У Хрватској борба са набујалом Муром и Дравом; Словенија санира штету, клизишта највећа претња
Словенија се бори са последицама катастрофалних поплава, санирају се инфраструктура, а становништво у угроженим местима снабдева хеликоптерима водом и храном. Иако метеоролози најављују сунчано време, због натопљености тла сада су главна претња клизишта. У Хрватској и даље траје борба са набујалим рекама Муром и Дравом, најтежа ситуација је у месту Шодерица где је Драва носила све пред собом.
Једна од најпогођенијих области у Словенији је Корушка где су поплаве изазване низ проблема пре свега уништену инфраструктуру.
У отклањању последица помаже велики број добровољацам, словеначка војска али и ватрогасци-спасиоци других земаља.
Због тешко оштећених путева, порушених мостова и друге инфраструктуре угрожено становништво се храном и водом снабдева из ваздуха, хеликоптерима који лете углавном до најугроженије Межишке долине.
Иако данас у Корушкој сија сунце, земља је веома влажна, водотоци су и даље високи, а нова клизишта се и даље покрећу, а у санацији штете највећи проблем представља недостатак механизације.
Реке постепено опадају, водостај се смањује у целој земљи, што ће се наставити и наредних дана, предвиђају хидролози.
На северу Хрватске траје борба с набујалим рекама Муром и Дравом
Хрватска се целу ноћ и данас бори у сливу Муре и Драве. Протекла ноћ је посебно тешка била у Подравини, између Дрња и Хлебина, где је насип на неколико места почео да пропушта. Данас је најтеже стање на Шодерици.
Према објављеним фотографијама и видео записима, остали су тек кровови викендица изнад површине воде. У касарнама Ђакова и Нашица због поплава дежура 150 војника, саопштило је хрватско Министарство одбране.
Река Драва у Хрватској и даље расте, а на старом делу Шодерице, такозваном Кетеру, река је потопила све што јој је било на путу.
Водостаји Муре и Драве на свим водомерним станицама виши је него 2014. године, када је ситуација у Осјечко-барањској жупанији била ванредна.
Сава код Загреба је у опадању, водостај реке опао је око један метар, саопштили су из Хрватских вода. Сава је прошла испод насипа на Јаруну и због тога је забрањен приступ аутомобилима.
Надлежни кажу да је ситуација под контролом и да није дошло до пробоја насипа, већ да проблем праве подземне воде али да су и оне у опадању.
Водостаји Муре и Драве на свим водомерним станицама виши је него 2014. године, када је ситуација у Осјечко-барањској жупанији била ванредна.
Коментари