Читај ми!

Ђурић: Приштина наставља да подрива стабилност, време је за одлучну акцију међународне заједнице

Министар спољних послова Марко Ђурић је у обраћању на седници Савета безбедности УН о Косову и Метохији рекао да је Србија чврсто привржена кључним документима УН и просперитетној будућности свих својих становника. Поручио је да се стање на КиМ драматично погоршало, при чему се створила клима неповерења и страха.

Марко Ђурић је током обраћања на седници Савета безбедности УН о Косову и Метохији рекао да кршење људских права и једнострани потези режима премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија стварају климу страха и нестабилности и истакао да је насиље над Србима на Косову и Метохији ескалирало и достигло алармантан ниво.

Ђурић је навео да је само током 2024. године више од 90 напада било посебно усмерено на српске појединце и имовину, а ниједан починилац се није суочио са правдом. 

"Нажалост, оно што се дешава у нашој јужној покрајини Косово и Метохији не може бити озбиљније. Како показује низ извештаја УНМИК-а и недавна дешавања, у последње две и по године ситуација на Косову и Метохији се значајно погоршала, а кршење људских права и једнострани потези режима Аљбина Куртија стварају климу страха и нестабилности", рекао је Ђурић. 

Додао је да је дошао у Савет безбедности како би детаљно изнео озбиљне преступе режима Аљбина Куртија према српској заједници и да апелује на хитну, одлучну акцију међународне заједнице. 

"И као што ћемо данас видети, право питање са којим се овај Савет суочава је да ли ћемо остати по страни док невини, обични људи пате, или ћемо предузети значајне кораке да заштитимо угрожене", рекао је Ђурић.

Министар спољних послова је истакао да је одбијање Приштине да поштује Бриселски споразум, који позива на оснивање Заједнице српских општина (ЗСО), лишило Србе чак и основне правне заштите. 

"Пре само два дана, у јавној изјави која поново отворено оспорава основе процеса дијалога и владавину 'косовских' закона, Аљбин Курти је навео да не планира да спроводи споразум о ЗСО. Ово није само одбацивање обавеза преузетих уз посредовање ЕУ, већ директна увреда овог Савета и ауторитета међународне заједнице. Министар унутрашњих  послова Џељаљ Свечља, познат по својим документованим насилним нападима на Еулекс пре само неколико година, појачао је ову увреду када је изјавио да његова администрација нема намеру да спроводи члан 9. Бриселског споразума, који гарантује колективни повратак српских представника у 'косовску' полицију на северу", рекао је Ђурић. 

Нагласио је да је, иако то није изненађујуће, овај отворени пркос скандалозан, да подрива дугогодишњи дијалог и доводи у сумњу спремност  Приштине да гради мирну будућност.   

"Ако споразуми који су потписани могу бити одбачени и исмевани, који нам темељ остаје за поверење и дијалог?", упитао је Ђурић.

"Насиље над Србима достигло алармантан ниво"

Шеф српске дипломатије је истакао да је насиље над Србима достигло алармантан ниво и да су полицијске патроле и провокативни маршеви приштинских оружаних снага појачали страх у српским областима. 

"Само ове године пуцано је на шесторо Срба, а да ниједна особа није одговарала. Ко је пуцао у леђа Драгиши Гаљку? Ово питање се више и не поставља. Етнички мотивисани напади порасли су за 50 одсто откако је Аљбин Курти преузео дужност, са 434 инцидента забележена у последње две и по године. Замислите да се ваша заједница свакодневно суочава са овом врстом несигурности – да ли бисте се осећали безбедно?", упитао је Ђурић.

Додао је да на северу Косова и Метохије приштинске специјалне полицијске снаге предузимају све агресивније кораке ка сузбијању српског присуства. 

"Наоружани полицајци су упали у српске институције, нападали ненаоружане цивиле, па чак и рањавали децу. Морам да напоменем да, нажалост, имамо пораст чак и у броју пријављених случајева сексуалних напада на Српкиње, понекад од стране косовских безбедносних званичника, без тога да уследи одговарајући процес", рекао је Ђурић. 

Напоменуо је да је све ово део системске кампање усмерене на застрашивање ионако дубоко уздрмане српске заједнице. 

Ђурић је подсетио да је прошле године једанаестогодишњег дечака Стефана Стојановића, заједно са његовим 21-годишњим братом, погодио из ватреног оружја припадник такозваних косовских безбедносних снага уочи Божића, а да је нападач Азем Куртај дефакто амнестиран и до данас потпуно слободан. 

"Каква се то порука шаље, када они који повређују децу бивају ослобођени без последица?", упитао је Ђурић.

Ђурић је Србима на Косову и Метохији поручио да нису сами, као да је Србија уз њих и да неће дозовлити да се њихови гласови не чују.

"Србија је са вама у вашој борби за правду, достојанство и безбедност. Нећемо одустати од подршке вашим правима да живите у миру, да подижете породице и да чувате ваше наслеђе", рекао је Ђурић.

Нагласио је да свет мора да схвати да њихова борба није борба само за територију, већ за основно право да се живи без страха, достојанствено и с правдом.

"Неуморно ћемо се залагати за ваше право да живите слободно и безбедно у земљи ваших предака... Ваша храброст у суочавању с тешкоћама сведочанство је ваше чврстине и снаге. И док се и суочавате са овим изазовима будите уверени да се Србија и међународна заједница боре да обезбеде ваша права, сигурност и будућност", нагласио је Ђурић.

Ђурић је упозорио и на проблеме са имовином са којима се суочавају Срби у покрајини када покушају да остваре своја права и на чињеницу да је приштинска влада Аљбина Куртија усвојила нове мере експропријације, којима се омогућава конфискација српске земље. 

Подсетио је да су прошлог августа притворени Срби Драган Цветковић и Милош Шошић по неоснованим оптужбама, а да се њихов "злочин" састојао само у томе што су били Срби на КиМ и упитао није ли право сваког грађанина да живи у својој земљи без страха да ће изгубити имовину.

"Србија тражи амнестију и пуштање на слободу свих политичких затвореника"

Министар је нагласио да Србија тражи амнестију и пуштање на слободу свих политичких затвореника које држи заточене режим Аљбина Куртија и указао да не може бити истинског помирења нити потпуне нормализације док се више од 80 политичких затвореника, косовских Срба не врате кући.

Навео је да се сви сећају колективне амнестије дате бившим припадницима тзв. ОВК, чак и за злочине почињене у Северној Македонији, много година после сукоба на КиМ. 

"Сећамо се и слике Куртијевог министра унутрашњих послова Свечље испред спаљеног возила Еулекса, те Куртијеве руље која напада америчку  амбасадорку Трејси Ен Џејкобсон у парламенту у Приштини, док Свечља непрекидно месецима блокира рад тог тела шок-бомбама и сузавцем", рекао је министар и упитао да ли је Милун Миленковић Луне теротиста, а Свечља грађанин који поштује законе, па чак и прихватљив саговорник.

Ђурић је позвао Албанце на Косову и Метохији да одбаце политику подела и сукоба и да се придруже у трагању за будућношћу заснованој на узајамном поштовању, безбедности и сарадњи.         

"Албанској заједници желим јасно да поручим, Србија није у сукобу с вама"

Поручио је албанској заједници да Србија није у сукобу с њима и да се спори са потезима и политиком Куртијевог режима, а не са албанским народом.       

"Хајде да заједнички замислимо будућност у којој албанска и српска деца уче и одрастају заједно, у којој комшије подржавају једни друге и у којој од привредног раста имају користи сви. Таква будућност је могућа, али зато је потребно одбацити екстремистичку политику која продубљује јаз. Станите уз нас и тражите од косовске владе да поштује све грађане и да испуњава своје међународне обавезе", нагласио је Ђурић.

Поручио је међународној заједници да је дошло време за одлучну акцију и истакао да приштинско руководство под Аљбином Куртијем наставља да подрива стабилност, крши људска права и игнорише међународне споразуме. Ђурић је указао да је потребно да за таква дела постоје јасне последице.

"Морају се увести санкције против Куртијеве владе и исказивати нулта толеранција за даље једностране потезе којима се крше споразуми и изазива сукоб", нагласио је Ђурић.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње