Читај ми!

Студенти у блокади траже изборе – корак ка решењу или наставку кризе

Студенти у блокади затражили су синоћ распуштање Скупштине Србије и расписивање ванредних парламентарних избора. Опозиција подржава захтев. Ивица Дачић каже да није за ванредне изборе, Ана Брнабић да је све од почетка била политика.

После готово шест месеци блокада и шест захтева, део студената јуче изнео је још један – распуштање Народне скупштине и расписивање ванредних парламентарних избора. Данас појашњавају тај захтев – предуслов је за испуњење претходних.

"До сада нисмо видели већу иницијативу власти да се дође до разрешења ове политичке кризе и да дође до испуњења наших захтева. Видимо да је један од начина изласка из политичке кризе дефинитивно расписивање избора како бисмо можда успели да допремо до корена корупције која нас спречава да дођемо до испуњења захтева. Нисмо тренутно спремни да изађемо с тачним информацијама кога бисмо подржали, ово јесте листа с које бисмо ми поверење које је нама поверено дали људима који би били на тој листи. На тој листи нису опозициони кандидати", рекла је студенткиња са ФПН-а у блокади Јована Гочманац.

На захтев изнет на друштвеним мрежама одговара председница Скупштине, на истом месту.

"Под један, њихови оригинални захтеви се односе на тужилаштво и судство, а не на извршну и законодавну власт. Ни једни ни други се не мењају на парламентарним изборима. Под два, њихов најновији захтев био је избор чланова Савета РЕМ-а. За то је надлежна Народна скупштина. Ако сада тражите хитно и безусловно распуштање Скупштине, зашто сте онда блокирали РТС 15 дана, малтретирали људе, таргетирали их и на сваки начин вршили насиље над њима?", навела је председница Скупштине Ана Брнабић.

Према њеним речима, све је од почетка била политика.

"Коначно, драги блокадери, што се избора тиче, баталите саопштења за јавност, већ се јавите предметној (не)надлежној институцији", навела је Брнабићева.

По објављивању захтева и сврставање политичких партија по том питању, деценијски коалициони партнер власти СПС противи се ванредном изласку на биралишта.

Ивица Дачић поручује да Влада има стабилну парламентарну већину.

Другачији поглед из опозиционих редова. Подршку студентском захтеву упутиле су Демократска странка, Еколошки устанак, Социјалдемократска странка, Лига социјалдемократа Војводине.

Народни покрет Србије, уз подршку, поручује и да не одустаје од прелазне експертске владе, која би се, како наводе, формирала после ванредних парламентарних избора. За Зелено-леви фронт изборни услови остају отворено питање, али подржавају ванредно гласање.

"Подршка! Студенти треба да учествују на изборима", рекао је Саво Манојловић, лидер покрета Крени-промени.

Да ли подршка изборима значи и подршку конкретним именима

А да ли подршка дела опозиције ванредним изборима значи и подршка конкретним именима на студентској листи – биће једно од главних питања, процењују упућени.

"Идеја да у овом моменту опозиција у пуном обиму стане иза ове листе, опозицију ће да доведе у једну незахвалну позицију, да бира између две лоше одлуке за саму опозицију. Прва одлука – да у потпуности стану иза студентске листе, што опозицију може да доведе у незгодну ситуацију да у неком релативно дугом периоду буде изван институција, да не буде главни актер у политичком животу, али са друге стране опозиција преузима и велики ризик ако би изостала подршка студентској листи и ако би опозиција самостално изашла на изборе, тада опозиција заиста преузима велики ризик да буде кажена од стране бирача и да врло вероватно своју политичку будућност доведе у питање", навео је извршни директор ЦЕСИД-а Бојан Клачар.

Као најважније питање намеће се да ли би ванредни парламентарни избори били решење кризе или увод у нову. Бојан Клачар оцењује да је направљен први корак ка потенцијалном решењу, али да је тај пут дугачак.

"Владајућа странка по мом суду неће журити са расписивањем ванредних избора онако како то стоји у студентском захтеву, односно да се ти избори распишу у наредних неколико дана. Мени се чини да би за власт из угла њихових интереса више одговарао неки период крајем лета или у рану јесен. Оно чему ћемо сведочити у наредном периоду јесте заправо један другачији амбијент, јесте један амбијент који ће у пуно већој мери да личи политичким кампањама много више него друштвеним протестима, што је био случај до сада", рекао је извршни директор ЦЕСИД-а.

На разрешење актуелне кризе, у међувремену, позвао је Универзитет у Београду. У саопштењу Платформе за разговор те високошколске установе апелује се на државне органе да кроз дијалог са студентима створе услове за наставак школске године, чији је регуларан завршетак, како наводе, озбиљно угрожен.

уторак, 06. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом