Читај ми!

Протест испред Владе у Београду, предата петиција за изборе; девети дан блокаде суда и тужилаштва у Новом Саду

Предата петиција за расписивање ванредних парламентарних избора, а протест "Одбранимо универзитет" у Београду који је почео у 15 сати и најављен да ће трајати до седам увече, завршен је раније због невремена у Београду. Настављена је блокада суда и тужилаштва у Новом Саду, која је ушла у 9. дан. Студенти у блокади поручују да остају испред зграде до пуштања из притвора свих новосадских активиста.

Испред Владе Србије у току је протест "Одбранимо универзитете" који организује иницијатива Побуњени универзитет. Планирано је да протест траја до 19 сати.

Студенти у блокади траже укидање "уредбе 5/35, распуштање радне групе за израду новог Закона о високом образовању, одустајање од комерцијализације и ваучеризације образовања и расписивање ванредних парламентарних избора".

Академску петицију за расписивање ванредних парламентарних избора, коју је покренуо Академски пленум, предала је делегација са више универзитета Влади Србије, са намером да она буде прослеђена и председнику Србије.

Петицијом се, која има 1.525 потписа, од Владе захтева да председнику упути образложење и предлог за распуштање Народне скупштине, а од председника се тражи да након пријема тог предлога распусти парламент и распише изборе за народне посланике.

Од надлежних институција траже да савесно и одговорно обављају свој посао и омогуће фер и поштене изборе, наведено је у петицији у коју је Фонет имао увид.

Шеф делегације Академског пленума Дражен Марић објаснио да је петиција осмишљена као знак подршке ариткулацији захтева студената у блокади високошколских установа, нагласивши и да је крајњи епилог друштвено-политичке кризе управо расписпивање избора.

Он очекује да ће премијер Ђуро Мацут и председник Александар Вучић што пре одговорити на петицију и изборе расписати у понедељак, што би - како је оценио - била најрационалнија одлука.

На протесту испред Владе у Немањиној, говорили су професорка Филозофског факултета Марија Бабовић, професорка права у пензији Весна Ракић Водинелић, професорка Грађевинског факултета Јелена Добрић, редитељ и професор Јанко Баљак.

Проф. Бабовић оценила је да је високо образовање темељ развоја сваког друштва, а "они који га разарају имају само један интерес, да остану на власти са оним једним човеком".

"Таква власт прижељукује друштво без критичког мишљења, грађане који су захвални за пар хиљада динара увећаном платом или пензијом или грађане који су захвални што се нису нашли испод надстрешнице њихових инвестиција", нагласила је професорка Бабовић на скупу "Побуњеног универзитета" испред Владе Србије.

Професорка права у пензији Весна Ракић Водинелић истакла је да "правосуђе, уместо да се бавии кривичном одговорношћу за смрт људи под надстрешницом, прогони и затвара студенте, актвисте и користе притвор као одмазду".

Професорка Грађевинског факултета Јелена Добрић нагласила је да на овом скупу говори као пријатељица професора тог факултета Милана Спремића, који је већ шест месеци у притвору у затвору на Kлиси на основу оптужнице за трагично урушавање надстрешнице на станици у Новом Саду.

Она је објаснила да је "Спремић одговоран за стаклену конструкцију на згради станице и чињеница да је та фасадна конструкција после урушавању надстрешнице и даље на истом месту потврђује његову стручност", указала је Добрић.

Она је поновила да "Спремић није био одговорно лице за питање надстрешнице".

Саобраћај у центру Београда нормализован је, после завршетка протеста Побуњеног универзитета око 17.30.

Протест је почео у 15 сати и требало је да траје четири сата, али је због обилних падавина и великих гужви у граду завршен нешто раније

Студенти, који пешаче, трче и возе бицикле стигли вечерас у Зајечар, где је за сутра најављен протест под називом "Слобода креће са истока".

Девети дан блокаде суда и тужилаштва у Новом Саду

У 11 сати настављена је блокада зграде у којој се налази суд и тужилаштво, пошто су новосадски студенти у блокади пропустили све запослене да изађу из зграде које су, претходно, у 7 сати пустили да у зграду уђу..

У блокади остају, тврде студенти, док сви активисти не буду ослобођени.

Шапчани су и данас шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима приликом пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Толико је трајала и блокада раскрснице код библиотеке и музеја.

На 16 минута застали су Шапчани и на другој страни града, код Школе за уметничке занате.

Тишином је одата пошта настрадалим у паду надстрешнице и у другим градовима у Србији.

Протести у Лесковцу и Власотинцу

Студенти Технолошког факултета организовали су још један протест тражећи испуњење студентских захтева. Није било говорника, а паролама су поручили да "народ тражи истину и правду".

Испред зграде факултета шеснаестоминутном тишином су одали пошту жртвама пада надстршнице у Новом Саду.

Студенти су потом кренули у протестну шетњу од Технолошког факултета, правећи буку пиштаљкама и вувузелама, улицом Цара Лазара, Степе Степановића, Ивана Милутиновића, Нишком, поред Гимназије, па назад до факултета.

Скуп који је окупио студенте, средњошколце, представнике опозиционих странака и грађане, као и раније је обезбеђивала полиција.

Истовремено у Власотинцу је испред зграде Општине одржан протест под називом "Нећете нас ломити" на којем се тражи оставка председника општине Братислава Петровића.

Скуп је организован на позив Удружења "Битка за Власину" које тврди да је протеклог викенда председник општине физички насрнуо на њихов активисту Петра Илића.

Захтевали су да Петровић оставку поднесе до среде у 11.52. Како то није учинио, у центру Власотинца окупили су се грађани, еколошке организације, студенти, представници опозиционих странака.

субота, 24. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом