Приштина, два судска процеса Србима оптуженим за наводне ратне злочине
На одвојеним рочиштима у Основном суду у Приштини настављена су суђења Милошу Плесковићу из Призрена и Слађану Трајковићу из Косовске Митровице, које тужилаштво терети за наводни ратни злочин почињен над албанским цивилима у Призрену и Вучитрну, током сукоба на КиМ пре 25 година.
На суђењу Милошу Плесковићу испитана су два сведока тужилаштва. Први сведок Иса Бериша, ветеран бивше ОВК, рекао је да Плесковића није лично познавао, али га је познао на фотографијама које је касније видео, мада није живео у насељу које се помиње у извршењу злочина.
Рекао је да није лично видео убиство Албанаца за које се Плесковић терети, али га је идентификовао као могућег починиоца на основу фотографија и онога што је након сукоба чуо од других људи, тврдећи да су сведоци.
Сведок Бериша је пред судом мењао исказ у односу на изјаву дату полицији раније током истраге.
Тужилац је у више наврата покушавао да онемогући одбрани Милоша Плесковића да сведоку поставља директна питања, позивајући судско веће да адвокатици Јовани Филиповић забрани додатно испитивање, што се на крају и догодило.
Други сведок тужилаштва Мехмет Гаши познавао је лично Милоша Плесковића. Рекао је да га је виђао неколико пута недељно, али га није видео у униформи током сукоба 1998. и 1999. године.
Изјавио је да није видео да је убиство Албанаца у Призрену извршио Милош Плесковић, већ да је то његово мишљење. О хапшењу Милоша Плесковића каже да је сазнао преко медија.
Адвокатица Филиповић: Плесковић нема било какве везе са убиствима која му се стављају на терет
Адвокатица Јована Филиповић сматра да су данашњи сведоци потврдили чињеницама да Милош Плесковић "нема било какве везе са убиствима која му се стављају на терет”.
"Сведок који је у истрази дао исказ којим је највише теретио Плесковића, данас је пред судским већем потврдио да је то само његово мишљење. Да ни од кога није чуо да је Милош могао имати било какве везе с тим. Дакле, у питању је била његова лична претпоставка, јер је, као што је и сам данас рекао, имао одређене несугласице са Милошем у периоду 1998–1999. године, тако да је имао и мотив да има неке сумње које нису у складу са чињеницама и доказима у овом поступку", навела је Филиповићева.
Уочила је да судско веће одбрани није дозволило постављање питања којима би се утврдиле битне чињенице, које би ишле у корист Плесковића, већ су само прихватали приговоре тужилаштва да се оваква питања не постављају.
"Ми, као одбрана, изражавамо одређену сумњу у то да ли ће судско веће правилно ценити све чињенице и доказе, нарочитно након данашњих изјава које смо имали прилике да видимо, нарочито након става судског већа у овом поступку”, подвукла је Филиповићева.
Биће саслушан још један сведок
У овом поступку остало је да се саслуша још један анонимни сведок, од кога је све кренуло, који је први дао изјаву у овом предмету. Судско веће је одлучило да он буде последњи који ће бити саслушан.
Наредно рочиште ће бити накнадно заказано с обзиром на то да пред судом у Приштини не постоје технички услови којима би се могло осигурати правилно испитивање анонимног сведока. Његово испитивање ће бити обављено у суду у Гњилану.
Милош Плесковић, родом из Призрена, ухапшен је у септембру 2023. године у Угљару код Косова Поља.
На суђењу Слађану Трајковићу испитана два сведока
Трајковића на суђењу сведоци нису повезали са злочинима.
Два сведока испитана су и на рочишту у процесу против Слађана Трајковића из Косовске Митровице, која га нису директно повезала са делима за која је оптужен.
Трајковићева бранитељка Јелена Кривокапић навела је да су оба сведока била врло коректна и све што су изјавила, поготову други сведок, ништа се практично не тиче оптуженог.
"Први сведок га је споменуо успут, али што се тиче другог сведока он је заиста толико јасан, прецизан. Рекао је да познаје Слађана, али га познаје одраније, али није га повезао ни са једним догађајем критичног дана и ништа више”, казала је адвокатица Кривокапић.
Наставак суђења 7. фебруара
Други бранилац Дејан Васић инсистирао је и данас да Трајковића ослободе и да се брани слободе, односно да му се мера судског замени кућним притвором.
“Ми смо на прошлој седници дали озбиљне и јасне аргументе због чега би Слађану могла да буде мера замењена у кућни притвор, која би, без икаквих проблема, могла да се спроведе у његовој кући у Митровици. Нисмо у задњем решењу добили одговор на то питање. Седмог фебруара се ово суђење наставља и ми ћемо тог дана да покушамо да једним снажним аргументима поново затражимо његово ослобађање. Поступак је одмакао, више не постоје основане сумње за 80 одсто ове оптужнице, баш никакве”, уверен је Васић.
Слађан Трајковић ухапшен је 15. децембра 2022. године у Јужној Митровици и од тада се налази у притвору. Био је припадник локалне полиције, а службу је напустио када су Срби са севера напустили приштинске институције 5. новембра 2022. године.
Пре пријема у полицију прошао је све безбедносне провере, како приштинских, тако и међународних институција.
Коментари