Читај ми!

Ђурић: Трампова администрација као прилика за оживљавање побољшања односа Београда и Приштине

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је да је прва администрација Доналда Трампа унела "свеже идеје" у односе Београда и Приштине, а да друга администрација представља нову прилику за оживљавање процеса поправљања односа између Београда и Приштине.

Марко Ђурић је у интервјуу за Политико рекао да би помоћ у решавању дуготрајних спорова на Балкану САД могле лако да пруже.

Према његовом мишљењу, извесни напредак Бајденове администрације је именовање дипломате ветерана Кристофера Хила за амбасадора САД у Србији као и настојања да се ојачају везе Србије и Хрватске.

Ђурић је међутим истакао да би нови приступ био добродошао.

"Надам се да ћемо успети да привучемо пажњу нове администрације, председника Трампа", рекао је Ђурић и додао да постоји истинска жеља српског народа да се створи нова врста односа са САД.

Ђурић је истакао да би Трамп могао да унесе нову енергију у процес, па чак и да посетом Србији направи велики гест српском народу који би показао да је Вашингтон партнер коме се може веровати.

Портал подсећа да ниједан председник САД од Џимија Картера није посетио Београд.

"Волели бисмо да још један председник САД посети Београд у наредном периоду“, рекао је Ђурић и додао да може да увери све да би пријем за председника САД у Београду био без премца у овом делу света.

Портал наводи да Ђурићева изјава долази у тренутку када су тензије између Београда и Приштине поново појачане, након експлозије на северу КиМ, углавном насељеном Србима, а услед које је дошло до прекида у снабдевању водом и струјом за већину грађана КиМ.

Како се наводи у тексту, Проштина је за тај напад оптужила Београд, али је Београд негирао било какву умешаност.

Истиче се да је председник Србије Александар Вучић сугерисао да би Приштина могла да буде одговорна, иако је, како кажу, није експлицитно оптужио, а да је Ђурић оценио да је влада у Приштини донела пребрзо закључке.

Повратак Трампа у Белу прилика за смањење тензија на Балкану

Портал оцењује да се Београд и Приштина ових дана не слажу око много тога, али се слажу бар око једне ствари , а то је да повратак Доналда Трампа у Белу кућу виде као прилику за смањење тензија на Балкану.

Политико је желео да сазна да ли се и Приштина слаже са Ђурићевом оценом о изгледима за мир по повртку Трампа и то питање је поставио амбасадору Приштине у Вашингтону Илиру Дуголију и он се сложио.

"Визија председника Трампа о постизању међусобног признавања Косова и Србије као централног елемента процеса нормализације је суштински корак за дугорочни мир и стабилност на Западном Балкану“, навео је Дуголи у писаном одговору.

У тексту се оцењује да њихов оптимизам није без основа и указује да су за време прве Трампове администрације, САД уложиле значајне напоре у промовисање дијалога између Београда и Приштине.

Трамп је именовао Ричарда Гренела за специјалног изасланика за регион, а угостио је и Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија на трилатералном састанку у Белој кући у септембру 2020.

Наводи се да је у Овалном кабинету потписан споразум о нормализацији економских веза. Међутим, како оцењује портал, нема назнака да Трампови званичници размишљају о Балкану, додајући да је новоизабрани председник највише говорио о Русији, Кини и Блиском истоку.

четвртак, 12. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње