Старовић: Од фебруара новчана помоћ за незапослене и старије од 65 година без пензије на КиМ

Нацрт закона о проглашењу Косова и Метохије за подручје посебне социјалне заштите предвиђа новчану помоћ за незапослене држављане Србије на КиМ, као и старијe од 65 година који нису остварили право на пензију. Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања истиче да је нето износ те помоћи 20.000 динара али је остављена могућност да Влада пропише и другачији износ. Очекује се да први корисници ту помоћ добију већ од фебруара идуће године.

Немања Старовић очекује да би нацрт закона о проглашењу Аутономне покрајине Косово и Метохија за подручје посебне социјалне заштите и закона о утврђивању организације и надлежности правосудних органа у процесуирању кривичних дела на подручју АП КиМ које је усвојила Влада, Скупштина Србије могла да разматра већ следећег месеца. 

Две нове мере које ће бити уведене усвајањем нацрта закона који се односи на подручје социјалне заштите су социјално новчано давање за незапослена лица и за старије од 65 година који нису стекли право на пензију, истиче министар.

Ко ће и колико новца добијати

Посебно наглашава да је веома важно да се тај новац прецизно усмери према оним појединцима и породицама којима су најпотребнији.

"Ми говоримо о људима који су заиста незапослени, односно не остварају никакав приход од рада унутар или изван правног поретка Србије и с друге стране о лицима која заиста живе на подручју Косове и Метохије", прецизирао је Старовић.

Додаје да је према предлогу закона износ и једног и другог социјалног новчаног давања у нето износу 20.000 динара, али да је остављена могућност да влада пропише и другачији износ.

"Трипартитне комисије које ће чинити представници локалне самоуправе, Центри за социјални рад и Национална служба за запошљавање, у првој фази ће формирати спискове најугроженијих појединаца и породица, којима ће кренути исплата овог социјалног новчаног давања већ од првог фебруара. А од првог марта, би сви они, који имају право, могли сами да аплицирају за исплату ове исте новчане мере", објаснио је министар.

Напомиње да на евиденцији Националне службе за запошљавање у филијалама на подручју КиМ има око 20.000 лица која су на евиденцији. Међутим, указује да тај број није прецизан и да су ту и лица која остварују неку врсту прихода, па се према грубој процени може говорити о половини, односно 10.000 лица. 

Како грађани могу да се пријаве за помоћ

Имајући у виду веома отежане околности живота на простору Косова и Метохије у последњим месецима и годинама, циљ је и да поступак пријаве грађана за социјалну помоћ буде што једноставнји.

"Намера је да се читав поступак са аспекта корисника и грађанина води електронским путем, путем сервиса управе, где ће корисници само уносити у електронски образац своје податке, а потом ће надлежни орган службеним путем прикупљати сву документацију. Осим попуњавања електронског образаца да не буде више од једног јединог документа који ће апликанти сами потписивати својеручно", прецизирао је Старовић.

Појашњава да надлежни органи прикупљају изводе из држављанства, матичних књига рођених и све  остало, да то не би морали да чине сами грађани. Проверу ће обављати трипартитне комисије. 

Старовић наглашава да је Република Србија суверена држава, да самостално доноси своје одлуке и води своју политику и да је нико може спречити да усвоји ове законе и да их примењује.

"Нико нас не може спречити да помажемо нашем становништву, макар то значило, као што је тренутно случај, исплату у мобилним банкарским експозитурама у близини административне линије", закључује министар. 

четвртак, 31. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи