Читај ми!

Гарић: Лајчак је Соренсену оставио неред на КиМ, бојим се да ЕУ не држи високо то питање у својој агенди

Потврђен је и други од три корака, колико мора да прескочи дански дипломата Петар Соренсен како би заменио Мирослава Лајчака на функцији специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања Западног Балкана. Последњи корак је одобрење које би сутра требало да дају шефови дипломатија држава чланица ЕУ. Државни секретар Министарства информисања Милош Гарић сматра да ће Соренсен имати пуно изазова, јер се наслеђе које му је Лајчак оставио огледа у веома драматичној и напетој ситуацији на КиМ.

Државни секретар Милош Гарић истиче да је наслеђе које је Мирослав Лајчак оставио Петеру Соренсену у односима Београда и Приштине, и ситуацији на Косову и Метохији, у приличном нереду.

"Данашња ситуација на КиМ је далеко драматичнија и напетија него што је то било 2020, када је Лајчак ступио на дужност. Он је ту дошао када је Ангела Меркел, тадашња немачка канцеларка, била један од најутицајнијих европских политичара. Јавна је тајна била да је, на неки начин, Лајчак био експонент немачке политике на Балкану", истиче Гарић.

Наводи да би Соренсен, пре свега, требало да угаси пожар који је на КиМ запалио, како подвлачи, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти.

"Видећемо да ли је кадар да то и спроведе. Пре свега, знамо да постоје обавезе из 2013. године и Бриселског споразума од којих је и сама ЕУ, у међувремену, и нажалост, одступила. Велико је питање колико ће Соренсен ту ствари моћи да направи и какве су му намере, а и које задатке ће добити од његове шефице Каје Калас", указује саговорник.

Сматра да су квалификације данског дипломате за ову позицију то што има дипломатско искуство које је у претходне две деценије стицао у Скопљу, Приштини, Сарајеву, Загребу, па и Београду, у разним мисијама.

"У том погледу има искуство и познавање збивања и стања на нашем простору, и у овом региону. Колико је човек који има тежину у том смислу, да може да се носи са овако тешким задатком какав му је поверен, то је и даље велико питање. Бојим се да ЕУ не држи много високо питање КиМ на својој агенди", објашњава државни секретар.

Тврди да у Бриселу не постоји јединствени став по питању КиМ.

"Пет држава чланица не признаје Косово. Соренсен ће имати онакве изазове какав буде циљ испред себе ставио и какав задатак му буде поверила госпођа Калас. Ако му циљ буде да нормализује односе, то јест, да проба да уведе ствари у некакву нормализацију, и да се, пре свега, заустави терор над Србима на простору КиМ, те да се омогући да Срби могу да остваре своја демократска права и да се дође до тога да се крене у реализацију формирања Заједнице српских општина, онда ће његов изазов пре свега бити како ће на то да натера другу страну. А ако буде ишао на то да даље афирмише косовску независност и то да се повлађује максималистичким циљевима Куртија и осталих у Приштини, онда ће имати изазов како ће на то да натера српску страну", закључује Гарић у разговору за Јутарњи програм Радио-телевизије Србије.

Цело гостовање можете погледати у видео запису на почетку текста.

понедељак, 27. јануар 2025.
15° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове