Брнабић са председником парламента Финске о европским интеграцијама и литијуму
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић састала се синоћ са председником парламента Финске Јуси Хала-Ахоом с којим је разговарала о европским интеграцијама, али и о литијуму будући да ће та земља, како је пренела, бити прва земља на европском континенту која ће рударити и прерађивати свој литијум.
"Финска је једна од водећих држава на свету по нивоу заштите животне средине, па сам замолила да у том аспекту видимо како се те две области поклапају - рударење и заштита животне средине", рекла је Ана Брнабић на конференцији за новинаре.
Објаснила је да ће Финска имати надземни, а Србија, уколико се пројекат буде реализовао, имати подземни коп.
Брнабићева је госту из Финске пожелела добродишлицу у Србију и указала да две земље обележавају 95 година од успостављања дипломатских односа, па је самим тим посета још важнија.
"Моја амбиција и један од приоритета рада је да у овом сазиву будемо много јачи и да искорачимо у смислу парламентарне дипломатије и да помогнемо читавој земљи, председнику Александру Вучићу и влади у нашим европским интеграцијама", рекла је Брнабићева.
Замолила је, како каже, председника финског парламента да помогну саветодавно и технички Србији на европском путу, да се отвори кластер 3 и да се настави са реформама.
Финска подржава европски пут Србије
Председник парламента Финске оценио је да су односи Финске и Србије одлични.
"Верујем да делимо бројне вредности и амбиције на међународном плану. Сматрам да постоји простор за јачање наших билатералних односа на многим пољима, нарочито на пољу привреде", рекао је Јуси Хала-Ахо.
Он је казао да Финска у потпуности подржава европски пут Србије и да је место Западног Балкана у ЕУ.
"Проширење процеса је на заслугама и основне реформе и владавина права налазе се у средишту процеса приступања ЕУ. Ја сам позвао председницу парламента да посети Финску са парламентарном делегацијом како бисмо наставили овај изузетан дијалог", рекао је он.
Такође, додао је да су разменили мишљења о регионалној ситуацији на Западном Балкану као и о безбедносној ситуацији у Европи због рата у Украјини.
"Русији се не сме допустити да победи у свом рату агресије. И наша подршка Украјини треба да буде одраз тога. Овај рат се не тиче само Украјине и Европе, већ и заштите међународног поретка и одбране територијалног интегритета и суверенитета независних земаља", рекао је он.
Захвалио је Србији, како је рекао, на подршци територијалном интегритету Украјине и другој подршци коју је пружила Украјини.
Коментари