Рат у Украјини је достигао критичну тачку, а даљи развој догађаја могао би да утиче на будућност земље и на безбедност Европе, оцењује Би-Би-Си.
Британска телевизија у анализи указује да је Украјина током 18 месеци инвазије Русије углавном била у дефанзиви, спречавајући руске снаге да заузму више територије, али да је летос, користећи војну опрему коју јој је испоручио Запад, кренула у офаниву, покушавајући да протера руске снаге са територија које су заузеле на истоку и југу земље.
Поглед на мапу источне и јужне Украјине показује да се за два месеца од почетка контраофанзиве није много тога променило, наводи Би-Би-Си и напомиње да Русија и даље заузима скоро петину Украјине, укључујући градове Доњецк, на истоку, и Маријупољ, који је заузела након вишемесечне опсаде.
Није се много тога променило од новембра 2022. године, када је Украјина остварила свој последњи значајан успех, заузевши јужни град Херсон и велика подручја на североистоку, наведено је у анализи.
Ипак, како тврди Би-Би-Си, било је и добрих вести за Украјину - украјинске трупе недавно су заузеле село Старомајорскоје у региону Доњецка, Кијев је повратио поједине мале области око Бахмута које је раније летос изгубио, мањи успеси остварени су и у региону Запорожја који се сматра кључним за успех контраофанзиве.
За два месеца, украјинске трупе су напредовале највише око 16 километара у две области дуж дела фронта од 160 километара. Напретка има, али је он спорији него што су се надали Украјина и њени западни савезници, оцењује британска телевизија.
(Би-Би-Си)
Коментари