Вучић са Копманом о европском путу Србије и реформској агенди
Председник Србије Александар Вучић састао се са генералним директором Директората Европске комисије за суседство и преговоре о проширењу Гертом Јаном Копманом, са којим је разговарао о европском путу Србије, реформској агенди и могућностима за нове кораке у процесу приступања Србије ЕУ.
Александар Вучић је на Инстаграму навео да је информисао Копмана о напретку који Србија остварује у реформском процесу, као и о плановима за убрзање динамике испуњавања те агенде.
"Поновио сам очекивање да ће ти напори што пре бити препознати од стране земаља чланица и подржани консензусом око отварања Кластера 3 у нашем приступном процесу", додао је Вучић.
Председник Србије захвалио је Копману на подршци коју пружа Србији на путу раста, модернизације и испуњавања услова за чланство у ЕУ.
Брнабић са Копманом: Европски пут остаје наш приоритет
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић у одвојеном састанку са Јан Копманом разговарал је о кључним питањима у вези са наставком испуњавања услова које Србија треба да спроведе за отварање Кластера 3, темама конкурентности и одрживог развоја, али и о убрзању даљег тока процеса европских интеграција наше земље.
Брнабићева је нагласила посвећеност Србије европским интеграцијама и захвалила саговорнику на подршци у спровођењу неопходних реформи, нагласивши да европски пут остаје наш приоритет.
На састанку је било речи о избору чланова савета РЕМ-а и Радној групи за унапређење изборних услова, приликом чега је Брнабић нагласила да том радном групом председава представник цивилног друштва, што се дешава по први пут у историји српског парламентаризма.
Председница скупштине је упознала Копмана са чињеницом да одређене парламентарне странке из редова опозиције не учествују у њеном раду.
Копман је истакао спремност ЕУ да подржи Србију на путу ка ЕУ у складу са амбицијом Србије да заврши припреме за приступање до краја 2026.
Изразио је уверење да ће Србија ускоро постићи кораке на које се обавезала у децембру 2024, укључујући у кључним областима владавине права, а за које су државе чланице навеле да ће довести до дуго очекиваног отварања кластера 3.
Такође се и разговарало о спровођењу Плана раста ЕУ за Западни Балкан и Реформској агенди Србије. Правовремена реализација Реформске агенде може донети Србији додатних 1,6 милијарди евра за подршку реформама потребним на путу ка ЕУ и великим пројектима у областима инфраструктуре, енергетике, заштите животне средине, истраживања и иновације, а све за добробит грађана и привреде Србије.
Састанку је присуствовала и Елвира Ковач, потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за европске интеграције, Тања Мишчевић, министарка за европске интеграције у Влади Србије, амбасадор у Мисији Србије при ЕУ Данијел Апостоловић и шеф делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре.
Коментари