Председник Француске Емануел Макрон рекао је током затварања првог дана Мировне конференције о Украјини у швајцарском граду Бригенштоку да је рат у Украјини глобални проблем.
(Reuters)
Рат у Украјини – 843 дан. У Швајцарској је одржан први од два дана мировног самита, а Украјина најављује да се припрема да буде домаћин следећег окупљања. Кијев не искључује и позив Русији за тај скуп. Председница Швајцарске Виоле Амхерд каже да је самит први корак ка миру. Председница ЕК Урсула Фон дер Лајен тврди да замрзнути конфликт није решење већ рецепт за будуће ратове. Володимир Зеленски сматра да ће, ако се Кина придружи Северној Кореји и Ирану у помоћи Русији у наоружању, то бити "трагедија".
Председник Француске Емануел Макрон рекао је током затварања првог дана Мировне конференције о Украјини у швајцарском граду Бригенштоку да је рат у Украјини глобални проблем.
(Reuters)
Украјина ће представити Русији конкретне мере за постизање мировног решења сукоба у Украјни на другом мировном самиту, изјавио је у Швајцарској на глобалној Мировној конференцији о Украјини председник Украјине Володимир Зеленски.
Говорећи на пленарном састанку самита, Зеленски је рекао присутнима да Русија није заинтересована за мир и да би учесници самита требало заједно да одлуче како постићи мир "на истински трајан начин" и у складу са Повељом УН.
"Када план акције буде на столу, договорен од свих и транспарентан за све, тада ће бити достављен и представницима Русије, тако да на другом мировном самиту можемо означити стварни крај рата", рекао је Зеленски.
(Kyiv Independent)
Саветник за националну безбедност Беле куће, Џејк Саливен, изјавио је да последњи мировни предлог Русије за Украјину води "ка даљој доминацији те земље" и да се ради о "потпуно апсурдној визији".
Такође је рекао новинарима да је одсуство Кине са Самита о миру у Украјини вероватно резултат позива Русије да не присуствују.
(Reuters)
Потпредседница Сjeдињених Држава Камала Харис изјавила је на отварању глобалног мировног самита за Украјину, који се одржава у Швајцарској, да руски председник Владимир Путин у петак није позвао на мировне преговоре, већ, како је навела, на предају Украјине.
Харис је рекла да учествује на мировном самиту да би поново потврдила посвећеност САД одбрани суверенитета и интегритета Украјине, као и поштовању међународног права и пружању непоколебљиве подршке украјинском народу у одбрани од Русије, објављено је на сајту Беле куће.
Харис је навела да САД бране демократске вредности и да се "супротстављају диктаторима" и да је такав приступ генерацијама обезбеђивао сигурност и просперитет.
(CNN)
Украјина и Русија су у нацрту мировног споразума из 2022. године, који никада није потписан, усагласиле да искључе Крим из споразума, остављајући га под руском надлежношћу, као и да Украјина не признаје руски суверенитет над полуострвом, објавио је Њујорк тајмс.
Русија и Украјина одржале су неуспешне мировне преговоре у Белорусији и Турској у првим месецима рата 2022. године и од тада нису вођени никакви директни преговори две зараћене стране.
Нацрт је објавио у целости, на 17 страница.
Према томе нацрту, о статусу територија Украјине које је окупирала Русија, требало је да се одлучи у каснијим разговорима између украјинског председника Володимира Зеленског и руског председника Владимира Путина.
Украјина је пристала да одустане од тежњи да се придружи НАТО-у или било којем другом војном савезу, али је споразум дозвољавао Кијеву да уђе у ЕУ.
Русија је такође захтевала укидање свих санкција Запада, укидање свих украјинских закона који се односе на руски језик и национални идентитет и ограничавање украјинских оружаних снага.
Највећа препрека била је у вези са безбедносним гаранцијама под којима би силе, као што су Велика Британија, Сједињене Државе, Кина и Француска стале у одбрану Украјине уколико би била нападнута, пише Њујорк тајмс.
Руски представници су наводно захтевали право вета на те гаранције, што значи да би Русија могла да блокира међународну интервенцију ако сами одлуче да поново изведу војну операцију у Украјину.
Украјински тим због тога захтева наводно "није имао интерес за наставак преговора", рекао је један украјински званичник за амерички лист.
(The New York Times)
Горовом председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен у Швајцарској је и званично почео мировни самит о Украјини.
Фон дер Лајен поручује да замрзавање конфликта у Украјини није решење, већ рецепт за будуће ратове.
"Уместо тога, потребно је подржати свеобухватан, праведан и одржив мир за Украјину. Онај који враћа суверенитет и територијални интегритет Украјини", сматра је Фон дер Лајен.
(Reuters)
Швајцарска председница Виоле Амхерд поручује да на мировном самиту о Украјини очекује прве конкретне кораке ка миру, док украјински председник Володимир Зеленски оцењује да би скуп могао да буде "историјски".
"Желимо конкретне етапе, али нећемо преговарати о миру у хотелу у Биргенштоку", каже Амхердова на заједничкој конференцији за новинаре са Зеленским пред почетак самита и прецизира да је прва етапа "заједничко разумевање" принципа будућег мира успостављеног Повељом УН.
Председница швајцарске Конфедерације наводи да ће на програму самита бити само три тачке мировног плана – нуклеарна безбедност, прехрамбена сигурност и хуманитарна питања (ратни заробљеници и повратак украјинске деце из Русије).
"Те тачке су заједничке свим мировним предлозима које су износиле разне земље", сматра Амхердова.
Зеленски изражава задовољство због значајног учешћа и репрезентативности "првог мировног самита" за Украјину, на којем је присутно, како каже, пет континената.
"Нису присутне све земље, али је идеја да се заједничким напорима заустави рат. Свака земља, на свој начин, може да учествује у том напору. Данас присуствујемо првом успеху. Наша порука је следећа – дајмо шансу дипломатији", закључује Зеленски.
(RTS)
Троје цивила је погинуло, а петоро је повређено, у руском ваздушном нападу на Волноваху у Доњецкој области.
Страдали су 39-годишњи мушкарац и две жене старе 32 и 30 година.
(Ukrinform)
Портпарол Кремља Димитриј Песков каже да земље Запада нису конструктивно реаговале на предлог и мировну иницијативу руског председника Владимира Путина.
"Сабрали смо много реакција и саопштења и закључили да су сви били неконструктивни", тврди Песков.
(РИА)
Италијанска премијерка Ђорђа Мелони каже да чланице Европске уније за сада неће директно бити укључене у зајам вредан 50 милијарди долара, од замрзнуте руске имовине, које земље Г7 планирају да намене за помоћ Украјини.
"ЕУ је већ дала свој допринос обезбедивши механизме гаранције за кредит. Помоћ ће вероватно осигурати Сједињене Државе, Канада, Велика Британија и Јапан", сматра Мелонијева.
(The Guardian)
Учесници украјинске конференције у Швајцарској требало би да разговарају о мировној иницијативи руског председника Владимира Путина, ако желе да "спасу свет", саопштила је саопштила званична представница Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Ако желите да спасете свет, разговарајте о предлогу Владимира Путина. Председник Русије је све рекао и показао прави пут ка миру“, нагласила је Захарова у интервјуу за Тас.
Додала да само они који не желе мир не могу да разумеју иницијативу руског лидера.
(Известия)
Руски ратни авион дочекали су шведски борбени авиони након што је јуче, накратко нарушио шведски ваздушни простор источно од острва Готланд.
Шведске оружане снаге саопштиле су данас да су два борбена авиона "грипен" кренула у сусрет руском авиону "су 24" након што он није одговорио на радио упозорење војне службе за контролу ваздушног саобраћаја.
"Пратили смо цео ланац догађаја и били на терену да интервенишемо. Руске акције су неприхватљиве и показују недостатак поштовања нашег територијалног интегритета“, рекао је командант шведског ваздухопловства Јонас Викман.
Инцидент долази у тренутку када Шведска, најновија чланица НАТО-а и неколико њених савезника учествује у поморским вежбама у Балтичком мору.
(Укринформ)
Потпредседница Сједињених Америчких Држава Камала Харис најавила је више од 1,5 милијарди долара помоћи енергетском и хуманитарном сектору у Украјини у току рата са Русијом.
Из канцеларије Харис, која учествује на мировном самиту о Украјини у Луцерну, у Швајцарској, саопштено је да ова помоћ укључује 500 милиона долара за енергетику и преусмеравање 324 милиона долара раније најављених средстава за хитну поправку енергетске инфраструктуре и друге потребе у Украјини.
''Ови напори ће помоћи Украјини да одговори на најновије руске нападе на украјинску енергетску инфраструктуру подржавањем поправки и обнове, побољшањем отпорности Украјине на поремећаје у снабдевању енергијом и постављањем основа за поправку и проширење украјинског енергетског система“, додаје се у саопштењу.
Харис је такође најавила више од 379 милиона долара хуманитарне помоћи Стејт департмента и Америчке агенције за помоћ избеглицама и другима погођеним ратом. Новац је намењен за помоћ у виду здравствених услуга, склоништа и обезбеђивања водоснабдевања, санитарних и хигијенских услуга за милионе Украјинаца.
(Reuters)
Русија испушта 3.200-3.500 вођених ваздушних бомби сваког месеца искључиво против цивилног становништва и инфраструктуре Украјине, изјавио је председник Володимир Зеленски у интервјуу италијанском ТВ каналу Скај ТГ24.
Према његовим речима, окупатори су намерно ударали цивиле како би их застрашили.
"Они користе хиљаде ових бомби да се људи уплаше и побегну из овог или оног града, из ове или оне заједнице, а Русија има могућност да заузме ова села и градове, а то је главни циљ – Хитлер је урадио исто – тепих-бомбардовање. Све је по истом методу. Тепих-бомбардовање", нагласио је Зеленски.
Према Зеленском, ако се Кина придружи Северној Кореји и Ирану у помоћи Русији у наоружању, то ће бити "трагедија".
(Унијан)
Европска унија није могла да се договори o 14. пакету санкција Русији, због тога што Немачка није била задовољна клаузулом о одговорности европских компанија за кршење ограничења, преноси Ројтерс.
Наредна расправа о пакету санкција Русији заказана је за 19. јун, наводи агенција позивајући се на европске дипломате.
Напомиње се да званичници из 27 земаља ЕУ више од месец дана разговарају о пакету који укључује забрану претовара руског ЛНГ-а и план да се оператери ЕУ сматрају одговорним за кршење санкција подружница и партнера у трећим земљама.
Мађарска, најближи савезник Русије у ЕУ, изгледала је спремна да прихвати пакет санкција, за шта је потребно једногласност блока. Међутим, дипломате ЕУ кажу да је Немачка изразила опрез у погледу утицаја клаузуле о подружницама и партнерима у трећим земљама на њену индустрију.
Агенције ДПА и АФП јавиле су раније да Немачка блокира нове санкције ЕУ против Русије. Један званичник ЕУ рекао је да је Немачка недавно оставила утисак да је "нова Мађарска". Раније је Будимпешта успоравала усвајање нових антируских санкција на нивоу ЕУ.
У оквиру пакета санкција, ЕУ је такође забранила улазак бродова у своје луке који су допринели војним активностима Русије. То би могло да укључи транспорт робе која доноси значајан приход за Русију, робе или технологије које се користе у сектору одбране и безбедности, или транспорт горива ван система ограничења цена Г7.
(Reuters, UNIAN)
У руском гранатирању Никопољског округа, у украјинској Дњепропетровској области, повређена је 17-годишња девојка, а оштећени су угоститељски објекат и три куће, изјавио је начелник војне управе Сергиј Лисак.
Додао је да су руске снаге у нападу користиле дронове-камиказе и артиљерију.
''Нападнута су насеља Никопољ, Покров и Мирове'', навео је Лисак на Телеграму.
(Укринформ)
Лидери Групе седам водећих западних индустријских економија нису разговарали о предлозима руског председника Владимира Путина за мир у Украјини јер су сви знали да су неозбиљни, рекао је немачки канцелар Олаф Шолц.
Говорећи из Италије непосредно пре одласка у Швајцарску, где се отвара конференција о Украјини, Шолц је рекао да Путинови предлози – да Украјина напусти четири провинције на које Русија полаже право, престане да се бори и одустане од своје амбиције за чланство у НАТО – имају за циљ само да одврате пажњу од конференције.
"Сви знају да овај предлог није био озбиљно смишљен, већ да је имао за циљ да се одврати пажња од мировне конференције у Швајцарској“, рекао је он у интервјуу за телевизију ЗДФ.
(Reuters)
Начелник Главне управе за обавештајне послове Министарства одбране Украјине Кирило Буданов рекао је да су украјинске снаге напале с најмање 70 дронова руску авио-базу Морозовск у Ростовској области.
Према речима Буданова, операција је покренута са територије Украјине.
Шеф ГУР-а је додао да је тренутно у току процена штете: "Чекамо информацију" да ли је неки авион уништен или оштећен.
Ово је био други велики напад украјинских дронова на Морозовск у последња два месеца.
Буданов је навео и да ће база поново бити нападнута.
(Украјинска правда)
Заменик шефа Председничке канцеларије Игор Жовква рекао је да се Украјина већ припрема да буде домаћин следећег Глобалног самита мира.
Према његовим речима, самит у Швајцарској биће инаугурациони, а на следећем ће се разматрати резултати првог самита.
"На овом мировном самиту разговараћемо на основу резултата првог самита и резултата мапе пута о томе како разговарати о миру у Украјини", рекао је он на националном телетону.
Званичник је такође напоменуо да не искључују формат таквог самита уз учешће Русије.
"Не искључујемо ово ако су земље које деле заједнички план који је развио Украјина и њени савезници спремне да то пренесу земљи агресору, а она неће диктирати своје услове, већ ће слушати заједницу“, додао је Жовква.
(Унијан)
Руски ПВО системи су током протекле ноћи уништили и пресрели три дрона изнад Ростовске области, саопштило је руско Министарство одбране.
"Протекле ноћи заустављен је покушај кијевског режима да изведе терористички напад помоћу беспилотних летелица типа авиона на објекте на територији Руске Федерације“, наводи то Министарство.
Државе Г7 траже легалне начине да приморају Русију да Украјини надокнади ратну штету од најмање 486 милијарди долара, наводи се у саопштењу Самита Г7.
Истиче се да Русија мора да прекине свој нелегални агресорски рат и да надокнади штету нанету Украјини.
"Према подацима Светске банке, ови губици већ премашују 486 милијарди долара. Погрешно је да Русија одлучује да ли ће и када платити штету нанету Украјини. Обавеза Русије да плати штету коју проузрокује очигледна је са становишта међународног права. Због тога настављамо да разматрамо све правне механизме да приморамо Русију да се придржава ових обавеза“, наводи се у документу.
(Укринформ)
У Швајцарској данас почиње дводневни мировни самит о Украјини уз учешће 100 делегација из целог света, али не и Русије.
Сто 100 делегација је потврдило учешће, међу којима су 92 земље и осам организација. Русија није позвана на самит, али је швајцарска влада као домаћин самита навела да ће скуп имати за циљ да "заједнички дефинише мапу пута" како да укључи Москву и Кијев у будући мировни процес.
Швајцарска је у јануару пристала да буде домаћин самита, на захтев украјинског председника Володимира Зеленског, и покушала је да придобије подршку за то међу земљама које имају боље односе са Москвом од водећих западних сила.
Русија је одбацила самит као губљење времена, а Кина је саопштила да мировни преговори немају смисла ако и Русија и Украјина не учествују.
На самит у хотелу Бургеншток изнад језера Луцерн у централној Швајцарској, поред украјинског председника Володимира Зеленског долазе између осталог, потпредседница САД Камала Харис, председник Француске Емануел Макрон, лидери Немачке, Италије, Велике Британије, Канаде, Јапана и други.
Требало би да се разговара и о областима од широког међународног значаја, као што су потреба за нуклеарном и прехрамбеном безбедношћу, слобода пловидбе, као и хуманитарна питања као што су ратни заробљеници, саопштио је шеф дипломатије Ињацио Касис.
(Reuters)
Председник Русије Владимир Путин истакао је да Украјина мора да повуче своје трупе из свих нових региона Русије како би почели мировни преговори.
Навео је да још један услов за преговоре мора да буде изјава Кијева да се одриче намера да уђе у НАТО, додавши да би тада одмах био спреман да седне за преговарачки сто.
Украјински председник Володимир Зеленски одговорио је да су Путинови услови "ултиматум" коме се не може веровати. "Верујем да Путин не би зауставио своју војну офанзиву чак и ако би његови захтеви за прекид ватре били испуњени", додао је Зеленски.
На речи Зеленског узвратио је портпарол Кремља Дмитриј Песков – да је јасно да је реч о "мировној иницијативи и свеобухватном, веома дубоком и конструктивном предлогу".
Зеленски је, у међувремену, допутовао у Швајцарску где се одржава дводневни мировни самит на који представници Москве нису позвани.
Немачка је предала Украјини још један велики пакет војне помоћи, који укључује ракетне системе ХИМАРС, опрему за ПВО и тенкове.
Министри одбране држава НАТО-a одобрили су план о дугорочном снабдевању Украјине оржјем и војном опремом као и о наставку спрвођења војне обуке, рекао је после састанка генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг.
Навео је да ће се помоћ пружати из америчке војне базе у немачком граду Висбадену и укључиваће особље од 700 људи.
И закључак Самита Г7 у Италији у истом тону – Украјини ће се помагати колико год то буде потребно.
Коментари