Читај ми!

Гламочић о пожарима: Министарство утврђује штету, приоритет људи који су остали без кућа

У стотинама пожара који су захватили јужне и централне делове Србије, многи пољопривредници су преко ноћи остали без свега што су годинама стварали – изгорели су усеви на њивама, штале са стоком, механизација. Влада је ставила на располагање прву траншу новца. Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић каже да су комисије ресорног министарства на терену и да врше попис штете и потреба грађана. Истиче да су приоритет људи који су остали без својих домова. Наводи да је кључ да се у наредном периоду ради на превенцији.

Пожари који су претходних дана погодили поједине делове територије Србије уништили су више од 800 хектара шуме, док је површина захваћених ораница негде око 100 хектара, а многи грађани су остали без основних услова за живот и рад

Најтежи пожари били су у селима Дубово, Старо Момчилово, Ресинац, Житни Поток, Коњарник, Речица и Лукомир, одакле је део мештана евакуисан, на подручју Лесковца, у Слишанама код Лебана, селима на обронцима планине Радан, у Славнику код Бојника, где су изгореле куће, имања, пољопривредни усеви и привредни објекти.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић каже да је у току детаљан попис штете и потреба грађана.

"Ресорно министарство се ангажовало, а јавили су се и донори. Приоритетни су они људи који су у пожарима изгубили куће. Велики проблем смо имали са напуштеним објектима. На местима где је неко био ту да притрчи на самом почетку, ту је пожар могао да се локализује или чак и угаси. Међутим, села у Србији, па чак и у Европи и свету се празне, људи иду у градове и онда је то напуштање велики проблем", истиче Гламочић.

Говорећи о тврдњи министра унутрашњих послова Ивице Дачића да је велики број пожара изазван људским фактором, Гламочић наводи да је то углавном тачно, али да ће се узрок још утврђивати.

"Било је људских грешака, било је случајева где су водови струје варничили, генерално се морају извући поуке. Нажалост, на руку нам не иду временске прилике, односно, најављене високе температура", наглашава ресорни министар.

Надокнада штете – када и како

Упозорава да је кључ у превенцији, односно, томе да свако у ланцу одговорности уради оно што је његов део посла, уз нагласак да се ватра никако не сме палити на отвореном и незаштићеном простору.

"Формирана је владина комисија за процену и санацију штете. Ми у понедељку имамо састанак са свим представницима општина из погођених региона, где ћемо тачно проћи кроз све процедуре. Комисије су на терену. Неком је све отишло преко ноћи и то је било тешко видети, али је највећи број пожара био на празним местима. Нису толико велике штете колико се мислило у први мах", тврди Гламочић.

Истиче да постоји и "простор за злоупотребу" и да зато комисији треба више времена да све провери и попише.

"Мора да се води рачуна за оне који су заиста оштећени, видећемо који део ће финансирати влада, а који да иде из донација, како ће, на пример, надокнада стоке функционисати, ако је неком изгорела штала. Контактираћемо оне који су погођени пожарима чим све то утврдимо", објашњава министар.

Пољопривреда и сточарство – који су изазови

Говорећи о томе што је Народна банка Србије као један од потенцијалних изазова у наредном периоду предвидела лошију пољопривредну сезону, ресорни министар напомиње да у том сектору ниједна година не може да буде идентична као претходна, те да због тога мора да се гледа дугорочније.

"Сада имамо екстремне температуре где ништа не можемо да прогнозирамо. Наводњавање не може да реши комплетан проблем. Осим сунца и високе температуре постоји и врућ ветар. Гледаћемо из недеље у недељу", уверава Гламочић.

Поводом случајева идентификовања Афричке куге, истиче да је ствар под контролом и да је министарство реаговало ефикасно.

"Пољопривредницима упућујем апел да воде рачуна и стриктно се придржавају мера. Једноставно, морамо да се навикнемо да живимо са екстремним појавама", закључује Гламочић.

субота, 12. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом