментари