Амнести интернешенал: У Хрватској Роми и Срби и даље дискриминисани
Хрватска још увек прибегава насилном враћању избеглица и миграната, приступ побачају остао је ограничен, Роми и Срби и даље су дискриминисани, али је влада предузела кораке у борби против тзв. "слап" тужби против новинара и пооштрила мере за сузбијање породичног насиља. То је наведено у овогодишњем извештају Амнести интернешенала о стању људских права у Хрватској у прошлој години.
Амнести интернешенал у извештају, позивајући се на ЦЕРД, пише да су Роми и Срби и даље изложени расној дискриминацији, посебно у образовању и запошљавању.
Роми су, наводе, и даље изложени великом сиромаштву и живе у тешким условима у одвојеним четвртима и неформалним насељима без адекватне инфраструктуре.
Према службеним подацима, број људи који је покушао да уђе у Хрватску из суседних земаља повећао се за 70 посто у односу на претходну годину, с преко 65.000 улазака забележених до новембра, наводи се у извештају.
Хуманитарна удружења документовала су наставак насилног враћања миграната и избеглица, укључујући незаконита колективна протеривања, физичко насиље, полицијско понижавање и крађу.
Одбор за елиминацију расне дискриминације (ЦЕРД) у листопаду је затражио да Хрватска престане с колективним протеривањем и насилним враћањем миграната и спроведе истрагу о прекомерном коришћењу силе против миграната и избеглица.
Што се слободе изражавања тиче, Амнести наводи да се новинари који истражују организирани криминал и корупцију и даље суочавању с разним облицима малтретирања, укључујући и тзв. стратешке тужбе против јавног учешћа (слап).
Амнести преноси податак Хрватског новинарског друштва (ХНД) о 945 СЛАПП тужби против уредника и новинара које су већином подигли државни званичници.
С тим у вези, подсећа се да је у децембру прошле године Влада усвојила Национални план за развој културе и медија за период од 2023. до 2027. који укључује конкретне мере за рано откривање и одбацивање "слап" тужби.
Клевета, наводи се у извештају, остала је кривично дело.
Наводи се и да је Министарство културе и медија у јулу предложило нацрт закона који, између осталога, омогућава издавачима и уредницима да без објашњења одбију да објаве извештаје новинара и наложе им откривање новинарских извора.
ХНД сматра да би тај закон озбиљно угрозио новинарску слободу и подстакао медијску цензуру. Међународна федерација новинара позвала је владу да "поново размотри" тај предлог.
У извештају такође стоји да у Хрватској и даље постоје значајне препреке у приступу сексуалним и репродуктивним здравственим услугама и информацијама.
Раширено је одбијање лекара и клиника да изводе побачаје због приговора савести, а захват је посебно ограничен у руралним и економски неразвијеним подручјима, истиче Амнести.
Породично насиље и даље је свеприсутно, а влада је у септембру објавила низ мера за борбу против насиља над женама. Те мере укључују и амандмане у кривичном закону у којем је фемицид класификован као засебно кривично дело, а пооштрене су и казне за силовање.
Коментари