Закључак Одбора за образовање: Угрожена академска година, наћи начин за надокнаду наставе и испита
Одбор за образовање закључио је да је академска година угрожена за преко 200.000 студената и да треба наћи начин да се надокнаде настава и испитни рокови. "Уважавајући у потпуности право на изражавање мишљења и на протест, утврђено је да је неопходно поштовати права студената на неометан наставак студија", стоји у закључку. Министарка Славица Ђукић Дејановић истакла је да се ради на дијалогу са незадовољним студентима, док је председница Скупштине Ана Брнабић нагласила да је "медени месец прошао". Ректор Београдског универзитета Владан Ђокић подсетио је да велика већина професора подржава студенте у протестима, истичући да су факултети припремили програме наставе. Чланови опозиције поручили су да ће све бити готово кад студентски захтеви буду испуњени, тј. када институције ураде свој део посла.
Одбор за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво Народне скупштине усвојио је Закључак, у којем је наведено да је академска година угрожена за преко 200.000 студената јавних високошколских установа на којима су у овом тренутку блокаде и истакнуто да је неопходно сагледати на који начин ће бити надокнађени сви облици наставе и испитни рокови.
У Закључку усвојеном на данашњој седници Одбора наведено је да је Народна скупштина, сходно својој контролној улози, али и као представничка институција грађана, покренула ово питање које се тиче више стотина хиљада породица у Србији.
"Уважавајући у потпуности право на изражавање мишљења и на протест, утврђено је да је неопходно поштовати права студената на неометан наставак студија. Изражавамо забринутост и очекујемо додатне напоре како руководства високошколских установа, тако и Министарства просвете, са циљем да се обрати пажња на статус буџетских студената, којих је 102.102, студената који бораве у студентском дому, који имају студентски кредит, али и 128.330 самофинансирајућих студената који су платили своје студије", истиче се у Закључку.
Указано је да је неопходно сагледати на који начин ће бити надокнађени сви облици наставе и испитни рокови како би биле испуњене уговорне обавезе високошколских установа за које су самофинансирајући студенти платили школарине, а буџетским студентима држава платила школарине.
У циљу пружања подршке породицама, Скупштина Србије ће отворити контакт центар коме се студенти и њихове породице могу обратити у вези са свим питањима и недоумицама које имају у циљу остварења својих студентских права, наведено је у Закључку. За закључак су гласали чланови Одбора из владајућих странака, док представници опозиције нису учествовали у гласању.
Ђукић Дејановић: Трудимо се да успоставимо дијалог
Ђукић Дејановић је истакла да сматра да се у дијалогу са онима који осећају и изражавају незадовољство може наћи начин да се постигну најбољи могући исходи, чак и када у нечему нема слагања. Министарка је додала да је у два наврата са ректорима универзитета, на састанцима који су били планирани због питања финансирања високог образовања, разговарано како Министарство и Влада могу помоћи да се изађе из садашње ситуације и да се минимизирају штетне последице.
Подсетила је да је Министарство у писаној форми дало сугестије факултетима и универзитетима, поштујући аутономију универзитета, шта би било корисно да се учини да студенти који имају потребу да заврше зимски семестар заврше своје обавезе и предиспитне вежбе и колоквијуме и да полажу испите у јануару.
''Дали смо сугестије, малтене уз молбу да се то учини. Овде присутни професори су у више наврата говорили да неке студентске групе желе разговор са министром. Ја сам била увек спремна на тај разговор, а никада нисам добила ни време, ни место, ни с ким бих разговарала'', истакла је Ђукић Дејановић.
Нагласила је да је данашњи састанак добродошао, уз оцену да би седница Одбора могла да буде кључна за поправљање атмосфере.
''Сви ти студенти заслужују да о њима бринемо у складу са својим неким циљевима, а уз представничку функцију коју има Народна скупштина, али и уз надзорну коју има. Мислим да је изузетно значајно да посланици искажу емпатију према тој деци'', рекла је Ђукић Дејановић.
Брнабић: Медени месец је прошао
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић, која је присуствовала седници Одбора за образовање, упозорила је да наставак блокаде факултета има три претње и да је "медени месец прошао", јер "долази тренутак да се прекину шансе да се исправи ово".
Као прву претњу Брнабић је на седници скупштинског Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво навела опасност да више од 100.000 студената изгуби право да студира на буџету, а више од 17.000 право на студентски дом.
Брнабић је додала да је друга претња да самофинансирајући студенти и њихове породице буду изложени додатним трошковима, дуговима и "изгубљеним животним шансама", због блокада које су увели "неки пленуми".
Она је истакла да је "стравична" трећа претња да због блокада сви факултети буду у финансијској блокади, банкротирају, јер је довољно да само 100 самофинансирајућих студената поднесе пријаву. То значи кључ у браву за државне факултете и универзитете, констатовала је Брнабић
Брнабић је у уводном излагању рекла да је крајње време да се на свеукупан начин сагледа шта се десило у протекла два и по месеца у високом школству и какве су последице са којима ћемо се сви суочити у веома кратком року.
Образовање не сме бити предмет политичких размирица и "политичког раскосуравања и политичког поткосуравања", јер је образовање натполитичка тема", указала је председница Скупштине.
Брнабић је поручила да је за власт аутономија универзитета апсолутна светиња, али и да студенти треба да имају у виду да су, поред права на исказивање незадовољства, међусобна права и слободе ограничена правима других.
Ректор Ђокић: Универзитет уз студенте
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић изјавио је да је велика већина професора, сарадника и истраживача стала уз студенте у протесту, јер су њихови захтеви оправдани.
Факултети су већ припремили програме за реализацију наставе, ако треба радиће се и викендима и преко лета, рекао је Ђокић на седници Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво, реагујући на изјаву председнице Скупштине Ане Брнабић.
Ђокић је нагласио да је студентски бунт резултат њихове самосвесне представе о стању у друштву, јер су свесни да постоје појаве које нису ни законите ни моралне.
Он је указао и да се студенти ограђују од политике и износе своје ставове, "као самосвесни грађани који су будућност ове земље".
Ђокић је препоручио да се иницира нека форма дијалога, која би водила ка испуњењу захтева студената.
Брнабићева је, одговарајући на излагање ректора Универзитета у Београду Владана Ђокића, рекла да је и парламент спреман да се ангажује и буде медијатор у разговорима о испуњености захтева који су разлог за блокаде факултета.
Истакла је да парламент не сме да се меша у аутономију Универзитета, али да је обавеза Скупштине да се постави питање шта ће бити са онима који нису у блокади.
"Не знамо ни ко говори да захтеви нису испуњени, Народна скупштина је спремна да се ангажује и да буде медијатор да видимо шта то није испуњено и да нађемо начин како да разговарамо", рекла је Брнабић.
Опозиција: Све зависи од власти
Чланови одбора из редова опозиције поручили су да "све зависи од власти".
Посланик Странке слободе и правде Пеђа Митровић рекао је да треба институције да пусте да раде свој посао, да испуне захтеве студената и да ће одмах све бити готово.
"Одмах ће универзитети почети да раде, одмах ће се студенти вратити у своје учионице и цео систем образовања ће наставити да функционише", рекао је Митровић, наводећи да је проблем у томе што власт, како тврди, не жели да испуни захтеве и што три месеца крије одговорне за трагедију у Новом Саду.
Он је рекао да је власт "заробила" институције, а да су студенти устали за правду, а Ђорђе Павићевић је позвао власт да, како је рекао, не плаши и застрашује људе, додајући да то неће имати ефекат какав желе.
Коментари