Ђурић о медијској кампањи у Хрватској: Подигао сам глас, злоупотреба трагедије не доприноси добрим односима
Шеф српске дипломатије Марко Ђурић рекао је за РТС да је дирнут солидарношћу 100 земаља света које су изјавиле саучешће због трагедије у Новом Саду. Говорећи о извештавању хрватских медија после несреће, каже да је морао да подигне глас када је видео да желе трагедију да злоупотребе. То не доприноси стварању климе добрих односа у региону, каже Ђурић, али додаје да су хрватске власти изразиле саучешће.
Шеф српске дипломатије Марко Ђурић рекао је за РТС да се српско друштво нашло на историјском испиту после трагедије.
"На нашим институцијама је да открију одговорност. Политичка одговорност је почела да стиже, сматрам да је одговоран чин Горана Весића да поднесе оставку. То постаје нови принцип у нашој политици“, каже Ђурић.
Према његовим речима, Весић је преузео моралну одговорност, али ту није крај, надлежни настављају да испитају кривичну одговорност.
"Морамо у трагедијама да останемо солидарни и уједињени, не смемо да дозволимо да развој буде нарушен тиме што се трагедије користе у политичке сврхе“, напоменуо је министар.
Више од 100 земаља изразило саучешће поводом трагедије
Ђурић је споменуо 100 земаља света које су изјавиле саучешће због трагедије у Новом Саду и рекао да је дирнут солидарношћу коју су показале све те државе.
"Стали су уз српски народ, показали да прате шта се дешава у нашој земљи“, каже министар.
Додаје да оно што се нама догодило није јединствено, и да су многе земље прошле кроз иста искуства.
"Морамо да сачувамо слогу и јединство и да пружимо поверење институцијама. Држава је стала уз породице оних који су страдали или су повређени“, каже Ђурић.
Осврнуо се на медијску кампању која се води у Хрватској а поводом несреће у Новом Саду.
"Трудим се да направим боље односе у региону, то је у интересу Србије, од виталног је значаја да имамо проток робе у региону. Морао сам да подигнем глас када сам видео да желе трагедију да злоупотребе. То не доприноси стварању климе добрих односа“, каже Ђурић.
Напоменуо је да су у дијалогу са хрватским властима које су изразиле саучешће.
О говору у УН
Дотакао се и говора пред Саветом безбедности, где је, како каже, указао на опасност од режима Аљбина Куртија.
"Трагично је што је ситуација таква. Сви принципи међународне заједнице, економске слободе... све је згажено и постоји потреба да се на то укаже пред међународном заједницом“, каже шеф српске дипломатије.
Истиче да је означио Куртија као главног кривца. Додаје да ће 9. фебруара бити парламентарни избори на КиМ, и пита како да Срби учествују на њима када Куртијев режим не поштује сопствени устав.
"Не желе да спроведу Бриселски споразум и на то нема реакције. Моја молба је – немојте давати предност статусу у односу на људска права и демократске слободе. Чувајући принципе Међународног права на КиМ, чувамо мир не само у региону“, истакао је Ђурић.
Када је реч о изборима у Америци, каже да не верује у истраживања и да их узима са великом резервом.
"У питању је која хиљада гласова. Наша заједница, српска заједница, постала је значајна за ове изборе. Срба Американаца има око милион“, каже Ђурић.
Истиче да је за наше грађане значајна и борба за Сенат и Конгрес. Предвиђа да би републиканци могли да имају већину у Сенату и Конгресу, а могуће је да Камала Харис има највећи број укупних гласова, што не мора да значи да ће и победити.
Коментари