четвртак, 24.07.2025, 16:25 -> 16:42
Извор: Влада Србије
Влада донела одлуку о размени живе стоке за тракторске цистерне за гашење пожара
Влада Србије усвојила је на данашњој седници више одлука, међу којима су и закључак о размени живе стоке – грла товне јунади за тракторске цистерне за гашење пожара, као и одлуку о образовању Савета за борбу против трговине људима.
Чланови Владе Србије усвојили су Закључак о сагласности да Републичка дирекција за робне резерве изврши размену живе стоке – грла товне јунади за тракторске цистерне за гашење пожара намењене пољопривредницима.
Мера је донета због све учесталијих разорних пожара који погађају рурална подручја, нарочито у летњим месецима, и ограничених капацитета ватрогасних јединица нарочито у удаљеним местима.
За случај могућих пожара, тракторске цистерне са пумпама и пратећом опремом за брзо гашење ватре биће у приправности, како би се заштитила домаћа производња и спречили губици у сектору пољопривреде.
Вредност цистерни је више од 214 милиона динара, а размена ће бити реализована без додатних издвајања из буџета за 2025. годину.
Чланови Владе донели су и Уредбу о утврђивању годишњег Програма мера за спровођење одгајивачког програма за 2025. годину, са циљем унапређења сточарства и генетског квалитета у сточарству.
Мере су усмерене на побољшање квалитета и укупне производње меса, млека, јаја, вуне, меда и других производа животињског порекла, као и на унапређење здравствене безбедности. Програм је усклађен са планом за период 2025–2029. године и биће праћен стручним извештајима одгајивачких организација, наводи се су саопштењу.
На седници су усвојене и измене и допуне Уредбе о додатним захтевима за стављање на тржиште производа који садрже палмино уље, палмину маст, односно друга биљна уља и масти.
Изменама и допунама Уредбе дефинисане су категорије производа, као и технички услови за њихово обележавање, уз посебан режим за мале амбалаже, и рокови за повлачење из промета постојећих производа.
Производи који садрже палмино уље или друго биљно уље, а у продаји су, могу да остану у радњама до истека рока трајања, најкасније до 31. децембра 2025. године и биће одвојено изложени ради јасног разликовања од производа од млека.
Чланови Владе усвојили су и Одлуку о изради Просторног плана подручја посебне намене Парка природе "Голија", како би се очувале природне вредности и унапредили животни услови у том региону.
Подручје Голије препознато је као природно добро од изузетног значаја, укључујући и Парк природе.
Образовање Савета за борбу против трговине људима
Влада је донела Одлуку о образовању Савета за борбу против трговине људима, који је кључан за спровођење Програма за борбу против трговине људима у Републици Србији за период 2024- 2029. године, наводи се у саопштењу.
Савет може да тражи податке, анализе, обавештења и извештаје надлежних државних органа и установа, да учествује у међународним пројектима, а седницама ће присуствовати национални координатор за борбу против трговине људима.
За председника Савета именован је министар унутрашњих послова, а за чланове министри финансија, здравља, правде, просвете, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, министар за европске интеграције.
Програм превенције и контроле дијабетеса
На седници је усвојен и Закључак о усвајању Оперативног програма превенције и контроле дијабетеса у Републици Србији за период 2025-2029. године, са планом активности за период 2026-2027. године, који је усаглашен са смерницама за развој националних програма шећерне болести Светске здравствене организације (Diabetes Programme) који се спроводи у сарадњи са Међународном дијабетес федерацијом.
Глобална епидемија дијабетеса и огромно оптерећење коју ова болест намеће био је разлог да децембра 2006. године Генерална скупштина Уједињених нација (УН) усвоји Резолуцију о дијабетесу. Тада је први пут једно незаразно обољење означено као глобални проблем који се третира попут епидемије заразне болести.
Коментари