Борба за преостале српске институције на КиМ, да ли је решење у издавању лиценци
Упадима у српске институције на Косову и Метохији, Аљбин Курти наставља са планом етничког чишћења Срба, упозорава Игор Симић из Српске листе и позива представнике Квинте да доласком на север покрајине пошаљу јасну поруку да су потези Приштине недопустиви. Српска листа ће, каже, захтевати и од Кфора да заштити српску заједницу. У међувремену, траже се решења за опстанак преосталих институција, а једно од њих би могло да буде добијање лиценце за рад.
Нови талас затварања српских институција на Косову и Метохији за представнике Српске листе није изненађење – већ само наставак политике Аљбина Куртија. Иза недавних упада у водовод, спортску халу и просторије Црвеног крста, кажу, стоји неколико разлога.
"Први јесте остварење плана етничког чишћења Срба и српског присуства, а други како би замаскирао неуспех да формира скупштину, односно успостави парламентарну већину и изврши притисак на посланике Српске листе. И трећи разлог који је изузетно важан јесте да се полако припрема за одржавање локалних избора, чије се расписивање очекује у наредних неколико недеља", рекао је представник Српске листе Игор Симић.
Да ли је решење у лиценцама
Живот институција које раде у српском систему могао би да се продужи, верују познаваоци прилика.
Услов за то је да их косовски систем препозна издавањем лиценци, попут оних које имају МТС или ЕПС.
На лиценцу чека Јавно комунално предузеће у Штрпцу, које је Приштина недавно затворила, па након двонедељне блокаде допустила запосленима да се врате на радна места.
Корист за Албанце као пресудан разлог
Политиколог Огњен Гогић оцењује да су пресудили практични разлози – предузеће пружа услуге албанским селима, али и ски-центру Брезовица.
"Када је био дијалог о динару, о платном промету, један од предлога је био да се лиценцира Поштанска штедионица. То је српска страна предложила као решење, али косовска страна није имала слуха, иако су и Албанци били тиме погођени. Тако да је компромис могућ, али врло селективно. Тамо где Косово буде имало интерес да се тим установама омогући да наставе да раде, оно ће дати неку врсту уступка, било тако што ће издати лиценце или тако што ће да их преузме у косовски правни оквир. Тамо где нема интереса – неће дозволити њихов рад", оцењује Гогић.
За оне који живе на Косову и Метохији, гашење институција значи нову реалност и ново одлагање формирања дуго обећаване Заједнице српских општина која би, између осталог, требало да обезбеди функционисање српских институција.
Погоршање преговарачке позиције
Марко Миленковић из Нове друштвене иницијативе указује да се мењањем ситуације на терену долази у лошију преговарачку позицију за наредни период, али и до обесмишљавања ЗСО.
"Кроз једнострано заузимање и прекид рада институција које раде у српском систему, обесмишљавате цео процес интеграција и стављате српску заједницу у лош положај", објашњава Миленковић.
Обим права Срба све је мањи због става Приштине да су институције Србије паралелне и илегалне. Масовно гашење кренуло је почетком прошле године.
Коментари