ХРТ: Држављани БиХ заузели део зграде општине у Јелси; Мештани: Срамота за државу

Део зграде општине у Јелси на Хвару запосела jе у петак група углавном страних држављана. Полиција је са њима обавила информативни разговор, али их је затим пустила јер је реч о решавању имовинскоправних односа. Хрватски медији наводе да су мештани резигнирани и да је овај случај "срамота за државу и правосуђе".

Начелник Јелсе, општине на хрватском острву Хвару, Никша Пероња објавио је прошлог петка да је група углавном страних држављана, неовлашћено и уз помоћ обезбеђења узурпирала јавну зграду.

Како преносе хрватски медији, они су по овлашћењу фабрике чарапа "Кључ" из Сарајева, неовлашћено и уз помоћ плаћеног обезбеђења узурпирали део зграде општине.

Полиција је неколико учесника привела на саслушање, а предузеће "Јелса" д. д. и Општина Јелса поднели су кривичне пријаве "против свих учесника насилне узурпације", а мештани су огорчени, пише ХРТ.

Пероња каже да је реч о преседану у Далмацији јер се појавила фирма из иностранства, из Сарајева, и тврди да је зграда њихово власништво.

"Никада нису били у Јелси, никада нису имали ово имање. Остао је некакав стари запис, јер се 1960. године, када је постојала планска привреда, разговарало да се у Јелси изгради фабрика чарапа, а простор је додељен на коришћење кроз друштвено власништво фабрици чарапа", каже начелник Јелсе.

Пероња објашњава да пошто фабрика чарапа у Јелси никада није покренула производњу, уговор и таква решења се сматрају као да никада нису постојали према мишљењу Врховног суда.

Мештани Јелсе кажу да никад нису чули да је ту била фабрика чарапа

Начелник Јелсе објашњава да је Општина Јелса уписана на 50 одсто ове непокретности, а да је остатак у власништву хотелског предузећа "Јелса" д. д.

"Ми смо овде тихи власници већ 70 година", каже Пероња.

Правни заступник Фабрике чарапа "Кључ" из Сарајева, Бидо Доловац каже да су 100 одсто власници половине зграде, а у вези са другом половином ће се спорити.

"Узурпирала нам је имовину, држи је, а с њима нико не може да се договори, нити људски ни правно“, уверен је Доловац.

Мештани Јелсе кажу да никада нису чули да је фабрика у Јелси и да се налази у поменутој згради, објављује ХРТ. Закључују да је то срамота за државу и правосуђе, односно за све који су евентуално били укључени у тај поступак.

четвртак, 14. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње