Читај ми!

Саветодавни референдум - решење за излазак из кризе или политички маневар

Након што је председник Александар Вучић понудио саветодавни референдум на којем би се одлучивало о његовом разрешењу, пре недељу дана са истим питањем изашла је и председница Скупштине. Убрзо су прикупљени и потписи владајуће већине, али не и опозиције. У јавности се спекулише да ли та понуда има правно утемељење у закону и Уставу, али и какве би могле да буду политичке последице.

У јеку протеста, на столу и понуда председника - да се повуче. Ако на саветодавном референдуму грађани одлуче тако, тврди, поднеће оставку. Тај облик непосредног изјашњавања познаје закон о референдуму и народној иницијативи. Члан 12 закона прецизира - мишљење грађана утврђује се гласовима већине изашлих, али није правно обавезујуће. Скупштина која референдум расписује може, али не мора да прихвати изгласано мишљење.

"Ово питање где би се грађани отприлике питали да ли сте за то да Народна скупштина покрене поступак за разрешење је нешто што Устав не искључује и самим тим је легално и легитимно да се такво питање пред грађане постави. Саветодавни референдум би био нека врста основа за председника Републике да поднесе оставку уколико би народ гласао за покретање ове правне процедуре", каже Владан Петров, професор на Правном факултету у Београду.

Професор на Факултету политичких наука Душан Вучићевић сматра да саветодавни референдум  није решење, а наравно СНС може да га распише, али такво питање је "дубоко супротно духу Устава", јер према Уставу председнику мандат престаје истеком времена, оставком или покретањем поступка због повреде Устава.

Предлог да се иде на саветодавни референдум подржавају посланици владајуће већине, опозиција одбија. Уместо тога траже формирање прелазне владе. Та опција за власт је неприхватљива.

"Чини ми се да ни саветодавни референдум, па ни превремени избори не би под оваквим околностима могли да буду излазак из кризе, јер ми се чини да је неопходно пре тога да се криза деескалира и да се референдум или избори било шта организује у атмосфери где ипак постоји одређена врста дијалога између власти и опозиције", навео је Бојан Клачар, извршни директор ЦЕСИД-а.

Ипак, аналитичари не искључују могућност да би грађани ускоро могли на биралишта. Саветодавни референдум, каже Клачар, могао би да буде излаз из кризе за владајућу коалицију.

"То поверење је и даље значајно ако говоримо и о председнику Вучићу и ако говоримо о СНС-у. Саветодавни референдум има и правни и политички аспект и један и други су врло важни, овде треба гледати и тај политички аспект јер је саветодавни рефенрендум један од начина за излазак из кризе који у овом моменту мало више одговара владајућој коалицији него људима који демонстрирају", навео је Клачар.

Од демократских промена, на референдуму су се грађани изјашњавали два пута, 2006. и 2022. Оба су била обавезујућа и тицала су се измена Устава. Саветодавни референдум до сада није одржан иако се та могућност више пута помињала. Последњи пут око ископавања литијума.

четвртак, 23. јануар 2025.
15° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове