Потписан уговор за изградњу соларних електрана; Вучић: Са зеленом енергијом трошкови ће нам бити мањи
Председник Србије Александар Вучић састао се са представницима конзорцијума компанија "Хјундаи инжењеринг" и "УГТ Рењуеблс", с којима је потписан Уговор о реализацији пројекта за изградњу соларних електрана. Процена је да ћемо захваљујући уговору о изградњи соларних електрана просечно моћи да произведемо око 1,6 до 1,8 теравата, таман онолико струје колико сваке године увеземо, рекао је Вучић.
Изјаве Хјон Сонг Хонга и Александра Вучића
Директор Хјундаија: У Србији један од највећих пројеката у сектору обновљиве енергије у Европи
Директор "Хjyндаија" Хјон Сонг Хонг рекао је, након потписивања уговора, да је ово један од највећих пројеката у сектору обновљиве енергије ове врсте у Европи.
"Ова електрана, када почне с радом, драстично ће променити енергетски портфолио Србије и имаће огроман значај за енергетски сектор Србије", рекао је он.
Сонг Хонг је додао да је Влада Србије одабрала конзорцијум који је најбољи понуђивач у јавној набавци у одабиру партнера за изградњу соларне електране капацитета 400.000 мегават-часова.
"Након избора оптималне локације, као стратешки партнер ми смо спремни да изградимо групу соларних електрана и да их онда препустимо ЕПС-у", рекао је он.
Додао је да "Хјундаи" има много успешних искустава широм света на оваквим енергетским пројектима, као и да се сада шири и на област еколошке енергије која ће бити одржива и нудити чиста технолошка решења.
Истакао је да је ова компанија изузетно посвећена да подржи Србију у постизању стратешких циљева, а то су смањење емисије угљен-диоксида, економски развој и примена зелене агенде.
Хил: Велики корак Србије ка енергетској независности и чистој енергији
Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил оценио је да је Србија потписивањем уговора о изградњи соларних електрана направила велики корак ка енергетској независности и чистој енергији.
''Ово је веома значајан дан из много разлога. Нема узбудљивије индустрије на свету од соларне. Кад погледате на соларне панеле, можда то и није тако занимљиво, али то је нешто огромно за данашњи свет, јер производе чисту енергију'', рекао је Хил који је присуствовао потписивању уговора.
Истакао је да америчка фирма УГТ има велико искуство и да је направила огроман напредак у области соларне енергије, те похвалио рад Министарства енергетике које је, додао је, вредно радило да дође до потписивања уговора.
Хил је навео да је раније био амбасадор у Кореји и да је за њега ''величанствено'' да види да Србија и Кореја са САД раде нешто што је, како каже, толико узбудљиво и значајно за будућност.
''Дуго ћемо обележавати овај датум. Наша деца ће се сећати овог дана, а и њихова деца. Јер то је толико значајан допринос и значајан развој за Србију и за посвећеност Србије обновљивој енергији'', истакао је амбасадор.
Додао је да у Европи, САД и Кореји на тај пројекат гледају као на пројекат од огромног значаја за развој и захвалио свима из Владе Србије и америчке амбасаде који су радили на потписивању уговора о пројекту.
"Што више имамо зелене енергије, то смо сигурнији и то су наши трошкови мањи"
Председник Вучић је рекао да је за Србију од изузетног значаја што ће се мењати проценат обновљивих извора енергије у односу на оно што добијамо из фосилних горива, угља пре свега, а који је данас 62:38 одсто и да ће то значити здравију животну средину, чистији ваздух за људе, што значи зелену енергију.
"Не заборавите да ће ово да значи да не плаћамо таксе или плаћамо мање таксе у Европи и на производњу многих производа, јер све фирме које желе да извозе у Европу или САД, мораће да имају сертификат да су те своје производе направили користећи зелену енергију. Што више имамо зелене енергије, то смо сигурнији и то су наше трошкови мањи", поручио је Вучић.
Он је рекао и да ће Србија на тај начин покушати додатно да привлачи инвеститоре.
"Да уђемо у корак са модерним временима, да добро разумемо шта је то што нас чека у будућности и да привлачимо даље и додатно инвеститоре, само у сфери енергетике. Видећете, запамтите моје речи, за пет година имаћете катастрофу у целом региону због електричне енергије. Погледајте стање данас у Украјини, има да се црпи електрична енергија и из балтичких земаља, и из Пољске, и из Румуније, и из Молдавије. Са свих страна ће да иде у Украјину. Свуда ће цене да буде значајно више", оценио је Вучић.
Додао је да је ово наш начин да себе обезбедимо и да гарантујемо сигурну будућност за своју земљу и за нашу децу.
"Соларним електранама обезбеђујемо струју и штедимо 120 милиона евра годишње"
Председник Вучић изјавио је, након потписивања уговора о изградњи соларне електране, да је то најбржи и најбољи начин да Србија брзо обезбеди потребне количине струје и при томе оствари значајне уштеде од 120 милиона евра годишње.
Он је рекао да сада предстоје разговори око начина финансирања пројекта и истакао да верује да услови финансирања могу да буду договорени до краја децембра.
Вучић је истакао и да ће та струја припадати Србији.
"Може да иде у Европу, у Белгију или негде, може ако ми дозволимо. Ово је струја која припада овој земљи, која припада грађанима ове земље. И за нас је од пресудног значаја то што ћемо, само по једној рачуници, за време трајања пројекта од 30 година, моћи да уштедимо, по данашњим ценама, негде око 3,6 милијарди евра, што је 120 милиона евра годишње. Ми мислимо да ће то бити много више, јер ће цена струје драстично да скаче", поручио је Вучић.
Како је рекао, верује да ће цена струје драстично да скаче не само код нас већ и у целом свету, због пуњача за батерије за електрична возила, због вештачке интелигенције и због свега другог.
"Дакле, ми ћемо огромне уштеде да постигнемо због овога што радимо", поручо је Вучић.
Он је најавио да ће термоблок Б3 у Костолцу за 14 дана бити коначно пуштен у рад, али да је ово, сем тога, први пројекат који Србија ради у енергетици последњих 50 година и што је много важније, ради се о пројекту обновљиве енергије.
Председник Србије истакао је да, када се говори о том пројекту, људи заборављају оно што је најважније.
"Важније од инсталисане снаге од једног гигавата је оно што ће бити инсталисана снага у балансирајућу енергију од 200 мегавата", рекао је Вучић и објаснио да сва струја не може да буде примљена у систем и зато је важно да може 200 мегавата да се ускладишти у батерије.
"Ово нам надокнађује неки део Бистрице. Ово је за нас фантастично реешење, једино брзо и једино могуће решење, а да бисмо имали довољно електричне енергије", нагласио је Вучић.
Уговор за реализацију Пројекта изградње самобалансираних соларних електрана у Србији, који ће обезбедити један гигават новоинсталиране снаге кроз соларне панеле, потписан је данас са конзорцијума компанија "Хјундаи инжењеринг" и "UGT Renewables", у присуству председника Србије Александра Вучића.
Председник Вучић изјавио је да ће Србија тим новим капацитетима моћи да надомести количине струје које увози зими када је она најскупља.
"Предвиђени су овде капацитети од једног гигавата, наравно инсталиране снаге, јер није сваки дан сунчан, али је процена да ћемо просечно моћи да произведемо негде од 1,6 до 1,8 теравата. То је невероватно важно за наш систем, зато што је то таман онолико струје колико сваке године увеземо. И обично увеземо у тренуцима када је прилично скупа и када је најтраженија на тржишту Западног Балкана", рекао је Вучић.
Председник је истакао да је врло задовољан што данас присуствује потписивању тог уговора.
"Прво, ово је део онога о чему смо говорили као о најважнијем послу који морамо да завршимо пре 2027. године. А тиче се енергетске сигурности, безбедности и могућности да имамо струју у годинама које долазе. Желим да људи знају да ми годишње потрошимо стварних 30 теравата, али суштински потрошимо 34 теравата струје зато што на мрежи изгубимо најмање четири теравата, само да то имате у виду. То је због застареле мреже, неулагања у водове, неулагања у трансформаторе, неулагања у стубове, у све то што нисмо радили у претходних 60 и 70 година", истакао је Вучић.
Ву Ли: Прекретница у српско-корејским односима
Отправник послова Амбасаде Републике Кореје у Србији Ђанг Ву Ли изјавио је да је уговор између Србије и конзорцијума о изградњу соларних електрана прекретница у економском партнерству Србије и Кореје, будући да први пут једна корејска компанија учествује у националном пројекту енергетске транзиције у Србији.
Ву Ли је након потписивања уговора истакао да је уверен да ће стручност корејских компанија помоћи Србији на путу ка енергетској транзицији.
"Споразум је значајан и због економског раста Србије, али и отварања нових радних места", навео је Ву Ли.
Изразио је захвалност Влади Србије на поверењу и избору корејске компаније као стратешког партнера у том важном пројекту.
Отправник послова у Амбасади Кореје у Србији је подсетио да је партнерство две земље, од успостављања дипломатских односа пре 35 година, ојачало у бројним областима, посебно у економској сфери.
"То показује раст корејских инвестиција у Србији, како по броју, тако и по обиму", рекао је он.
Додао је да су Србија и Република Кореја пре месец дана почеле да преговарају о потписивању споразума о економском партнерству што ће, како је указао, допринети повећању робне размене.
"Упркос географској удаљености између нас, наша сарадња не познаје границе. Сматрамо се блиским пријатељима и партнерима и Кореја ће бити партнер Србије на путовању ка одрживом развоју и просперитету", нагласио је Ву Ли.
О каквом је пројекту реч
Реч је о Пројекту изградње без управљања и одржавања самобалансираних соларних електрана великог капацитета укупне инсталиране снаге од најмање 1.000 мегавата наизменичне струје / 1.200 мегавата једносмерне струје са батеријским системима за складиштење електричне енергије укупне инсталиране снаге од највише 200 мегавата / 400 мегават-часова.
Потписивање уговора председник Вучић је најавио прошле недеље.
"Ми ћемо следеће недеље потписати уговор са УГТР. Ја сам о томе разговарао све време и са председником Бајденом. И он је лично говорио колико је то значајна компанија и колико је важно да наставимо са улагањем у енергетику, јер ми нећемо имати струје ако не пожуримо. Тај пројекат би требало да нам донесе један гигават новоинсталиране снаге кроз соларне панеле", рекао је Вучић
Влада Србије усвојила је 10. октобра Закључак о пројекту изградње без управљања и одржавања самобалансираних соларних електрана великог капацитета са батеријским системима за складиштење електричне енергије у Србији, као пројекта од значаја за Србију.
Њиме је предвиђена изградња соларних електрана на територијама општина Неготин, Зајечар, Оџаци, Лебане, Лесковац и Бујановац.
Пројекат обухвата развој, изградњу, пуштање у погон, управљање и одржавање ових електроенергетских постројења током две године након изградње.
Из Владе су навели да ће се соларне електране састојати од фотонапонских панела, носача соларних панела са системима за праћење кретања сунца, тзв. тракери, батеријских система за складиштење електричне енергије, као и припадајуће нисконапонске, средњенапонске и високонапонске опреме.
Овим пројектом, како је наведено у саопштењу Владе Србије, остварују се циљеви енергетске транзиције и испуњавају међународне обавезе, а биће елиминисана потреба за увозом електричне енергије и осигурано дугорочно снабдевање потрошача по економски приступачним ценама.
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић и подсекретар Сједињених Америчких Држава за економски раст, енергетику и животну средину Хосе Фернандез потписали су у септембру у Вашингтону Споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике између Србије и САД.
Ђурић је, како је наведено у саопштењу Министарства спољних послова, рекао да ће споразум олакшати зелену транзицију у Србији и да је његовим закључивањем Србија направила значајан искорак ка осигурању енергетске безбедности.
Коментари