Споразум између влада Сједињених Држава и Украјине о оснивању Америчко-украјинског инвестиционог фонда за обнову“ тиче се 57 минерала, помиње се и војна помоћ Сједињених Држава, али низ питања није детаљно разрађен у документу, наводи Европска правда која је прегледала документ потписан у Вашингтону.
Билатерални споразу поставља политичке параметре за сарадњу између две владе у вези са развојем минерала, продајом минерала, као и америчком помоћи, укључујући војну помоћ, коју ће Украјина добијати у будућности.
Међутим, многи детаљи, укључујући и оне од политичког значаја, биће прецизирани у "техничком споразуму", који још није спреман за потписивање. Потписани садржи само 12 страница.
Споразум одређује списак минерала на чију се експлоатацију односи. Ово се тиче украјинске производње алуминијума, антимона, арсена, барита, берилијума, бизмута, церија, цезијума, хрома, кобалта, бакра, диспрозијума, ербијума, европијума, флуора, флуорида, гадолинијума, галијума, германијума, злата, графита, хафнијума, холмијума, индијума, иридијума, лантана, литијума, лутецијума, магнезијума, мангана, неодимијума, никла, ниобијума, паладијума, платине, калијума, празеодимијума, родијума, рубидијума, рутенијума, самаријума, скандијума, тантала, телурума, тербијума, тулијума, калаја, титанијума, волфрама, уранијума, ванадијума, итербијума, итријума, цинка, цирконијума, нафте, природног гаса, а то су само нова налазишта за која ће Украјина издати лиценце након ступања на снагу споразума. Ова листа се може проширити само уз сагласност странака.
Споразум не регулише вађење и приходе од вађења других минерала. Такође се не односи на приходе од украјинске инфраструктуре, како су САД првобитно предложиле.
Украјина улаже приходе од продаје лиценци и закупнине од вађења ових минерала у заједнички фонд, али има право да тамо пребаци и додатна средства.
Допринос САД ће обухватити, посебно, нове испоруке оружја Оружаним снагама Украјине. „Ако [...влада САД] пружи Влади Украјине нову војну помоћ у било ком облику (укључујући трансфер система наоружања, муниције, технологије или обуке), капитални допринос САД ће се сматрати увећаним за процењену вредност такве војне помоћи“, наводи се у споразуму.
Међутим, неке од норми које је премијер најавио нису описане у споразуму. Да, не помињу се принципи управљања фондовима, као ни обавеза САД да не повлаче приход из фонда 10 година, већ да реинвестирају 100 одсто средстава у обнову Украјине. Ови ставови требало би да буду прецизирани у следећем споразуму, чији је текст у припреми.
(Европска правда)
Коментари