Политика проширења ЕУ као кључ за стабилизацију региона
Европска комесарка за проширење Марта Кос, како је сама рекла, сања да цео Западни Балкан буде интегрисан у Унију и да границе и билатерални сукоби нестану, и све то до 2029. Један од највећих изазова је скептицизам неких држава чланица према даљем проширењу. Скептицизам по разним питањима нараста од када је у Белу кућу поново ушао Доналд Трамп.
Из Давоса Марта Кос земљама Западног Балкана шаље, чини се, никад јаснију поруку - Европска унија помно прати шта се дешава у земљама које су кандидати за чланство, а оне су у обавези да испуне услове и то по принципу, како каже, узми или остави.
"Оне имају право да у односу на земље кандидате и њихов напредак процењују кроз њихове билатералне односе које имају са тим земљама. Због тога ми често чујемо да је један од најважнијих захтева на коме инсистирају, пре свега земље источне Европе, увођење санкција Русији и уопште смањење руског утицаја у Србији. Сада са овим аранжманом који се тиче НИС-а ће се променити", каже Бојана Селаковић из Националног конвента о Европској унији.
Важне одлуке у наредних месец дана
У наредних месец дана на агенди у Бриселу, важне одлуке о проширењу Уније. Очекује се да међу њима буде и одлука да Србија отвори Кластер 3, за који је четири пута у извештају констатовано да је спремна.
"Све оно што Србија ради у сваком тренутку је под лупом и не можемо да се задовољимо нечим што смо урадили у неком периоду у прошлости, а онда мењамо своје понашање и очекујемо да ће наше заслуге бити вредноване. Тако да ово је процес који је захтеван, интензиван и сваког дана у свим аспектима који су од значаја", истиче Селаковићева.
Можда на изненађење свих, Европа није играла велику улогу у првим сатима Трамповог другог мандата. То је потврђено и у Европском парламенту.
Бићемо прагматични, али ћемо увек остати при својим начелима, порука је која стиже из Европске комисије.
"Мени се чини да ће Трамп наставити да инсистира на политици проширења, да ће се Сједињене америчке државе покушати да раде на пронажењу јединственог гласа са Европском унијом, да САД препознаје, било да је Трамп или Бајден, да је политика проширења најснажнији алат за стабилизацију региона, за умањивање и избацивање целокупног руског утицаја из региона", каже Страхиња Суботић из Центра за европске студије.
Ђорђа Мелони долази у Србију
Од лидера ЕУ, у Вашингтон је отпутовала само премијерка Италије. Ђорђа Мелони, најављено је, долази и у Србију за десетак дана.
"То је велика ствар. Имајући у виду да најутицајнија особа у Европи, како је прогласио Политико, главни лист из Брисела, долази у Србију. То је особа која има значајан политички капитал, показало се да је, упркос десничарењу зашто су је оптуживали, снажна особа која подржава Европски пројекат и то је значајно за нас, јер је Италија подржавала и подржаваће Европски пут Србије", каже Страхиња Суботић.
У међувремену, Европска унија поздравља одлуку, између осталог и Србије, која се ускладила са одлуком Савета Уније о рестриктивним мерама против оних који подржавају насилне акције Хамаса и палестинског Исламског џихада, као и оних који су у вези са рестриктивним мерама због ситуације у Венецуели.
Коментари