понедељак, 26.08.2024, 12:57 -> 13:04
Извор: Фонет
Ђедовић Хандановић: У Србији постоји једно налазиште оверених резерви литијума
Министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да "у Србији постоји једно налазиште оверених резерви литијума" - у долини Јадра, а да се нигде више не обављају активна геолошка истраживања литијума и бора.
Дубравка Ђедовић Хандановић је то рекла одговарајући на питања грађана у контакт центру Владе Србије у вези са пројектом "Јадар", саопштено је из њеног кабинета.
Грађани из Љига, Пожеге, Зрењанина, Новог Сада, Београда и Вршца, како је саопштено, распитивали су се о рекултивацији земљишта након затварања рудника, утицају пројекта "Јадар" на друге општине у Србији и да ли се литијум истражује у њиховим општинама.
"Доста грађана је звало да провери да ли се у њиховом граду врши истраживање бора и литијума, јер смо имали прилике да прочитамо и чујемо да ћемо отварати на десетине или више од стотину рудника литијума у Србији. То није тачно. Имамо оверене резерве литијума у Јадру. Нигде више у земљи нема потврђених резерви литијума, нити се врше активна истраживања", навела је министарка Ђедовић Хандановић.
Она је нагласила да ће се пројекат "Јадар" развијати под строгом контролом државе поштујући националне и међународне прописе и стандарде из рударства и заштите животне средине, уз студије и инжењерска решења која ће минимизирати све потенцијалне негативне утицаје.
Министарка је навела и да се у Европи развија низ пројеката у вези са експлоатацијом литијума - у Немачкој чак три пројекта, у Финској на више локација, а у Француској један сличан руднику у Србији.
Министарка Ђедовић Хандановић је истакла и да је налазиште литијума и бора у Србији једно од највећих на континенту.
"Овај пројекат може да допринесе БДП-у наше земље 10-12 милијарди евра годишње и зато је важно да се у јавном простору комуницирају тачне информације од стране стручњака и да се води транспарентан дијалог, чему служи и овај контакт центар", рекла је министарка.
Грађани се о свим недоумицама могу информисати у контакт центру Владе Србије о пројекту "Јадар" на број телефона 0800-37-37-37, сваког радног дана од 9 до 15 часова. Позиви су бесплатни.
Коментари