уторак, 08.04.2025, 22:45 -> 23:34
Извор: РТС
Таковска 10: Кључна питања за нову Владу
До Великог петка, Скупштина Србије бираће нову Владу коју предлаже др Ђуро Мацут. Филип Родић, колумниста "Јуроњуза", рекао је да је најважнији задатак који нова Влада мора да уради тај да се тренутна ситуација среди, да се међусобно помиримо, да се тензије спусте. Ђорђе Вукадиновић, уредник "Нове српске политичке мисли", сматра да је др Мацут превентивно решење прелазне Вучићеве Владе. Заменик главног уредника "Нове економије" Александар Милошевић наводи да мандатар Мацут не може да унесе промену која нам је потребна. Дајмо доктору Мацуту шансу да покаже нешто, умирујуће поруке и жеља за комуникацијом су насушно потребне, наводи уредник у "Новостима" Душан Стојаковић.
Скупштина Србије у наредних десет дана треба да се изјасни о влади коју предлаже др Ђуро Мацут.
Одлука да професор и ендокринолог др Ђуро Мацут буде нови мандатар за неке је била мање, за неке веће изненађење, али право питање је да ли ће његова влада личити на владу Милоша Вучевића или ће укључити већи број нестраначких експерата.
Пред владом ће се наћи неколико крупних питања, од решавања политичке и друштвене кризе због студентских блокада, успостављања квалитетног дијалога у подељеном друштву па до озбиљних економских изазова као што су царине које је америчка администрација увела Србији, санкције које прете НИС-у и привлачење нових инвестиција које су до сада биле мотор привредног развоја.
Филип Родић, колумниста "Јуроњуза", рекао је у емисији "Таковска 10", да је за мандатара очекивао неку личности из политике, али да је избор доктора Ђуре Мацута боље решење за смиривање тренутне ситуације.
"Мислим да ће његов задатак бити да помири два пола у Србији. Имам утисак да се ради о човеку који је професионално остварен и да има сигурност у себе", рекао је Родић.
Не сматра да је мањкавост што је непознат у јавности, јер ће, како је рекао, имати времена да се докаже и профилише.
"Од како је његово име изнето у јавност, покушава се да му се нађе нека мрља и то врло тешко иде“, рекао је Родић.
Према његовим речима, први најважнији задатак који нова Влада мора да уради јесте да се тренутна ситуација среди, да се међусобно помиримо, да се тензије спусте и да наставимо да нормално живимо и да се развијамо.
"Ја верујем да је управо због тог задатка изабран такав прифил човека и да је то главна његова врлина", рекао је Родић.
Што се тиче управљања Владом имаће он, како је рекао, и пилота, и копилоте и стјурдесе, а посао пилота би био да слети, да спусти авион који је отишао превише у небеса.
Каже да не би лицитирао са имeнима будућих чланова Владе, али да очекује да ће и остатак Владе следити линију и име др Мацута.
Истакао је да има много простора да се доведу још непознатија лица и додао да именовање др Мацута показује да на страни власти постоји жеља да се ствари решавају.
Вукадиновић: Проблем је неискуство
Уредник "Нове српске политичке мисли" Ђорђе Вукадиновић, смтра да је др Мацут превентивно решење прелазне Вучићеве Владе и да му сама идеја да он буде извучен из шпила делује већ као потез.
"Не мислим да је проблем његова анонимност, али јесте проблем његово неискуство за овај посао. Ана Брнабић је имала мало, али неко искуство у извршној власти. Мислите да би он могао да буде ауторитет Синиши Малом, Ивици Дачићу, Бати Гашићу… Тешко да он може бити њима стварни ауторитет“, рекао је Вукадиновић.
Управљање Владом у овако деликатно тренутку, каже, јесте нешто што захтева неко знање и искуство.
"До тренутка када мора да буде изабран, он неће ни упознати чланове своје владе", рекао је Вукадиновић.
Истиче да нема сумње да су дијалог и разговори неопходни и додаје да др Мацут није непогодна личност за то.
"Очекујем да би први потези владе и премијера били отворена и искрена понуда другим деловима друштва, опозицији, студентима и Универзитету", рекао је Вукадиновић и додао да су поруке које се шаљу из врха власти веома непријатељске и према ректору Ђокићу.
Према његовим речима, затадак др Мацута требало би да буде да свој ауторитет искористи за утврђивање употребе звучног оруђа 15. марта.
Сматра да је ова Влада лимитирана и не очекује да ће успети да изгура много ни временски ни политички.
"Сигуран сам да ће рок Владе бити краћи, надам се да ће завршити изборима, али изборима који ће морати бити са мало другачијим условима", рекао је Вукадиновић.
Милошевић: Премијерско место није место са кога се учи, већ са кога се води
Заменик главног уредника "Нове економије" Александар Милошевић сматра да мандатар за састав нове владе Ђуро Мацут не може да унесе промену која нам је потребна, јер ће реално ту функцију обављати Вучић.
"Не очекујем да ће га неко за нешто питати политички, нити мислим да и Мацут то сам мисли. Господин Мацут је, сигуран сам, врхунски ендокринолог, али за позицију за коју се кандидује има неколико мањкавости: прво није познат широј јавности, друго нема искуство у политици, треће није изабран народном вољом и зато нема политички капацитет и ауторитет. Ово му је дато, није се за то изборио", наглашава Милошевић.
Он сматра да нам је потребан друштвени консензус око тога како треба да изгледа будућа влада - да има подршку и власти, и бар дела опозиције, али и студената који су све покренули.
"Није проблем што је постављен Мацут, већ то што нема ауторитет. Имам велики проблем када се о функцији премијера говори као о позицији обичног службеника. Премијерско место није посао на коме се учи, већ посао са кога се води", рекао је заменик главног уредника "Нове економије".
Милошевић подсећа да када су протести почели председник је на телевизији аболирао људе који су газили људе на улици, а таквих је случајева било доста.
"Ова влада је и пала после пребијања студенткиње у Новом Саду, и нисам сигуран да ће ова влада бити другачија од претходне. Јер у ситуацији када је влада поднела оставку, јер су страначки активисти пребили студенткињу, ви само мењате људи", рекао је Милошевић.
Заменик главног уредника "Нове економије" није сигуран ни да Ђуро Мацут може да буде човек компромиса, јер је његов једини политички иступ био на страначком скупу у Јагодини и посета студентима који желе да уче у Пионирском парку.
"Тиме се сврстао на једну страну, и нисам сигуран да може бити човек компромиса", каже Милошевић.
Када је реч о економским питањима, са којима ће будућа Влада морати да се носи, Милошевић каже да ће то бити и питање НИС-а, царина али и растућих економским проблемима који потресају Европу.
"Читав концепт на коме је почивала наша економија се гаси, и бојим се да нам предстоје црни дани", рекао је Милошевић.
Сматра и да је корупција суштина целог питања које су управо поставили студенти.
"Свака будућа Влада мораће да се бави питањем корупције. Ту је и дугогодишње потцењивање и деградирање образовног система, а будуће генерације мораће да буду високо образоване како би дале неку вишу вредност коју ћемо моћи да понудимо на тржишту", каже Милошевић.
Заменик главног уредника "Нове економије" каже да би волео да види далеко одговорније понашање власти када је реч о трошењу новца, од Експа до националног стадиона, за које каже да су огроман трошак који нам неће ништа донети.
"Са друге стране изградња метроа је стала, а он нам је потребан", рекао је Милошевић.
Стојаковић: Мацутова биографија је његова предност, видећемо да ли ће се потрудити
Уредник у "Новостима“ Душан Стојаковић рекао је да није толико далековид да види како ће да ради др Ђуро Мацут.
Указује да је његова каријера брилијантна у професији којом се бави и потцењивачки је рећи да ће бити нечији послушник.
"Мацут се остварио у својој професији и препознао је да је ово тренутак када треба почети разговоре. Јако тешко можете замерити нешто др Мацуту“, каже Стојаковић и додаје да је благородан дијалог и да је потребно да се седне за сто и да се смире тензије.
Додаје да је си-ви доктора Мацута нешто што је његова предност, али он је за широку јавност прилично непознат и зато с нестрпљењем чекамо да видимо да ли ће бити попут "претходних градоначелника или ће се заиста потрудити".
Уколико би он успео да допринесе да дође до смиривања тензија - он је већ успео. И како год се он профилисао после тога, потпуно је неважно, сматра Стојаковић.
"Значи, мислим да је Србија у тренутку када мора да се приближи, јер бојим се да је јаз који постоји између две стране толико велики да прети да оде у неки нови ниво који нам не би уопште био прихватљив, који би Србију потпуно гурнуо на неки други пут“, напомиње Стојаковић.
Главни посао власти ће бити дијалог и покушај да се смире тензије, зато мормао да разговарамо јер је наше друштво подељено, подвлачи Стојаковић.
Наше друштво демократију прихвата као главни начин уређивања. Хоће ли студентократија бити главни начин одлучивања, поставио је питање Стојаковић.
"Ја апсолутно респектујем студенте, пошто и ја имам студента у кући, тако да не желим уопште било шта критички да кажем. Фантастично је да ми можемо да имамо универзитет као неки друштвени коректив. Све савремене, снажне земље које имају велики напредак, кад се студентски парламент накашље, чак премијери подносе оставку. То је пример Јужне Кореје и многих других земаља. Дакле, то је нешто што је јако битно“, додаје он.
Када је држава у питању, имамо сутуацију да влада у свету онај ко је победио на изборима, он врши власт и може да процени начин како да се успостављају полуге управљања, наводи уредник у "Новостима".
"Спорно је што није ни изгласан Мацутов кабинет а већ се потцењује једно такво велико име у науци. Неки људи треба да дају неки допринос“, рекао је Стојаковић.
Дајмо Мацуту шансу да покаже нешто, умирујуће поруке и жеља за комуникацијом су насушно потребне, наводи Стојаковић.
Говорећи о изазовима нове владе, Стојаковић каже да их има превише јер живимо у времену интензивне историје. Указује и на економску вест која ће променити човечанство - а то је да је Трамп увео огормне таксе. "Тих 37 одсто за Србију није страшно, али проблем су царине од 25 одсто на европске аутомобиле. Готово 70 осто од свих роба које иду ка иностранству, продајемо ЕУ. Уколико се поруџбине из ЕУ смање и ако Европа почне да кашљуца, и ми ћемо. Наш економски фокус да усмеравамо ка нечем што је одрживо“, каже Стојаковић.
Подсећа да је у време короне српска економија прошла готово неокрзнуто, друге економије су падале двоцифрено.
"Нека корупција буде тема, да седнемо за сто, тачку по тачку“, подвукао је Стојаковић.
Говорећи о судбини нове владе, каже да ће је одредити ситуација у држави. "Моја жеља је да дође до дијалога", закључио је Стојаковић, додајући да је могуће и да се крене у разговоре о будућим изборима.
Коментари