Вучевић: Срби у Аустрији забринути, али народ је одлучио да не да своју државу Србију

Премијер у техничком мандату Милош Вучевић изјавио је да је са делегацијом Срба из Беча разговарао о развоју догађаја у Србији, наводећи да је то била једна од централних тема јер је приметна брига код Срба у Аустрији по питању свега кроз шта је Србија прошла претходних готово шест месеци.

Милош Вучевић је након састанка са делегацијом Срба у Палати Србија рекао новинарима да су министар културе у техничком мандату Никола Селаковић, генерални секретар министарства спољних послова и он разговарали о српско-аустријским односима, о ситуацији на АП Косову и Метохији, али и о дешавањима у региону Босни и Херцеговини, односно Републици Српској.

"Надам да ће амбасада Србије и сви ови људи који су данас са нама бити кохезиони фактор српског народа у Аустрији, без обзира да ли су пореклом из Србије или Босне и Херцеговине, односно Републике Српске или неког другог дела бивше Југославије. Као што видите, имате људе који су и рођени у Аустрији, непредвидиви су животни путеви, али сви заједно припадамо истом народу и код свих сам видео жељу и љубав према држави Србији, да буде сачувана, да јача, да им увек буде ослонац", навео је Вучевић.

Истакао је да је реч о људима који су способни, имају добре послове, раде вредно, одговорно, тешко и не траже помоћ за то.

"Разумем бригу Срба из Аустрије за судбину Србије"

"Али траже да увек могу да се, наравно, ослањају на Србију када је потребна помоћ у смислу очувања национално-културних идентитетских питања, језика, писма, вере, наравно и решавање оних ствари које људи очекују да се једноставно решавају, поготово административним стварима, папиролошким, везама на држављанство, документима, све оно што мора, мора, мора много брже и једноставније да иде", рекао је Вучевић.

Он им је захвалио што не крију да подржавају Србију у борби за очување суверенитета и институција наше државе.

"Видео сам и разумео бригу Срба из Аустрије за судбину Србије, али смо им поручили да за нијансу буду мање забринути око чувања државе, државних институција. Народ је одлучио да не да своју државу, да не да Србију и око тога више нико не треба да има дилеме", истакао је Вучевић.

"Српски караван" наставља ка Бањалуци

Захвалио је амбасадору Србије у Аустрији Марку Благојевићу на организацији "српског каравана" који је кренуо из Беча и јуче поподне стигао у Београд а данас наставља ка Бањалуци.

Почасни конзул Србије у Линцу Александар Ченић позвао је све да како је рекао, овде у својој кући у Београду решавамо проблеме.

"Немамо ми шта да тражимо, ни у Европи, ни у Стразбуру. Желим све да вас поздравим и да вас позовем на заједништво и на љубав. Ово је недеља пред Ускрс, где треба сви једни другима да праштамо", рекао је Ченић.

Рорбах: Докле год постоји нада и љубав, можемо све решити

Председник аустријско-српског друштва Волганг Рорбах поручио је да докле год постоји нада и љубав, можемо све решити. "Ја сам рођен у Бечу одмах после Другог светског рата и видео сам шта значи мржња. Моја мајка је била Српкиња, отац је био Аустријанац.

У Бечу имате преко 45.000 мешовитих бракова, а међу њима су Аустријанци и Срби који су феноменални. Моја порука је да се боримо против песимизма и да се сећамо да Аустријанци и Срби имају једну фамозну заједничку историју и много више нас повезује него што нас раздваја", рекао је.

Поручио је и да треба веровати у будућност а користити оно злато што нам је остало од прошлости.

понедељак, 14. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом